Mateřídouška: Na kašel, migrény, záněty i při cukrovce. Koupel uklidňuje a posiluje

Mateřídouška: Na kašel, migrény, záněty i při cukrovce. Koupel uklidňuje a posiluje
Mateřídouška uklidňuje, a navíc má protizánětlivé a antidiabetické účinky Zdroj: Se souhlasem Lucie Formanové

Jako pohlazení od maminky. Tak působí mateřídouška úzkolistá, která na zahrádkách okouzluje kobercem světle fialových kvítků a ve formě nálevu, medu či přísady do koupele zahání smutek, pomáhá se záněty dýchacích cest a uvolňuje křeče. A věděli jste, že má dokonce i antidiabetické účinky a pomáhá při trávení?

Má půvabné jméno a ještě půvabnější vzhled. A navíc je Thymus serpyllum po stovky let velmi dobře známou léčivkou, která se dodnes sbírá a pěstuje na skalkách, vřesovištích nebo suchých zídkách. Tato drobná plazivá rostlina s úžasnými léčivými účinky je natolik silná, že se uchytí i ve spárách chodníku.

Historie využívání mateřídoušky

Mateřídouška má bohatou historii využívání a váže se k ní spousta legend a tradic. Staří Egypťané používali mateřídoušku při balzamování mrtvých. Vojáci ve starověkém Římě zase věřili, že koupelí ve vodě s mateřídouškou získají odvahu a sílu. Mateřídouška se využívala k léčbě respiračních infekcí, dezinfekci ran nebo jako posilující nápoj. Používala se také k vykuřování. Sám velký řecký lékař Hippokrates popsal využití mateřídoušky při léčbě různých onemocnění.

Losos: Bohatý zdroj omega-3 mastných kyselin nejen pro diabetiky. S tuřínem je nepřekonatelný

Ryby a jiné mořské plody jsou výborným zdrojem bílkovin a zdravých mastných kyselin, které mohou snižovat inzulinovou rezistenci, záněty v těle a ...

Léčivé schopnosti mateřídoušky

Z mateřídoušky lze lisovat esenciální olej, připravovat koupele či obklady nebo vyrobit lahodný med. Nejznámější je její využití v podobě oblíbeného čaje. S čím vším může mateřídouška pomoci?

 • Antibakteriální a antimykotické vlastnosti: Mateřídouška obsahuje thymol, látku se silnými antibakteriálními a antimykotickými účinky. Díky tomu pomáhá při léčbě infekcí.
 • Antidiabetické účinky: Potenciál pomáhat při cukrovce prokázala studie z roku 2022, která byla provedena na diabetických myších. Podle výzkumných pracovníků může mateřídouška (Thymus serpyllum) přispět ke zlepšení příznaků a symptomů cukrovky II. typu. Je však třeba provést další výzkum.
 • Expektorantní účinky: Mateřídouška pomáhá uvolnit hlen a usnadňuje jeho odchod z dýchacích cest. Díky tomu je prospěšná při léčbě nachlazení, kašle a dalších onemocnění dýchacích cest.
 • Podpora trávení: Využití mateřídoušky k podpoře trávení má letitou historii. Mateřídouška přináší úlevu při zažívacích potížích a přispívá ke zdravé činnosti trávicího systému.
 • Protizánětlivé účinky: Rostlina obsahuje látky, které mohou snižovat zánět v těle. To může být užitečné při léčbě zánětlivých onemocnění, například revmatismu, artritidy nebo kožních zánětů.
 • Antioxidanty: Mateřídouška je také zdrojem sloučenin s antioxidačními vlastnostmi. Jde zejména o taniny, triterpeny, steroly a flavonoidy. Tyto látky pomáhají chránit buňky před poškozením způsobeným volnými radikály a mohou hrát roli v prevenci různých chorob, včetně srdečních onemocnění a rakoviny. Antioxidačními účinky mateřídoušky úzkolisté se – s pozitivními výsledky – zabýval také výzkum z roku 2022.

   Jak se dá mateřídouška zpracovat?

   Nať mateřídoušky se sbírá na přelomu jara a léta. Spektrum jejího využití je nesmírně široké. Mateřídouška se dá používat ve formě:

   • čaje,
   • medu,
   • esenciálního oleje,
   • tinktury,
   • koupelí a obkladů.

   Koupel obohacená o mateřídoušku přispívá k prokrvení těla, uvolnění křečí, dezinfekci a celkovému posílení organismu. Obklady zase pomáhají s léčbou drobných poranění, podrážděné pokožky nebo spálenin od slunce. V případě zánětů dutiny ústní můžete dosáhnout úlevy kloktáním nálevu z mateřídoušky.

   Arašídy jsou cenným spojencem při cukrovce. Domácí burákové máslo vyrobíte za chviličku

   Arašídy jsou zásobárnou vitamínů skupiny B, vitamínu E, biotinu, mědi, železa, manganu, vápníku, draslíku, fosforu, železa, draslíku a hořčíku. ...

   Kdo by se měl mateřídoušce vyhnout

   Mateřídouška není vhodná pro osoby, které užívají léky na ředění krve. Stejně tak se nedoporučuje těhotným ženám a jedincům s poruchou štítné žlázy.

   Doba užívání mateřídoušky

   Mateřídouška se nesmí užívat dlouhodobě. Stejně jako pro většinu bylin i pro mateřídoušku platí, že je potřeba udělat po čtyřech týdnech užívání přestávku.

   Zdroje: sciencedirect.com, dále dle textu

   7851

   Diskuze k článku