Bis Bis

Správná péče o nohy diabetiků je zásadní. Pomůže i přístrojová pedikúra, na kterou lze čerpat příspěvky od pojišťoven

Správná péče o nohy diabetiků je zásadní. Pomůže i přístrojová pedikúra, na kterou lze čerpat příspěvky od pojišťoven
Pravidelná péče o nohy pomůže předcházet komplikacím Zdroj: gpointstudio/Freepik

S hrubou či praskající kůží na patách chodidel se už určitě setkal každý z nás. Obzvlášť v létě, kdy chodíme naboso, naše nohy více trpí. U diabetiků se však tyto problémy mnohdy vyskytují celoročně, a navíc jsou doprovázeny i dalšími komplikacemi, jako jsou zarůstající nehty, otlaky, kuří oka či mykózy. Vzhledem k častým neuropatickým obtížím je pak u diabetiků zvýšené riziko poranění chodidel, ať už při chůzi, nebo samotné péči o ně. A jakékoliv poranění se jim následně v důsledku vysokých hladin cukru v krvi špatně hojí. Ocitají se tak v začarovaném kruhu, který může vést až k rozvoji vážných komplikací. Proto je vhodné, aby péči o svá chodidla svěřili do rukou odborníků. A dobrou zprávou je, že na tyto služby mohou využít i příspěvek od zdravotní pojišťovny.

Chodidla diabetiků jsou náchylnější k poranění

Asi nikdo nepochybuje o tom, že chodidla zatěžujeme z celého našeho těla nejvíce. A po celém dni, kdy nás nosí sem a tam, jsou řádně unavená. U zdravých lidí se většinou zvládnou rychle zregenerovat, jenže u osob s cukrovkou je vše mnohem složitější. U diabetiků totiž často dochází k tomu, že se do chodidel nedostává dostatečné množství okysličené krve a živin, navíc se u nich zadržuje v kůži cukr kvůli zhoršenému odbourávání, což vše vede k větší náchylnosti k poškození nohou, vysychání a třepení kůže a jejímu následnému praskání, jakož i k častějšímu rozvoji mykotických onemocnění, ať už na samotné kůži, nebo na nehtech.

Kromě toho, že takto poškozená pokožka chodidel či plísní zdeformované nebo zabarvené nehty nepůsobí dobře esteticky, což vadí zejména ženám, jsou tyto projevy navíc také bolestivé a mohou se stát místem, kudy do těla snadno pronikne infekce. Ta následně může vést ke vzniku rozsáhlejších ran, které – jak diabetici dobře vědí – se u nich velmi špatně hojí. Neléčené rány pak mohou obzvláště u osob se syndromem diabetické nohy způsobit natolik rozsáhlé poranění, které si vyžaduje léčbu antibiotiky a v krajních případech může vést až k amputaci.

Chutná svačina pro diabetiky? Doma i na cestách přijdou k chuti špenátové muffiny se šunkou a sýrem

Špenát, jedna z hlavních složek našeho chutného receptu, je poměrně kontroverzní potravinou. Zatímco jedni ho milují, druzí ho naopak ze srdce ...

Proč dochází k praskání kůže na chodidlech

Kromě samotného diabetu mohou být příčinou praskající kůže na patách i další onemocnění, jako je třeba atopická dermatitida či psoriáza. Viníkem však bývají i mozoly či kuří oka, která prasknou po nadměrném zatěžování, vyšší tělesná hmotnost či obezita, nebo změny způsobené snižující se tloušťkou pokožky v důsledku přibývajícího věku. Mnohdy si však můžeme za praskání pokožky sami, a to tím, že na nohách po celý den stojíme v práci, chodíme po tvrdých površích, nepoužíváme správnou obuv, nebo jednoduše nevěnujeme pokožce chodidel dostatečnou péči.

Věděli jste, že…

… problémy s popraskanou kůží na chodidlech trápí až 20 % populace? A že se s nimi potýkají více ženy než muži – ty uvádějí tyto komplikace až o 50 % častěji.

Jak správně pečovat o nohy diabetiků

Obzvláště diabetici by si měli při koupeli dávat pozor na teplotu vodu – kromě toho, že vysoká teplota vody vede k vysušování pokožky, je dalším rizikem to, že diabetici s neuropatií nemusí pociťovat, že je voda příliš teplá a mohou si způsobit i popáleniny. Zároveň je pak také vhodné upřednostnit sprchu před vanou a omezit pobyt ve sprše na max. 5–10 minut.

Používejte vhodné přípravky

Na provádění hygieny byste měli upřednostnit neparfemované mycí prostředky. Po koupeli je pak třeba chodidla důkladně vysušit, a to včetně oblastí mezi prsty (vlhkost vede ke vzniku plísní). Vysušená chodidla je pak vhodné ihned po koupeli ošetřit hydratačními krémy či mastmi (v lékárnách zakoupíte přípravky speciálně určené pro péči o chodidla, které nejčastěji obsahují ureu, kyselinu salicylovou či alfa hydroxykyseliny).

Jestliže z prasklin vytéká krev, důkladně je ošetřete antiseptickým přípravkem, abyste minimalizovali riziko vzniku infekce. Jakékoliv ošetření popraskané kůže vždy provádějte čistýma rukama!

Jsou-li vaše paty a chodidla hodně rozpraskané, můžete si také na noc provést zábal za pomoci vazelíny či mastného krému. Silnější vrstvu přípravku naneste na chodidla, překryjte lehce potravinářskou fólií, aby se přípravek nevsákl do ponožky, navlékněte bavlněné ponožky a nechte působit přes noc. Použít lze i sádlo bez obsahu soli, či měsíčkovou mast z bambuckého másla.

