-- reklama --

Ostropestřec mariánský: Bodlák, který léčí nejen játra, ale pomáhá i při cukrovce a otravách

Ostropestřec mariánský: Bodlák, který léčí nejen játra, ale pomáhá i při cukrovce a otravách
Ostropestřec mariánský pomáhá kromě léčby jater i s regulací glykémie a v boji s inzulínovou rezistencí Zdroj: Pixabay

Cirhóza, záněty jater, otrava alkoholem, žlučové kameny, ale i cukrovka, žilní problémy nebo žaludeční potíže. To je jen několik málo z celé řady zdravotních problémů, k jejichž léčbě může ostropestřec mariánský přispět. Při procházce v přírodě jej snadno zaměníte s obyčejným bodlákem, a přitom jde o úžasný zdroj silymarinu – látky, která přispívá k regeneraci jater. A nejen to. S čím vším vám může zázračný ostropestřec pomoci?

Ostropestřec mariánský pochází ze Středomoří, postupně ale zdomácněl i ve střední Evropě, takže na něj můžete narazit na závětrných stráních či ve slunných příkopech. A samozřejmě si tuto až metr a půl vysokou dvouletku s krásně strakatými listy můžete vypěstovat na zahrádce.

Léčivé látky v ostropestřci mariánském

Dříve se k léčení většinou používaly listy a kořen. V současné době jsou to hlavně semena. Lze z nich připravovat čaje, tinktury či oleje. Případně si v lékárně můžete koupit kapsle nebo tablety.

Téměř 30 % ostropestřce tvoří bílkoviny a dalších 30 % rostlinné oleje (směs kyseliny linolové, olejové a dalších nenasycených mastných kyselin). Dále tato zázračná bylina obsahuje biogenní aminy tyramin a histamin, aminokyseliny, jednoduché cukry, kvercetin, dehydroflavonol taxibolin a vitamín E. Hlavní účinnou látkou je silymarin, jehož obsah činí 3–6 %.

Na játra, cukrovku, otravu houbami i křečové žíly

Ostropestřec je skutečně úžasná rostlina – jde o jednu z nejužívanějších rostlin na podporu optimální funkce jater. Ostropestřec toho ale zvládne mnohem víc:

  • Pomáhá při cirhóze jater, léčbě žloutenky, žlučových kamenů a infekční mononukleózy.
  • Chrání tělo před volnými radikály, pomáhá odstraňovat toxické látky z těla.
  • Pomáhá při cukrovce – reguluje glykémii a přispívá v boji proti inzulínové rezistenci.
  • Snižuje hladinu cholesterolu.
  • Přispívá k regeneraci poškozených jater, například u alkoholiků.
  • Podporuje regeneraci cév, léčbu křečových žil a hemoroidů.
  • Přispívá k léčbě onemocnění žlučníku, sleziny a dvanáctníku.
  • Pomáhá na žaludeční koliky a různé otravy, například alkoholem nebo houbami.
  • Zmírňuje následky chemoterapie nebo dlouhodobého užívání léků.
  • Pomáhá při poruchách krevního oběhu.
  • Užívá se na migrény, přispívá k psychické rovnováze.
  • Přispívá k řešení kožních problémů, zpomaluje tvorbu vrásek.
  • Doporučuje se na kožní problémy, alergie a astma.

Reflux jícnu: Může za pálení žáhy i zápach z úst. Kromě antacid pomohou i dechová cvičení

Žaludeční obsah je agresivní. Obsahuje totiž kyselinu chlorovodíkovou a trávicí enzym pepsin. V některých případech může docházet dokonce ke ...

Silymarin je spojencem proti inzulínové rezistenci, prokazuje výzkum

V roce 2021 byla realizována studie zaměřená na analýzu dřívějších studií o účincích silymarinu obsaženého v ostropestřci mariánském. Studie potvrdila, že silymarin zlepšuje inzulinovou rezistenci nejen u jaterních patologií, ale také u metabolických onemocnění, jako je cukrovka. Kromě léčby chronických zánětlivých onemocnění jater, jako je chronická a akutní hepatitida, ztučnění jater a cirhóza, je tak vhodný i jako podpora při diabetu II. typu.

Užívání ostropestřce mariánského

Pokud se rozhodnete používat ostropestřec preventivně, můžete zvolit čaj z nadrcených semen. Tato kúra nebude nijak zvlášť intenzivní, protože účinná látka – silymarin – není rozpustná ve vodě.

Jestliže však víte, že váš životní styl nepatří právě mezi vzorové ukázky, ať už kvůli nevhodné stravě, nebo kvůli kouření či častému popíjení alkoholu, případně pokud dlouhodobě zatěžujete svá játra v důsledku užívání léků na nějaké chronické onemocnění nebo prodělané chemoterapie, měli byste raději sáhnout po tinktuře nebo oleji. Mají totiž díky vyššímu obsahu silymarinu i vyšší účinnost.

Jestliže se rozhodnete vypěstovat si ostropestřec mariánský na zahrádce, je potřeba mít na paměti, že nadrcená semena nelze skladovat dlouhodobě. Obsahují totiž až 30 % oleje, takže rychle žluknou. Tomu můžete zabránit, když semena smícháte s olejem a budete uchovávat pod olejovou vrstvou, která zabrání přístupu vzduchu a následnému žluknutí.

Boj s nadváhou: Kdo dobře spí, ten hubne

To, že spánek léčí, ví asi každý. Když nás skolí chřipka, dokážeme spát i dva dny v kuse. A poté, co se nakonec probereme ze spánkového kómatu, ...

Tinktura z ostropestřce mariánského

Vypěstovali jste si na zahrádce léčivý ostropestřec? Pak se můžete směle pustit do výroby tinktury. Budete k tomu potřebovat:

  • semena ostropestřce,
  • destilát obsahující min. 40 % alkoholu (např. vodku),
  • dřevěný nebo keramický hmoždíř a paličku,
  • skleněnou nádobu,
  • malé lahvičky z tmavého skla.

Postup: Semena nadrťte v dřevěném nebo keramickém hmoždíři bez použití kovu. Nadrcená semena vložte do čistě vymyté skleněné nádoby a zalijte je dvojnásobným množstvím připraveného alkoholu. Nádobu přikryjte čistou utěrkou, aby se dovnitř nedostaly nečistoty, a její obsah nechte minimálně 2 týdny macerovat. Poté sceďte směs přes čisté plátno a hotovou tinkturu rozlijte do lahviček z tmavého skla. Užívejte 3× denně 20 kapek tinktury po dobu maximálně 4 týdnů. Poté na 2 týdny vysaďte.

Zdroje: cukrovka.cz, sciencedirect.com, ncbi.nlm.nih.gov, zelene-zdravicko.cz, mojemedicina.cz

14535

Diskuze k článku