Vysoký tlak nebolí. Takřka každý druhý český muž o něm vůbec neví

Vysoký tlak nebolí. Takřka každý druhý český muž o něm vůbec neví
Kombinovaný vliv cukrovky a vysokého krevního tlaku může zvýšit riziko vážných onemocnění Zdroj: Pixabay

Vysoký krevní tlak neboli hypertenze je častým a zákeřným onemocněním kardiovaskulárního systému. Polovina pacientů s vysokým tlakem podle studie britských vědců přitom o svém onemocnění neví, a tudíž jej neléčí. V ČR je situace o něco lepší, nicméně stále 40 % českých mužů o svém vysokém tlaku ani neví. Přitom základem úspěšné léčby je právě včasné odhalení a spolupráce pacienta s lékařem. Pacienti s občasnými potížemi nebo rizikovým chováním by měli svůj krevní tlak pravidelně sledovat a nezanedbávat preventivní prohlídky u svého praktického lékaře, případně specialisty.

Onemocnění srdce a cév jsou v naší zemi bohužel stále nejčastější příčinou předčasných úmrtí. Příčinou tohoto neutěšeného stavu je vedle nedostatku pohybu a nesprávné životosprávy také neléčený vysoký krevní tlak. Právě neléčená hypertenze, zejména v kombinaci s vysokým cholesterolem, vede k závažným kardiovaskulárním nemocem, často končícím infarktem, srdečním selháním nebo mrtvicí.


Cukrovka u žen: Některé symptomy mají ženy jedinečné. Diabetes u nich v porovnání s muži zvyšuje i riziko úmrtí

Diabetes si nevybírá – postihuje ženy i muže v nejrůznějším věku, a to včetně dětí. Ať už se jedná o diabetes prvního, nebo druhého typu, je ...

Kdo se neléčí, riskuje

Podle rozsáhlého průzkumu britských vědců se celosvětově za posledních 30 let počet pacientů s vysokým krevním tlakem téměř zdvojnásobil. Bohužel polovina těchto pacientů o své nemoci vůbec neví. Česká republika sice patří podle průzkumu k těm zemím, kde je míra léčení hypertenze jedna z nejvyšších, ale i tak zůstává tato choroba u 40 % dospělých mužů neléčena.

„Hypertenze totiž nebolí. Pokud lidé nechodí na pravidelné lékařské prohlídky, tak riskují, že jejich onemocnění nebude včas léčeno a může vyústit v nebezpečné následky, jako je infarkt, srdeční selhání, ale i onemocnění ledvin nebo mozková mrtvice, konstatuje prof. MUDr. Richard Češka, garant projektu Srdce v hlavě.

Lahodný salát z červené řepy pomůže s cholesterolem a vysokým tlakem a je skvělý i pro diabetiky

Červená řepa obsahuje betalainy, skupinu pigmentů, které stojí za její specifickou červenou barvou. Kromě toho je červená řepa zdrojem vlákniny, ...

O svém krevním tlaku bychom měli vědět vše

Prevence a péče o své zdraví se v moderní době stala běžnou součástí našeho života. Nicméně stále existuje velké množství spoluobčanů, kteří na preventivní prohlídky u lékaře nechodí, ani si neměří doma krevní tlak. Pokud trpí některými příznaky, jako jsou bolesti hlavy, závratě, hučení v uších, otoky končetin či únava, měli by navštívit lékaře nebo si alespoň změřit krevní tlak doma.

„Mezi faktory mající negativní vliv na vysoký krevní tlak patří vedle dědičnosti především obezita, nadměrná konzumace soli a alkoholu, stres a kouření. Zejména pacienti, kteří mají s ohledem na přítomnost těchto rizikových faktorů vysoké riziko kardiovaskulárního onemocnění, by měli svůj krevní tlak pravidelně sledovat a v případě zvýšených hodnot ihned vyhledat lékaře,“ dodává prof. MUDr. Richard Češka, garant projektu Srdce v hlavě.

Rizika musí být pod kontrolou

Povědomí o svém onemocnění, spolupráce s lékařem a dodržování doporučených opatření je z pohledu pacienta nejlepší cestou k úspěšné léčbě. Domácí měření krevního tlaku by se mělo stát běžnou součástí sledování vlastního zdravotního stavu. K dispozici jsou kvalitní přístroje, a pokud se měření provádí správně, bude kardiovaskulární riziko pod kontrolou. Využívejme především certifikovaných přístrojů, které doporučují evropské i české odborné společnosti (ESH, ČSH).

Zdroj: redakce, srdcevhlave.cz, prof. MUDr. Richard Češka

1282

Diskuze k článku