Odstraňujte hrubou kůži a stříhejte pravidelně nehty

Důležité je ve sprše také odstranit hrubou kůži z pat, a to pomocí pilníku na nohy nebo pemzy. Při této činnosti však buďte velmi opatrní, abyste si nezpůsobili zranění. To platí i při stříhání nehtů. Ty zakracujte pravidelně, aby vám zejména v pevné obuvi nezpůsobovaly otlaky či odřeniny.

Vzhledem k tomu, že diabetické nohy mohou vykazovat sníženou citlivost v důsledku neuropatie, a je tak větší riziko, že se můžete při péči o ně zranit, je vhodné svěřit se do rukou odborníků a pravidelně absolvovat návštěvy u pedikérky.

Nezapomínejte na vhodnou volbu obuvi

Jakožto diabetici byste měli nosit dostatečně prostornou obuv, která je pohodlná, nikde vás netlačí a poskytuje dostatek prostoru celému chodidlu i prstům. Pozor dávejte na to, abyste v obuvi neměli shrnutou vložku, která může způsobit puchýře a otlaky, zároveň by tato vložka měla být ortopedická. Důležité jsou také ponožky, které by vždy měly být z přírodního materiálu, tedy ideálně ze 100% bavlny, případně z bambusu. A ponožky musí být vždy suché – pokud se vám tedy hodně potí nohy, přezouvejte si ponožky několikrát za den.

Černý bez: Kromě bezové šťávy zkuste i osvěžující limonádu, bezový ocet nebo kosmatici, řízek chudých

Bez černý při chřipce a nachlazení Již po celá staletí se bezové květy a bezinky, tedy černé plody objevující se na keřích na podzim, používají ...

Upřednostňujte přístrojovou pedikúru

Rozhodnete-li se využít služeb odborníků, pak byste měli pedikúru absolvovat v 6–8týdenních intervalech. Vybírat si můžete z takzvané mokré a suché pedikúry, přičemž jakožto diabetici byste měli upřednostňovat druhou zmiňovanou možnost. Při mokré pedikúře totiž hrozí větší riziko poranění, a to především u těch, kteří se potýkají se syndromem diabetické nohy.

Suchá neboli přístrojová pedikúra je pro diabetiky značně bezpečnější, jelikož je prováděna za pomoci speciálního certifikovaného přístroje a na místo skalpelových čepelek se používají bezpečnější frézky či brusné kotoučky.

Kromě toho, že vám pedikérka profesionálně ošetří vaše chodidla, může vám pomoci i s výběrem správných pečujících přípravků, jakož i ortopedických pomůcek či vhodné obuvi.

Na suchou pedikúru můžete využít příspěvky od zdravotních pojišťoven

Dobrou zprávou je, že jakožto diabetici můžete na přístrojovou pedikúru využít příspěvky od zdravotních pojišťoven z fondů prevence. Jejich poskytnutí je podmíněno tím, že ošetření musíte absolvovat u pedikérky, která je členkou České podiatrické společnosti z.s. nebo České podologické společnosti z.s. Jejich seznam naleznete na oficiálních stránkách těchto společností, kde si je můžete vyhledat podle místa svého bydliště.

A které pojišťovny v roce 2024 poskytují příspěvek z fondu prevence na přístrojovou pedikúru?

  • Všeobecná zdravotní pojišťovna (111) poskytuje svým diabetickým pojištěncům starším 18 let příspěvek na přístrojové ošetření nohou ve výši až 3 000 Kč za rok, přičemž na jedno ošetření lze čerpat příspěvek v maximální výši 500 Kč.
  • Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra (211) přispívá diabetikům starším 19 let na přístrojovou pedikúru 500 Kč za rok.
  • Oborová zdravotní pojišťovna (207) přispívá svým diabetickým pojištěncům až 10 000 Kč za rok na přístrojovou pedikúru – skutečný poskytovaný příspěvek je závislý na výši kreditů na jejich VITAKARTĚ.
  • Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (205) poskytuje diabetikům příspěvek na prevenci zhoršení diabetu ve výši až 1 000 Kč, který můžete mimo jiné čerpat i na přístrojovou pedikúru.
  • Revírní bratrská pojišťovna (213) umožňuje diabetikům starším 19 let čerpat příspěvek do výše až 1 000 Kč, který lze mimo jiné čerpat i na přístrojovou pedikúru.

Můj příběh: Manželovy výmluvy na cukrovku už nezvládám. Nezbývá než udělat radikální krok

Manželovi doktor sdělil, že má cukrovku 2. typu, před necelými třemi roky. Bylo mu tehdy lehce přes 40, měl nějaké to kilo navíc, vyžíval se v ne ...

Doporučení na závěr

Pamatujte, že nohy nám poskytují opravdu cennou službu, nesou naši celou váhu a umožňují nám přemisťovat se z místa na místo. Jejich péči bychom proto rozhodně neměli podceňovat. Pokud objevíte na chodidlech jakékoliv rozsáhlejší poranění, navštivte svého lékaře. Neléčené rány mohou vyústit v rozsáhlejší infekci či vážný problém, který může dopadnout mnohem hůře, než zpočátku vypadal. Nepodceňujte proto prevenci a věnujte svým nohám péči, kterou potřebují.

Zdroje: health.clevelandclinic.org, webmd.com, epodiatry.com, dále dle textu

15413

Diskuze k článku