Můj příběh: Kvůli cukrovce jsme navštívili párovou terapii, zdravotní problémy prověřily náš vztah

Můj příběh: Kvůli cukrovce jsme navštívili párovou terapii, zdravotní problémy prověřily náš vztah
Diabetes má vliv i na milostné vztahy Zdroj: Pixabay

Magda doufala, že ve svém partnerovi Pavlovi najde oporu. Když jí diagnostikovali cukrovku, bylo to pro ni velmi složité období. Pavel se však uzavřel do sebe, Magda si začala hledat přátele jinde a problém byl na světě. Nakonec se rozhodli svůj vztah nevzdat a požádat o pomoc. Magda přichystala svému příteli překvapení a ještě k tomu začali navštěvovat párovou terapii.

Při diagnóze vážného onemocnění může docházet k nepochopení ze strany partnera, který situaci zlehčuje. Důvod, proč se k tomu takto staví, může být však úplně odlišný, než se sami domníváme.

Když jsem se dozvěděla o své diagnóze cukrovky, byli jsme spolu s Pavlem již několik let. Řekla bych o nás, že jsme pohodový pár, který nezkazí žádnou legraci. Pavel je flegmatický, takže žádné velké hádky se u nás nekonají. Zvládli jsme toho spoustu, vystudovat vysokou školu, pořídit si byt. Dokonce jsme si spolu pořídili psího „útuláčka“ Emana. Pes středního vzrůstu, který nám perfektně zapadl do rodiny.

Strava bohatá na flavonoly chrání před nemocemi a prodlužuje život. Najdete je v běžných potravinách

Flavonoly jsou typem flavonoidů, silných bioaktivních sloučenin nacházejících se téměř ve všech potravinách rostlinného původu, jako je ovoce, ...

Pavel mou diagnózu zlehčoval

Co nám do rodiny však nezapadlo, byl onen zmíněný diabetes. Když jsem s tím poprvé přišla, že je tu tato varianta, Pavel to zlehčoval. „Ale jdi, nemaluj hned čerta na zeď,“ říkal mi. Já jsem však cítila, že je něco opravdu špatně. V tomhle si myslím, že se ta ženská intuice nikdy nemýlí. „Pájo, myslím, že tentokrát to nedopadne dobře,“ říkala jsem mu. „Prosím tě, nebuď tak negativní,“ odsekl mi tenkrát. Mrzelo mě to. Bylo vidět, že se o tom bavit zkrátka nechce.

Čím více jsem byla negativní, jak říkal, tím více mě od sebe odháněl. Přestávala jsem ho potřebovat. Nakonec mi diagnózu cukrovky 2. typu potvrdili a já věděla, že se tím celý můj život změní. Měla jsem chuť na Pavla křičet: „Já ti to říkala!“ Ale on jako by mě neposlouchal. Celý náš vztah se začal hroutit.

Mateřídouška: Na kašel, migrény, záněty i při cukrovce. Koupel uklidňuje a posiluje

Má půvabné jméno a ještě půvabnější vzhled. A navíc je Thymus serpyllum po stovky let velmi dobře známou léčivkou, která se dodnes sbírá a ...

Vzdalovali jsme se sobě navzájem

Byli jsme si časem čím dál vzdálenější. Nacházela jsem si nové přátele, ať už na diskusních fórech, nebo v jiných komunitách. Chtěla jsem se s někým bavit o cukrovce, sdílet zkušenosti. Potřebovala jsem někoho, kdo mi dá příležitost mluvit o svých pocitech. Našla jsem takových mnoho. Ale Pavel tam pořád chyběl. Začala jsem tak přemýšlet, co by nám vlastně mohlo pomoci, abychom k sobě znovu našli cestu.

Blížily se Vánoce, a tak jsem nám koupila tajně dovolenou. U jeho šéfa jsem mu zařídila volno v práci, vybrala hotel a koupila zájezd do Egypta na Štědrý den. Byla to perfektní příležitost, jak strávit Vánoce daleko od rodinného shonu a dát si to, co je na světě nejcennější. Čas. Jelikož to ale nemohl dostat až pod stromečkem, pozvala jsem ho pár dní před Vánoci na večeři. Nechtěla jsem mu to dávat dříve, mělo to být skutečně na poslední chvíli.

Losos: Bohatý zdroj omega-3 mastných kyselin nejen pro diabetiky. S tuřínem je nepřekonatelný

Ryby a jiné mořské plody jsou výborným zdrojem bílkovin a zdravých mastných kyselin, které mohou snižovat inzulinovou rezistenci, záněty v těle a ...

Párová terapie byla nejlepší rozhodnutí

Měl obrovskou radost, vyšlo to skvěle. Přísahala bych, že jsem viděla, jak se mu lesknou oči. Odletěli jsme a trávili společně dlouhé večery u šumějícího moře, kde jsme si povídali nebo hráli žolíky. Spadla z nás všechna tíha světa. Když někam odletíte, je skvělé, že problémy běžného života prostě neexistují. Nic neřešíte a jen tak jste. Jeden večer byla skvělá příležitost rozpovídat se o tom, co mě skutečně trápí.

A Pavel, lehce v náladě z místního alkoholu, byl ochotný mě poslouchat. To už se doma nestalo. Když jsem mu vysvětlila, co mě opravdu trápí, byl překvapený. Vůbec to tak neviděl. „Nechtěl jsem se pořád zbytečně vyptávat, nevěděl jsem, co si o tom myslíš. Jak to bereš, víš?“ řekl. A mně to připadalo jako největší hloupost světa. Vysvětlila jsem mu, že se o věcech potřebuji bavit a sdílet je s ním.

Rozhovor nám dal tolik, že ještě v Egyptě jsme se domluvili na společné párové terapii a našli vhodného psychoterapeuta. Ono je nakonec vážně pravda, že když to jeden nevzdá, dá se zvládnout úplně všechno. Zdravotní komplikace jsou však vůbec jednou z největších zkoušek partnerských vztahů. A náš ještě čeká dlouhá cesta. A to nejen s diabetem. Na terapii jsme toho nakonec odhalili mnohem více.

Zdroj: autorka vycházela z rozhovoru s hlavní aktérkou Magdou

2233

Diskuze k článku