Studie: Mylné představy o léčbě diabetu. Jak na nemoc nahlížejí lidé v Indii nebo na Tchaj-wanu?

Studie: Mylné představy o léčbě diabetu. Jak na nemoc nahlížejí lidé v Indii nebo na Tchaj-wanu?
Dle odborníků mají Indové větší genetické dispozice pro vznik cukrovky i vyšší sklon k inzulinové rezistenci. Zdroj: Shutterstock

Ať už se léčíte s jakoukoliv chronickou nemocí, dozajista budete toužit po informacích. Po tom, jak vlastně vzniká, co je příčinou, nebo jak co nejlépe dodržovat léčebný režim, abyste zůstali, pokud možno, v kondici co nejdéle pro každodenní život. Nejinak je tomu i u diabetiků. Správná edukace je zkrátka nedílnou součástí efektivní léčby. Ve společnosti nedostatečně informovaných lidí s cukrovkou však mohou kolovat jisté domněnky o jejich nemoci.

Mylné představy týkající se léčebného režimu při diabetu mohou být velice ohrožující pro zdraví. Pojďme si tedy osvětlit prostřednictvím zahraničních studií, o čem si tak někteří diabetici za hranicemi povídají, co jim není jasné a jakým představám propadli…

Indové jsou zřejmě zastánci alternativní léčby

V prosinci roku 2013 zveřejnila skupina indických vědců zajímavé výsledky rozsáhlého průzkumu, který probíhal formou rozhovorů v rámci nemocnice Urban Health Center ležící ve městě Puduččéri. Dotazováno bylo celkem 406 pacientů s diabetem (243 žen a 163 mužů). A jak studie dopadla? Jaké zaznívaly nejčastější mylné představy ohledně léčby cukrovky?

  • Až 46, 6 % dotazovaných diabetiků sdělilo, že „cukrovku lze vyléčit bylinkami a jinými alternativními způsoby”.
  • Stejně tak 46, 6 % respondentů věřilo, že „hořká jídla snižují vyšší hladinu cukru v krvi“.
  • Téměř 37 % dotazovaných si myslí, že „dlouhodobé užívání inzulínu a léků na cukrovku může způsobit závažné nežádoucí účinky“.
  • 35,5 % respondentů vědcům sdělilo svou myšlenku, že „změny životního stylu nijak léčbě diabetu nepomohou“.
  • 31 % dotazovaných diabetiků z Indie si také myslelo, že „když užíváte léky na cukrovku, můžete jíst, co chcete“.
  • 27,3 % lidí se svěřilo s myšlenkou, že „léčbu diabetu lze pozastavit, když je nemoc pod kontrolou“.

Dokonce zaznívaly i takovéto mylné představy: „Máčení nohou ve vodě sníží glykémii.“, „V jídelníčku diabetika by měly být sacharidy zcela vyloučeny.“ nebo „Umělá sladidla jsou karcinogenní.“

Indie je nechvalně známá pro vysoký počet lidí s diabetem, žije jich tu zhruba 77 milionů. Někdy se zemi přezdívá „světové hlavní město diabetu“. Bohužel v těchto končinách stále vázne dostatečná informovanost o nemoci, proto se zde objevuje tolik mylných představ o cukrovce.

Sezónní alergie u diabetika: Může její léčba ovlivnit hladinu cukru v krvi?

Kýchání, smrkání, slzení očí – to vše značně znepříjemňuje život mnohých alergiků především v jarní sezóně. Těch je v tuzemsku přes dva miliony, ...

Co si myslí o léčbě cukrovky Tchajwanci?

A nyní se z Indie přesuneme na Tchaj-wan. Zde totiž také proběhla studie zaměřená na mylné představy o léčbě diabetu. Vědci ji prezentovali v červnu roku 2020. Vybrali si 501 pacientů s cukrovkou, kteří docházeli do ambulancí Metropolitní nemocnice na severu Tchaj-wanu. Průzkum probíhal formou dotazníků, v nichž bylo uvedeno několik pravdivých a nepravdivých informací o diabetu. Co tedy vědci zjistili?

  • 64 % dotazovaných si myslelo, že „diabetik vždy cítí, když má zvýšenou hladinu cukru v krvi“.
  • 52 % lidí věřilo, že „užívání inzulínu poškozuje ledviny a může vést k dialýze“.
  • Celých 48 % respondentů podotklo, že „vegetariánství pomáhá kontrolovat hladinu glykémie“.

Dále výzkumníci z Tchaj-wanu přišli na to, že daleko lepší znalosti o diabetu měli diabetici s vyšší úrovní vzdělání, ti v nižší věkové kategorii a s vyšším měsíčním příjem. U méně vzdělaných a starších respondentů byly pozorovány zažité představy o nemoci, které se těžko vyvracely.

Několik slov závěrem

Výše uvedené studie jen poukazují na důležitost správné a dostatečné edukace v diabetologii. Jedině ta může vést k dobré kompenzaci cukrovky. Zároveň také ochrání diabetika před jakýmikoliv nebezpečnými experimenty s vlastním zdravím. Je to tedy jednoduché – když zkrátka nevíte, neváhejte se zeptat svého diabetologa nebo edukační sestry a zodpovědně dodržujte léčebný režim.

Zdroj: hindawi.com, ncbi.nlm.nih.gov, japi.org

1364

Diskuze k článku