Cvičení má pozitivní vliv na hladinu cukru v krvi. Důležitý je čas, kdy se pohybovým aktivitám věnujete

Cvičení má pozitivní vliv na hladinu cukru v krvi. Důležitý je čas, kdy se pohybovým aktivitám věnujete
Ani v létě nezapomínejte na dostatek pohybu! Zdroj: Freepik

Vliv tělesných aktivit na cukrovku není žádnou novinkou. Vědci z univerzity ve španělské Granadě ale došli k zajímavému zjištění. Pro dosažení stabilní glykémie je prospěšnější fyzická aktivita ve večerních hodinách.

Vědci z Granadské univerzity v nové studii sledovali skupinu lidí, aby zjistili, zda načasování fyzické aktivity může ovlivnit metabolismus glukózy. Udržování stabilní hladiny cukru v krvi je pro lidi žijící s diabetem 2. typu důležité, aby se zabránilo hyperglykémii. Skupina lidí měla buď nadváhu, nebo obezitu a také metabolickou poruchu. Výsledky studie naznačily, že pro dosažení stabilní hladiny cukru v krvi může být prospěšnější fyzická aktivita ve večerních hodinách.

Nadváha a obezita škodí

Nadbytečná kila tělu rozhodně neprospívají. Nadváha nebo obezita mohou přispívat k mnoha zdravotním problémům, včetně vzniku inzulínové rezistence nebo cukrovky 2. typu. Jakmile se u někoho vyvine cukrovka, musí pečlivě sledovat hladinu cukru v krvi během celého dne, aby se ujistil, že jeho hladina není příliš vysoká nebo příliš nízká. Fakt, že fyzická aktivita může zlepšit glykémii, je obecně známý a potvrdila jej řada výzkumů.

Vědci z univerzity v Granadě ve Španělsku se ale rozhodli prozkoumat, jakou roli hraje načasování středně intenzivní až intenzivní fyzické aktivity na metabolismus glukózy. A došli k zajímavému závěru. Zjistili souvislost mezi největší aktivitou v pozdější části dne a stabilnější hladinou cukru v krvi po dobu 24 hodin. Studie byla publikována v časopise Obesity.

Šťáva z červené řepy pomáhá chránit zdraví srdce po menopauze

Během menopauzy a po ní tělo produkuje méně estrogenu, což často vede ke zhoršení funkce cév a k možnému rozvoji srdečních onemocnění. Nová ...

Fyzická aktivita pomáhá udržet hladinu cukru v krvi pod kontrolou

S inzulínovou rezistencí a cukrovkou 2. typu se potýkají miliony lidí na celém světě. Léčba obvykle zahrnuje úpravu stravy, léky a zvýšenou pohybovou aktivitu. Vědci, kteří se rozhodli rozšířit stávající výzkum vlivu cvičení na hladinu cukru v krvi, sledovali skupinu 186 dospělých osob, rovnoměrně rozdělených mezi muže a ženy, s průměrným věkem 46,8 let. Průměrný index tělesné hmotnosti (BMI) této skupiny byl 32,9, což indikuje obezitu.

Účastníci nosili po dobu 14 dnů zařízení pro sledování fyzické aktivity a zařízení pro kontinuální monitorování hladiny glukózy. Po přezkoumání údajů účastníků vědci každý den kategorizovali podle následujících faktorů:

  • neaktivní – žádná středně intenzivní až intenzivní fyzická aktivita,
  • dopoledne – alespoň 50 % (středně náročné až náročné) aktivity se odehrálo mezi 6:00 a 12:00 hod.,
  • odpoledne – alespoň 50 % aktivity se uskutečnilo mezi 12:00 a 18:00 hod.,
  • večer – alespoň 50 % aktivity proběhlo mezi 18:00 a 00:00 hod.,
  • smíšené – účastníci neměli časový úsek, ve kterém by se odehrálo alespoň 50 % jejich středně náročné až náročné fyzické aktivity.

Vědci současně sledovali u každého účastníka hladinu glukózy a naměřené hodnoty mapovali s údaji o fyzické aktivitě.

Maliny: Jsou skvělé na mlsání, a navíc pomohou s prevencí cukrovky, rakoviny a dalších civilizačních nemocí

Maliny pocházejí z Malé Asie. Údajně je na úpatí hory Ida sbírali obyvatelé bájné Tróje už v 1. století před naším letopočtem. Jejich domestikaci ...

Večerní cvičení je pro regulaci hladiny cukru v krvi nejlepší

Účastníci studie absolvovali v průměru 24 minut středně intenzivní až intenzivní fyzické aktivity denně. Vědci nejprve poznamenali, že jejich zjištění posilují prokázanou souvislost mezi středně intenzivní až intenzivní fyzickou aktivitou a stabilizovaným metabolismem glukózy.

Při zkoumání, zda načasování středně intenzivní až intenzivní fyzické aktivity ovlivnilo hladinu glukózy, vědci zjistili souvislost mezi absolvováním aktivity ve večerních hodinách a nižší hladinou glukózy v krvi.

Průměrná 24hodinová hodnota glukózy u účastníků, kteří absolvovali středně intenzivní až intenzivní fyzickou aktivitu ve večerních hodinách, byla o 1,28 mg/dl nižší ve srovnání s hodnotou u neaktivních účastníků.

U těch, kteří absolvovali většinu své středně intenzivní až intenzivní fyzické aktivity ráno nebo jejichž aktivita byla rozložena do celého dne, se hladina glukózy ve srovnání s neaktivními účastníky statisticky nelišila.

U odpolední skupiny účastníků došlo ke snížení o 0,98 mg/dl.

Tato studie ukazuje, že načasování středně intenzivní až intenzivní fyzické aktivity v rámci životního stylu je významné a že kumulace většiny středně intenzivní až intenzivní fyzické aktivity během večera je spojena s nižší hladinou glukózy u dospělých s nadváhou/obezitou a metabolickým postižením,“ uvádějí autoři studie.

Dalším slibným zjištěním bylo, že výsledky byly konzistentní jak u žen, tak u mužů.

Ačkoli je třeba provést další studie na toto téma, může tato zjištěná souvislost pomoci lidem s diabetem 2. typu nebo inzulinovou rezistencí získat představu o tom, jak maximalizovat přínosy jejich fyzické aktivity.

Zdroj: medicalnewstoday.com, dále dle textu

5437

Diskuze k článku