Mikuláš už klepe na okno! Diabetikům může letos nadělit kromě zdravého mlsání i radost ze zážitků

Mikuláš už klepe na okno! Diabetikům může letos nadělit kromě zdravého mlsání i radost ze zážitků
Poproste letos Mikuláše, aby vám nechal za oknem zdravější překvapení. Co třeba kvalitní kakao s kapkou medu? Zdroj: Pixabay

Již začátkem listopadu se v obchodech začínají objevovat čokoládové figurky různých tvarů a barev, které nás lákají ke koupi svými pestrými obaly. Mezi všemi jednoznačně převažuje známá trojice Mikuláše, čerta a anděla, upozorňující nás, že svátek sv. Mikuláše se blíží. Je ale jeho poselství opravdu ukryté pod barevným pozlátkem? Rozbalíme si andělsky dobrou čokoládu, nebo to bude jen nekvalitní náhražka, po které nám bude po čertech špatně od žaludku? Nabídka je opravdu široká – a čert aby se v tom vyznal.

Kde se vlastně vzala tradice sv. Mikuláše? Uvařte si dobrý čaj nebo svařák a začtěte se do následujících řádků, které vás přenesou do předvánočního klidu a poradí, jak letos zpestřit Vánoce třeba i dětem s cukrovkou.

Ze života rodiče: Sladkosti jako “normální odměna” pro dítě? U nás nikoliv

Sv. Mikuláš rozdával potřebným radost a dárky na počkání

Kdysi dávno žil jeden laskavý člověk s dobrým srdcem, jmenoval se Mikuláš a pobýval v Asii, v oblasti dnešního Turecka. K jeho postavě se váže spousta příběhů, ale jelikož bohulibé skutky konal potají, mnohé jeho činy nám zůstaly utajeny. Jisté však je, že již jako velmi mladý se stal Mikuláš biskupem a za svůj život pomohl mnoha lidem. Kvůli své štědré a milé povaze byl velice oblíbený a připomínáme si jej dodnes. Život svatého Mikuláše může inspirovat i nyní.

Přečtěte si příběh ze života sv. Mikuláše! Jeden z dochovaných příběhů vypráví, že Mikuláš obdaroval zlatem tři chudé dívky, jejichž otec neměl na věno a své dcery chtěl prodat. Díky jeho darům se rodina dostala z největší bídy. V jeho době docházelo při nesplacení dluhu často také k odebírání dětí z rodin. Ty následně bývaly prodány na trzích s otroky. Sv. Mikuláš pomáhal, kde mohl, a tajně vkládal peníze do okna. Zde je spojitost s tradiční mikulášskou nadílkou, která se váže k předvečeru svátku svatého Mikuláše. Zemřel patrně 6. prosince – a na ten den je ustanoven jeho svátek, v jehož předvečer se vzájemně obdarováváme drobnými dárky.

Strašte opatrně!

Kdy a proč se k Mikulášovi přidal čert s andělem, to není zcela jasné. Nebylo tomu tak vždy, kdysi prý s Mikulášem chodil obecní policajt. Z dob našeho dětství si možná pamatujeme, že úkolem čertů bylo především vzbuzovat v dětech strach a úzkost. Andělé to trauma trochu zjemňovali, vyrovnávali energie a děti před čertem ochraňovali. I nám se v rodině dochoval příběh, kdy čerti sebrali zlobivého čtyřletého kluka a strčili ho do pytle. Křičící dítě vynesli před dům na ulici a až na prosebnou reakci maminky ho zase pustili. O rok později zase zmíněný hoch dostal v balíčku od bonbonů zabalené uhlíky.

Nezdá se, že by z toho měl nyní již dospělý muž nějaké psychické následky. Ale jelikož přibývá případů, kdy děti ze strachu z čertů začnou koktat či se hrůzou počůrají, vědomější rodiče již od této výchovné lekce upouští. Na citlivější děti je setkání s „opravdovým“ čertem někdy zkrátka příliš. Zda pozvat Mikuláše do školek či škol, to bývá začátkem adventu často diskutované téma – je především na rodičích a zkušených učitelích, aby dětem připravili hezký zážitek, nikoliv námět pro noční děsy.

Nechal vám něco Mikuláš za oknem?

Jako přijatelná varianta pro nejmenší děti se mně osobně jeví ponechání mikulášského dárku za oknem. Děti si mohou samy připravit talíř a vyčkávat, kdy začnou na ulici řinčet řetězy. Domů ale nikoho nepouštíme, pouze zamáváme procházejícímu Mikulášovi, čertíkům a andílkům přes okno. Větší děti již možná ocení setkání s Mikulášem a jeho doprovodem na náměstí u kostela, či jinou společnou akci, kde jim budou rodiče po boku a v případě nebezpečí zasáhnou.

Sladkosti nemusí být jedinou možností

I v případě mikulášské nadílky mohou platit zásady zdravého stravování. Nenechte se zlákat líbivými obrázky s nevhodným obsahem vevnitř. Pokud chcete, aby děti jedly čokoládu, pohlídejte, aby to byla opravdu čokoláda obsahující určité množství kakaa, a ne pouze obarvená cukrovinka. Zorientujete se podle složení uvedeného na obale. Nekupujte čokoládu, ve které je obsah kakaových bobů méně než 30 %!

Pozor si dejte zejména na produkty s označením „čokoládová pochoutka“, které jsou plné nebezpečných ztužených rostlinných tuků. Ideální volbou, zvláště pro silnější děti či diabetiky, je sušené ovoce a oříšky, k dostání jsou i dárková balení kvalitních čajů.

Adventní kalendáře pro malé i velké

V posledních letech se výrobci předhání nejen barevnými mikulášskými dárečky, příležitost ke snadné tržbě je po celý prosinec. Boom zažívají zejména netradiční adventní kalendáře. Inspirujte se našimi tipy a zpříjemněte si letošní čekání na Ježíška zdravějším způsobem!

  • Jako skvělý nápad mi připadá příběhový adventní kalendář, kde pod 24 okýnky naleznete místo čokolády krátké příběhy. Společné chvíle s dětmi budou hned zajímavější!
  • Dospělí jistě ocení komerčně dostupné kalendáře, z kterých si pochutnají na minilahvičkách různých druhů alkoholu. Jako zpestření prosincových dní se taková malá neřest jistě osvědčí.
  • Milovníci čaje budou mít pro změnu radost z čajového adventního kalendáře, ve kterém si každý den pochutnají na jiném voňavém čaji.
  • Skvělou volbou pro ekologicky smýšlející rodiče je pořídit recyklovatelný adventní kalendář, který lze použít opakovaně každý rok. Stačí koupit nebo vyrobit 24 pytlíčků a naplnit je milými drobnostmi, třeba sušeným ovocem, oříšky nebo kostičkami Lega. Kreativnější rodiče mohou do pytlíčků přibalit hádanku nebo úkol, který děti zabaví třeba na celé odpoledne.

Adventní období nemusí být jen o sladkostech. To, jak si doma nastavíte předvánoční období, je jen na vás. Děti budou mít jistě radost nejen z čokolády, ale i z napínavých a netradičních aktivit, které jim přichystáte v rámci čekání na Ježíška. My pro letošek poprosili Mikuláše, aby donesl dětem do školy knížky. Uvidíme, jak to dopadne, možná mu tam nějaký čert podstrčí i bonbóny.

Zdroje: vira, jimejinak, osobní zkušenost autorky

2746

Diskuze k článku