Neuropatie je častou komplikací cukrovky. Necitlivost nebo bolestivost nohou je potřeba řešit s lékařem

Neuropatie je častou komplikací cukrovky. Necitlivost nebo bolestivost nohou je potřeba řešit s lékařem
Diabetická neuropatie nejčastěji postihuje nohy Zdroj: Pixabay

Podle nové studie je neuropatie, tedy poškození nervů, které způsobuje bolest a necitlivost nohou a rukou a může vést k pádům, infekcím a dokonce k amputaci, velmi častá a nedostatečně diagnostikovaná. Současné možnosti léčby jsou sice omezené, ale včasná diagnóza a zahájení léčby může příznaky zmírnit a rozvoj nemoci zpomalit.

Neuropatie, poškození nervů, které způsobuje mravenčení, pálení, bolestivost nebo necitlivost nohou či rukou a může nakonec vést k pádům, infekcím a dokonce k amputaci, je podle studie zveřejněné 8. května 2024 v online vydání časopisu Neurology®, lékařského časopisu Americké neurologické akademie, velmi častá a nedostatečně diagnostikovaná.

Více než třetina lidí s neuropatií pociťuje ostrou, bodavou nebo nárazovou bolest, která zvyšuje míru jejich depresí a snižuje kvalitu života,“ uvedla autorka studie, doktorka Melissa A. Elafros z Michiganské univerzity v Ann Arbor a členka Americké neurologické akademie. „Jedinci s neuropatií mají také zvýšené riziko dřívějšího úmrtí, a to i když vezmeme v úvahu další onemocnění, která mají, takže identifikace a léčba lidí s neuropatií nebo s rizikem jejího vzniku je zásadní.“

Periferní diabetická neuropatie postihuje zejména nervová zakončení na rukou a nohou. Mezi její příznaky patří bolest, necitlivost a pocit brnění či svědění v postižených oblastech.

Můj příběh: Po rozvodu jsem zanevřel na ženy. Můj postoj změnila až sestřička na diabetologii

Diagnóza cukrovky byla pomyslným posledním hřebíčkem Kdybych se měl ohlédnout zpátky, tak pět let před tím, než mi diagnostikovali cukrovku 2. ...

Jak probíhala studie

Studie se zúčastnilo 169 osob z ambulantní interní kliniky, jejíchž služeb využívají převážně pacienti Medicaid ve Flintu ve státě Michigan. Průměrný věk účastníků činil 58 let. Polovina lidí měla cukrovku, která může vést k rozvoji neuropatie. Celkem 67 % účastníků trpělo metabolickým syndromem, který je definován jako nadbytek tuku na břiše a dva nebo více z následujících rizikových faktorů: vysoký krevní tlak, vyšší než normální hladina triglyceridů, vysoká hladina cukru v krvi a nízká hladina „dobrého“ cholesterolu (HDL). Tyto rizikové faktory jsou rovněž spojeny s neuropatií.

Všichni účastníci byli testováni na distální symetrickou polyneuropatii. Byly rovněž shromážděny informace o jejich dalších zdravotních potížích. Celkem 73 % osob mělo neuropatii. U 75 % z nich nebylo toto onemocnění dříve diagnostikováno. Téměř 60 % osob s neuropatií pociťovalo bolest.

Z osob s neuropatií trpělo 74 % metabolickým syndromem ve srovnání s 54 % osob, které neuropatii neměly.

Po zohlednění dalších faktorů, které mohly ovlivnit riziko neuropatie, vědci zjistili, že u osob s metabolickým syndromem byla více než čtyřikrát vyšší pravděpodobnost výskytu neuropatie než u osob, které tímto syndromem netrpěly.

Výzkumníci také hledali jakýkoli vztah mezi rasou a příjmem a neuropatií, protože na tato témata bylo provedeno jen málo studií. Mezi nízkým příjmem a neuropatií nebyl zjištěn žádný vztah. Co se týče rasy, u černochů bylo riziko neuropatie nižší.

Množství lidí s neuropatií v této studii, zejména s nediagnostikovanou neuropatií, bylo mimořádně vysoké – téměř tři čtvrtiny studované populace,“ řekla doktorka Elafros. „To poukazuje na naléhavou potřebu intervencí, které by zlepšily diagnostiku a léčbu tohoto onemocnění, a také na potřebu zvládat rizikové faktory, které mohou k tomuto onemocnění vést.

Omezením studie je, že se jedná o časový snímek; nesledovala lidi, u kterých by se neuropatie vyvinula v průběhu času. Nezkoumala také důvody, proč lidé nebyli schopni zvládat rizikové faktory, které mohou vést k neuropatii.

Můj příběh: Máme dceru diabetičku. Jedna vzteklá hádka s manželem změnila všechno

Naší dceři Kačce bylo tehdy třináct let, když jí diagnostikovali diabetes. Bylo to přesně tři měsíce poté, co jsem porodila našeho mladšího syna ...

Aktuální přístupy k léčbě

Léčba diabetické neuropatie je velmi náročná. Klíčovým faktorem ovlivňujícím průběh neuropatie je úroveň kompenzace diabetu. Lepší kompenzace diabetu snižuje pravděpodobnost vzniku neuropatie dolních končetin. Hlavní metody boje proti neuropatii zahrnují:

  • Kontrola glykémie: Trvale vysoká nebo kolísající hladina cukru v krvi zvyšuje riziko poškození nervů. Udržování stabilní hladiny cukru pomocí inzulínu či jiných antidiabetických léků, správná dieta a pravidelné cvičení mohou pomoci zabránit progresi diabetické neuropatie nebo ji zpomalit.
  • Úleva od bolesti: Pokročilá diabetická neuropatie často způsobuje intenzivní bolest. K úlevě od těchto bolestí se používají různé léky, včetně antidepresiv, antikonvulziv a opioidů. K dispozici jsou také například kapsaicinové náplasti.
  • Alternativní metody úlevy od bolesti: Do této kategorie patří fyzioterapie, akupunktura, elektrostimulace nervů a magnetoterapie.
  • Vitamíny a doplňky: Přípravky s obsahem kyseliny alfa-lipoové a vitaminy skupiny B, případně jejich deriváty, vykazují slibné výsledky.
  • Prevence diabetické nohy: Noha je nejčastěji postiženou oblastí těla při diabetické neuropatii, v těžkých případech může dojít k rozvoji gangrény. Proto je nezbytné, aby diabetici chodili na pravidelné prohlídky a dbali na správnou péči o nohy.

Zdroj: neurology.org, dále dle textu

28209

Diskuze k článku