Glykemický index je pro diabetiky důležitým vodítkem, má ale svá omezení
Milostný život a diabetes 2. typu: Jakým úskalím nemocní čelí?
Zdroj: Pixabay
Milostný život je nedílnou součástí partnerských vztahů. Když přijde na diagnózu cukrovky 2. typu, může se však všechno změnit. Otevřená komunikace je zde velmi složitým úkolem, neboť mnozí pociťují stud a obavu z odsouzení. Podívejte se, jakým obtížím diabetici často čelí a co může být na vině.
Vztah k sexu se u mnohých diabetiků nezřídka kdy změní. To může mnohdy nepříjemně překvapit jejich partnera.
Nejenom cukrovka, ale i další chronická onemocnění mají na libido dost podstatný vliv. Pokud zdravý člověk řeší ve svém životě vážné starosti, také nebude mít svůj sexuální život na prvním místě. Zdravá sexualita je přitom jedním z ukazatelů kvality života a má vliv i na duševní pohodu člověka. Je také podstatným prvkem partnerských vztahů, vytváří intimitu a vzájemnou blízkost. Dokonce otevírá dveře ke komunikaci a důvěře.
Bohužel, častým problémem u lidí s diagnostikovaným diabetem 2. typu je snížení libida či úplná ztráta chuti na sex. Takové problémy se souhrnně nazývají sexuální dysfunkce. To může být frustrující nejen pro diabetika samotného, ale také pro jeho partnera. Tím spíše, pokud měli před diagnózou cukrovky prosperující a uspokojivý vztah.
Co může být obecně na vině?
- vedlejší účinky léků na vysoký krevní tlak
- nedostatek energie
- počínající či rozběhlá deprese
- hormonální změny projevující se hlavně u žen
- stres z nové situace
- obavy z hypoglykémie
- trapný pocit kvůli pumpě, nejistota, zda ji na dobu aktu sundat či nikoliv
Pohled na sexuální dysfunkce z hlediska genderu
U mužů může mít rovněž velmi zásadní vliv diabetická neuropatie, která způsobuje poškození nervů. Taková diagnóza vede k necitlivosti či nedostatku citu, který se může projevit v oblasti genitálií a vést k erektilní dysfunkci. To je pro mnoho mužů velmi ožehavé téma, o kterém následně neumí otevřeně komunikovat. Na poruchy erekce přitom existuje mnoho cvičení, kterými muži mohou takovému problému pomoci.
U žen je často se vyskytujícím problémem vaginální suchost, která může celý akt velmi znepříjemnit. Jde o důsledek hormonálních změn či snížení prokrvení genitálií. Ženy s touto diagnózou mívají také sklon k zánětům (zejména močového měchýře), které mohou činit sex bolestivým. Při problémech s vaginální suchostí se poraďte v lékárně s lékárníkem, který vám doporučí vhodný zvlhčující krém. Nejde o problém, který by byl neřešitelný.
Komunikace s partnerem
Ačkoliv by se to mohlo zdát jako samozřejmé, otevřená komunikace partnerů o sexuálním životě bývá často zahalena studem a obavami z odsouzení. Tím spíše, pokud je třeba mluvit o tělesných projevech a poruchách zdraví. Někdy však pomůže, pokud dva hledají řešení společně. Například přesunout romantické večery na jinou denní dobu, kdy diabetik nepociťuje tak velkou únavu a může dát energii právě do společně strávených chvil.
Problém může nastat zejména ve chvíli, pokud jeden z partnerů pečuje o toho druhého a diabetes prožívá naplno s ním. Tomu se v jedné domácnosti nelze vyhnout, na druhou stranu to vede k roli pečovatele, ve které se sexuální energie vytrácí. Hledejte nové impulzy, zkoušejte, mluvte o tom. To, co momentálně zažíváte, je normální, nejste v tom sami.
Pamatujte si také, že diagnóza cukrovky neznamená automaticky problémy v sexuálním životě a u každého jsou takové vedlejší projevy nemoci velmi individuální.
Autor: Ing. Mgr. Denisa Zajíčková, foto: Pixabay
Zdroj: healthline.com, diabetes.org, communityaccessnetwork.org
2037