Můj příběh: Syndromu bílého pláště mě zbavila až cukrovka. Pomohla mi odrazit se tak ode dna a začít znovu žít

Můj příběh: Syndromu bílého pláště mě zbavila až cukrovka. Pomohla mi odrazit se tak ode dna a začít znovu žít
Návštěva u lékaře může být pro někoho doslova noční můrou Zdroj: gpointstudio/Freepik

K lékařům nechodí rád asi nikdo z nás. U mnohých se dokonce projevuje takzvaný syndrom bílého pláště, tedy určitý pocit vnitřního napětí a strachu z vyšetření doktorem. Neznámé lékařské prostředí pak u takových pacientů vyvolává v důsledku nervozity zvýšený krevní tlak. Zbavit se tohoto syndromu nebývá jednoduché, ale v některých případech se to může povést. A může z toho dokonce vzniknout něco víc, než jen ztráta obav z vyšetření – jako v případě paní Jany (43).

Janě diagnostikovali diabetes 2. typu před dvěma lety. Tedy v době, kdy byla těsně po rozvodu, sáhla si ve svém životě na dno a měla pocit, že už pro ni nic nemá smysl.

Život si se mnou nepěkně pohrál

Na to období před cukrovkou strašně nerada vzpomínám. Když to vezmu hodně zběžně, přišla jsem o tátu, který podlehl vážné nemoci, rozpadlo se mi manželství a ztratila jsem dceru – můj exmanžel ji poštval proti mně a v jejím pubertálním věku se s ní nedalo rozumně domluvit. Chtěla zůstat s tátou a já to musela – byť se zlomeným srdcem – akceptovat. Sedla si dokonale s jeho novou partnerkou, která by spíš mohla být její starší sestrou než náhradní matkou, a tak svou vlastní mámu, která jí nenechávala maximální volnost, k ničemu nepotřebovala.

Sice jsme měli s mým ex dohodu, že u mě dcera bude trávit každý druhý víkend, ale fungovalo to jen první měsíc – a i během těch čtyř společných dnů mi dávala najevo, jak mě má plné zuby. Proto jsem pak i vzdala nějaké dohadování se a nucení, aby se mnou trávila čas. Dala jsem jí tu požadovanou volnost aspoň v tomto, protože si stejně dělala, co chtěla a já na ni byla krátká. Oporu měla v tátovi a jeho nové partnerce.

Velký horoskop na červenec 2024 pro všechna znamení: Letní energie slibují osudová setkání, prosperitu i odpuštění

Beran (21. března – 19. dubna) Milí Berani, červenec je pro vás silným měsícem spojeným s osobním růstem a novými začátky, který vás vybízí, ...

Žila jsem jen ze své podstaty

Měla jsem v té době pocit, že se mi celý můj dosavadní život zhroutil jako domeček z karet. Nezůstal v něm kámen na kameni, jediné, co mi zbylo, byla moje práce. A tak jsem se na ni upnula a trávila v ní nejen pracovní dobu, ale i veškerý volný čas. Jela jsem na maximum a žila jen prací, nic jiného mě nezajímalo. Až do doby mého kolapsu.

Už pěkných pár týdnů před ním jsem věděla, že se něco děje, ale jít k doktorovi nepřipadalo v úvahu. Stejně bych zase jen poslouchala, že je těžké zjistit, jestli mi něco je, když mi kvůli mému syndromu bílých plášťů vylétne tlak natolik, že se doktorka chytá za hlavu, a já jsem tak nervózní, že ze sebe pořádně ani nevykoktám, co mi vlastně je. A tak jsem to nechala dojít až do extrému, a nakonec mě rovnou z práce vezla rychlá.

Diagnóza? Cukrovka!

Kromě vyčerpání organismu u mě doktoři objevili ještě jeden problém – cukrovku. Nasadili mi léky, nechali si mě pár dnů ve špitále, a pak mě předali do péče obvoďačky. Věděla jsem, že teď už není prostor na nějaké hrdinství a můj strach z doktorů musí jít stranou. Takže jsem k obvoďačce zašla, ale ta mě rovnou odkázala ke specialistovi, že ona cukrovku léčit nebude. A tak jsem musela na diabetologii.

Už pár dnů před termínem se o mě pokoušely mrákoty, jen jsem si vzpomněla, že tam mám jít. Jenže kdybych nešla, mohla bych si zadělat na pořádné problémy. A tak rozum zvítězil nad strachem.

Diabetolog změnil můj pohled na lékaře

Těm, kteří mají z doktorů strach jako jaká, asi nemusím vysvětlovat, jak jsem se v den termínu na diabetologii cítila. O to větším šokem pro mě bylo, když se na mě po vstupu do ordinace usmíval příjemný doktor zhruba v mém věku, kterému hned na první pohled bylo jasné, že se mnou cloumá neskutečná nervozita.

Musím říct, že přístup, který zaujal, jsem dosud nikde jinde nezažila. Během chvíle ze mě opadly všechny obavy a já najednou měla pocit, že mě někdo poslouchá, aniž by mě soudil, aniž by mi něco vyčítal, za něco mi nadával… Konečně jsem mohla být sama sebou a mluvit otevřeně o mých pocitech, stavech, nemusela jsem se stydět za to, že nejsem schopná udržet cukr na uzdě

Třezalka nejen na deprese: Svatojánský olej hojí popáleniny i opary, ulevuje od bolesti zad a neuropatie

Bylina spojená s Janem Křtitelem Kladete si otázku, proč je právě třezalka tak úzce spojena s Janem Křtitelem? Pak vězte, že je to pravděpodobně ...

Z pravidelných návštěv u lékaře se vyklubal nový vztah

Zpočátku jsem chodila na kontroly každý měsíc, protože mi hodnoty cukru pořád strašně lítaly. A já se pokaždé na návštěvu v ordinaci těšila. Po pár měsících už ale nezůstalo jen u kontroly, ale dohodli jsme se na společné kafe. Pak přišlo další a další a dneska už tomu bude skoro rok, co spolu tvoříme pár. Já a doktor. Já, která ještě před pár měsíci nemohla bílý plášť ani vidět, ho teď dokonce peru a žehlím (smích).

Nebýt ale cukrovky, nikdy bych Petra nepotkala a možná bych se dosud plácala na dně, kam jsem po rozvodu spadla. Teď už jsem ale zase silná, milovaná a podporovaná a vím, že ve dvou toho společně zvládneme spoustu – i ten cukr už jsme dostali na normální hodnoty. Konečně zase můžu naplno žít. A snad se jednou dočkám i toho, že si ke mně najde cestu zpátky i moje dcera…

Zdroj: autorka vycházela z rozhovoru s hlavní aktérkou Janou

1119

Diskuze k článku