
Nezapomínejte na cirkadiánní rytmus: Není důležité jen to, co jíme, ale také, kdy to jíme
Neměla bys nějaký mastný krém? Bez této otázky se neobejde ani jedna návštěva mojí maminky, která trpí cukrovkou 2. typu, u mě doma. Suchá kůže ji trápí už delší dobu a navozuje u ní trvalý pocit diskomfortu. Pokožka nepříjemně pne, někdy dokonce svědí. Ať už za tímto – poměrně častým – problémem stojí cukrovka, nebo jiné příčiny, boj se suchou, šustivou, někdy i šupinatou kůží je obvykle běh na dlouhou trať. Ale nic není ztraceno. Pojďme se podívat, jaké jsou příčiny suché pokožky, a hlavně, co v boji s touto omezující potíží pomáhá.
Zmíněný pocit diskomfortu není jedinou věcí, která je pochopitelným důvodem k mrzutosti. Šedá, vysušená pleť se může promítat i do nižšího sebevědomí, obzvlášť u žen, kterým tento problém – zejména, pokud se vyskytuje na obličeji – přidělává vrásky nejen obrazně, ale doslova. Co si budeme povídat – která žena by chtěla vypadat unaveně, nezdravě a starší, než ve skutečnosti je?
Kůže je největším orgánem našeho těla a má velmi důležitou roli při ochraně zdraví, neboť chrání naše tělo před potenciálně nebezpečným vnějším prostředím. Proto by měl svou pokožku – zcela bez nadsázky – hýčkat úplně každý, ať už jde o zdravého jedince, nebo o diabetika. Přitom je potřeba rozlišovat mezi dehydratovanou kůží, což je dočasný stav, který je celkem dobře řešitelný, a suchou pokožkou, která je obvykle chronického rázu.
Produkce potu je přirozenou reakcí těla na fyzický nebo emoční stres. Přílišné pocení, případně pocení za nízkých teplot nebo při minimální ...
Důvodů, které mohou mít na svědomí suchou kůži, je hodně. Kromě genetiky mohou být na vině poruchy prokrvení, změny ve funkci imunitního systému, případně poruchy mazových žláz či hormonální změny. Kromě toho může být vysychání kůže způsobeno i používáním nevhodných kosmetických prostředků nebo nedostatkem určitých živin v těle.
Jednou z příčin může být samozřejmě diabetes. Poškození drobných cév a nervů, které je běžné u lidí s cukrovkou, může vést nejen k suché kůži, ale dokonce i ke vzniku drobných prasklin v kůži. A ty jsou nebezpečné, protože bývají vstupní branou infekce.
V případě chronické suché pokožky obvykle schází kůži jak voda, tak lipidy. Proto je potřeba kůži každý den dobře hydratovat. Hydratace však neznamená, že pokožce dodáme vodu. My jí potřebujeme dodat látky, které vodu vážou. Jak na to?
Ideální dobou pro hydrataci pokožky je doba po osprchování. Měli byste zvolit šetrné hydratační krémy nebo masti s obsahem kyseliny mléčné nebo urey. S výběrem optimálních hydratačních prostředků vám může pomoci dermatolog nebo farmaceut v lékárně.
A je to tady. Čas ředkviček nadešel! Spousta našinců každé jaro netrpělivě čeká, až bude moci začít sklízet plodinu, která má na jarní jídelní ...
Na sociálních sítích se v poslední době ve všech pádech skloňuje slovo slugging. Laicky řečeno jde o uzamknutí vlhkosti uvnitř kůže. Název (z anglického slug) vznikl z toho, že se aplikováním okluzivního prostředku vytvoří na pleti vrstva, která by měla bránit dehydrataci.
Mezi okluzivní prostředky používané při technice slugging patří vazelína nebo směs minerálního oleje a lanolínu. Princip spočívá v tom, že večer před spaním, po běžném ošetření pleti, nanesete na ještě vlhkou pokožku tenkou vrstvu okluzivního prostředku a jemně ji rozetřete. Ráno po probuzení přebytečný přípravek odstraníte a pokožku osušíte. Můžete vyzkoušet i krátkodobou aplikaci v trvání několika hodin.
Slugging se nedoporučuje osobám, které trpí mastnou pletí, akné nebo podrážděnou pokožkou.
Pokud vás suchá pokožka trápí delší dobu a nic nezabírá, neváhejte a navštivte dermatologickou ambulanci. Kvalifikovaný lékař vám může pomoci odhalit příčinu, stanoví přesnou diagnózu a navrhne léčebný plán. Boj se suchou kůží je běh na dlouhou trať a není snadný. Ale v cílové rovince na vás čeká hydratovaná, zdravá pokožka – a to za to určitě stojí!
Zdroje: healthline.com, SpringerLink
1219