Spánkový režim může odhalit skryté zdravotní problémy, například cukrovku 2. typu

Spánkový režim může odhalit skryté zdravotní problémy, například cukrovku 2. typu
Spánek může napovědět o riziku onemocnění Zdroj: Pixabay

Zařízení pro sledování spánku může poskytnout informace nejen o spánku, ale i o chronických onemocněních, jako je cukrovka a spánková apnoe, a o nemocech, jako je covid. To je jeden ze závěrů studie, která analyzovala údaje z 5 milionů nocí spánku zhruba 33 000 lidí. Na základě nových analýz vědci identifikovali pět hlavních typů spánku, které nazvali spánkovými fenotypy a které lze dále rozdělit na 13 podtypů.

Způsob a frekvence přepínání mezi spánkovými fenotypy může podle nové studie přinést dvakrát až desetkrát více informací relevantních pro odhalení zdravotních potíží než spoléhání se na průměrný spánkový fenotyp člověka.

Sledování lidí odhalilo zajímavé skutečnosti

Výzkumníci několik měsíců sledovali zapojené účastníky prostřednictvím údajů z chytrého prstenu, který sleduje spánek, teplotu kůže a další informace, a zaznamenávali, zda trpí chronickými zdravotními potížemi, jako je cukrovka a spánková apnoe, nebo nemocemi, jako jsou covid a chřipka.

Výzkumný tým zjistil, že lidé v průběhu času často přecházejí mezi spánkovými fenotypy, což odráží změnu zdravotního stavu jedince a vytváří něco, co se podobá cestovnímu deníku v krajině spánku.

Výzkumníci navíc zdůraznili, že sledování změn spánku populace v dlouhodobém měřítku  by mohlo odhalit nové poznatky, které jsou relevantní pro veřejné zdraví, například zda některé změny vzorců prostřednictvím těchto spánkových krajin mohou poskytnout včasné varování před chronickým onemocněním nebo náchylností k infekci.

Pohanka: Superpotravina nabitá antioxidanty. Perfektní volba pro diabetiky i celiaky

Předpokládá se, že se pohanka začala pěstovat v jihovýchodní Asii asi před 5 nebo 6 tisíci lety. Odtud se rozšířila do střední Asie, na Blízký ...

Pět fenotypů spánku

Na základě údajů z pěti milionů nocí spánku zhruba 33 tisíc lidí vyčlenili vědci pět spánkových fenotypů:

  • Fenotyp 1: To, co považujeme za „normální“ spánek. U tohoto fenotypu lidé spí přibližně osm hodin nepřerušovaně, nejméně šest dní v kuse. Jedná se o typ spánku doporučovaný Národním institutem zdraví a byl to nejčastější typ spánku, který výzkumní pracovníci zjistili.
  • Fenotyp 2: Lidé spí nepřetržitě přibližně polovinu noci, ale druhou polovinu spí jen krátce v intervalech kratších než tři hodiny.
  • Fenotyp 3: Lidé spí většinou nepřetržitě, ale přibližně jednu noc týdně se u nich vyskytuje přerušovaný spánek. Přerušovaná noc je charakterizována jedním obdobím relativně dlouhého spánku v délce přibližně pěti hodin a jedním obdobím krátkého spánku v délce méně než tři hodiny.
  • Fenotyp 4: Lidé spí převážně nepřetržitě. Zažívají však vzácné noci, v nichž jsou dlouhé úseky spánku odděleny probuzením uprostřed spánku.
  • Fenotyp 5: Lidé spí každou noc jen velmi krátkou dobu. Tento fenotyp byl nejvzácnější, který výzkumníci zjistili, a představuje extrémně narušený spánek.

Sledování změn typu spánku

Aby bylo možné změřit, jak se spánkové fenotypy měnily v průběhu času, sestavili výzkumní pracovníci prostorový model všech 5 milionů nocí, v němž byly fenotypy reprezentovány jako různé ostrovy složené z většinou podobných týdnů spánku. V průběhu času se objevily různé vzorce, které vědcům umožnily modelovat cesty každého jednotlivce mezi jednotlivými ostrovy.

Odtud vyplynulo, že to, co pomohlo rozlišit lidi s chronickými onemocněními, jako je cukrovka a spánková apnoe, nebyl jejich průměrný fenotyp. Místo toho šlo o to, jak často v této spánkové krajině přepínali mezi jednotlivými ostrovy.

Data ukázala, že pro většinu lidí je vzácné, aby vydrželi několik měsíců bez několika nocí narušeného spánku. „Zjistili jsme, že drobné rozdíly v tom, jak k narušení spánku dochází, nám mohou hodně napovědět. I když jsou tyto případy vzácné, jejich četnost je také vypovídající. Nejde tedy jen o to, zda spíte dobře, nebo špatně. Klíčové informace se skrývají právě ve vzorcích spánku v průběhu času,“ uvedl Wang, spoluautor a člen fakulty elektrotechniky a počítačového inženýrství na Kalifornské univerzitě v San Diegu.

Naopak lidé neměli tendenci setrvávat ve vzorcích definovaných přerušovaným spánkem. Ale to, jak často navštěvovali konkrétní vzorce narušeného spánku, vypovídá o tom, jak dobře se jim daří.

Pokud si představíte, že existuje krajina typů spánku, pak je to méně o tom, kde na této krajině máte tendenci žít, a více o tom, jak často tuto oblast opouštíte,“ řekl Varun K. Viswanath, hlavní autor studie.

Důvodem tloustnutí nemusí být jen přejídání. Viníků může být víc, například některé nemoci a léky

Plíživé tloustnutí může být frustrující, zejména když nevíte, co je jeho příčinou. Největší roli při přibírání na váze obvykle hraje strava, ale ...

Předchozí výzkum

V rámci tohoto nového výzkumu upravil tým vědeckých pracovníků techniku použitou v předchozím výzkumu, který byl dosud největším podobným zkoumáním spánku a který čerpal údaje z přibližně 103 000 nocí zaznamenaných v britské biobance.

V této předchozí studii se vědci zabývali načasováním spánku a probouzení a mnoha souvisejícími prvky a následně sestavili „krajinu“, v níž se jednotlivé noci nacházely ve vzájemném vztahu. Předchozí výzkumníci však neudělali dvě klíčové věci: nemohli se podívat napříč časem, protože měli k dispozici pouze dvě až tři noci na osobu, a nemohli spojit výsledné vzorce spánku se zdravotními výsledky.

Nová studie tedy jako první ukazuje, že vědci mohou kvantifikovat měnící se dynamiku spánku lidí v průběhu času a využít tuto kvantifikaci k tomu, aby lidé získali lepší přehled o spánkovém zdraví. Výzkum také naznačuje, že tyto změny spánku mohou znamenat vyšší riziko celé řady onemocnění.

Zdroj: news-medical.net, dále dle textu

21600

Diskuze k článku