-- reklama --

KVIFF: České herecké ikony Pavla Tomicová a Pavel Kříž obsazují přední role i s diabetem. Ve Varech jsou častými hosty

KVIFF: České herecké ikony Pavla Tomicová a Pavel Kříž obsazují přední role i s diabetem. Ve Varech jsou častými hosty
Pavel Kříž patří mezi nejobsazovanější české herce. Publikum si získal zejména rolí Štěpánka v kultovním seriálu Básníci Zdroj: Wikimedia Commons, volné dílo

Karlovarský filmový festival patří k nejprestižnějším kulturním akcím evropského rozměru. Celebrity z celého světa se sjíždí, aby představily své nové filmy a na červeném koberci ukázaly luxusní šaty. Fotografové se snaží zachytit každý střípek festivalového dění a, pokud možno, nahlédnout i do hvězdného soukromí. Častými hosty festivalu jsou i čeští herci Pavel Kříž a Pavla Tomicová, kteří mají kromě herecké kariéry dalšího společného jmenovatele – cukrovku. Své filmy letos neuvádí, ale možná je zahlédnete na kolonádě či u vřídla coby festivalové návštěvníky.

Nemoci nechodí po horách, ale po lidech, a to i po těch slavných. Mezi známé české filmové hvězdy s diabetem se řadí oblíbený herec Pavel Kříž a známá herečka Pavla Tomicová. Přinášíme vám pohled do jejich filmografie a nahlédneme i do zákulisí jejich života.

Pavla Tomicová alias vědma Zoltana překypuje optimismem i s diagnózou cukrovky

Když se řekne Pavla Tomicová, mnozí z nás si automaticky vzpomenou na řadu filmových postav, které tato oblíbená herečka po léta ztvárňovala na českých televizních obrazovkách. Naskočí vám možná její role v pohádkách i v nezapomenutelných komediích. Její herecký talent a charisma jsou neoddiskutovatelné, pro laickou veřejnost je však méně známý fakt, že se již pár let léčí s diabetem. Tomicová přijala svoji diagnózu s grácií a odhodláním a nebojí se k podobnému přístupu inspirovat i své fanoušky.

KVIFF 2023: Diabetici se účasti na festivalu bát nemusí. Organizátoři mysleli i na ně

Filmový festival je v plném proudu a lázeňské město vítá každý den zástupy fanoušků. V davu se můžete snadno ztratit, ovšem jako diabetik máte ...

Bohatá herecká kariéra, která je stále na vzestupu

Pavla Tomicová se proslavila jako jedna z nejuznávanějších českých hereček. Svoji hereckou dráhu začala na jevišti, kde svými výkony získávala srdce diváků. Později se probojovala na televizní obrazovky – a nakonec i na filmová plátna, kde si zahrála v řadě populárních filmů a seriálů.

Mnozí ji stále vidí jako svéráznou matku z filmu Rafťáci, jako paní Štětkovou z populární komedie Bezva ženská na krku, jako veterinářku Anežku v seriálu ZOO nebo snad jako vědmu Zoltanu z filmu Po čem muži touží. Mezi její nejnovější přínosy české kinematografii patří beze sporu film A pak přišla láska…, který byl představen na loňském ročníku Karlovarského filmového festivalu a za který byla nominována na Českého lva v kategorii Nejlepší herečka v hlavní roli. S filmem se můžete blíže seznámit v archívu KVIFF.

Tomicová se angažuje jako popularizátorka zdravého života s diabetem

Svoji slávu Tomicová využívá i k tomu, aby upozornila na problematiku diabetu a vyzývá veřejnost, aby se více angažovala v této oblasti. Herečka se s cukrovkou 2. typu potýká už několik let. Přesto se snaží neztrácet svůj optimismus a životní energii, která ji definovala jako jednu z nejcharismatičtějších postav českého filmu.

Pavla Tomicová se tak stává inspirací pro všechny, kteří čelí podobným zdravotním výzvám. Její příběh nám připomíná, že ani nejtěžší překážky by nás neměly zastavit v tom, abychom dosáhli svých snů. Ať už je to na filmovém plátně, na jevišti, nebo na slavnostním ceremoniálu filmového festivalu, je jasné, že Tomicová bude i nadále svítit jako hvězda, která nejen baví své fanoušky, ale také bojuje za důležitou věc.

KVIFF 2023 s Russellem v plném proudu. V minulosti dorazily i celebrity s diabetem, jako je Sharon Stone

Bez pochyby nejočekávanější celebritou na festivalu byl Russell Crowe, který si přijel převzít Křišťálový globus za mimořádný umělecký přínos ...

Pavel Kříž alias milovaný Štěpánek dodržuje dietu a pravidelně cvičí

Není to jen jeho charisma a talent, který z Pavla Kříže dělá jednoho z nejuznávanějších a nejobsazovanějších českých herců. Je to také jeho odhodlání, s kterým čelí jedné z nejtěžších zdravotních výzev – diabetu.

Filmografie Pavla Kříže

Kříž se stal jednou z nejvýraznějších tváří českého filmu i televize. Jeho herecká kariéra začala v polovině 70. let minulého století a od té doby se objevil v mnoha populárních filmech a televizních seriálech, včetně kultovních Chalupářů, ve filmové pohádce Arabela a snad v nejmilejší české pohádce Tři oříšky pro Popelku. Srdce fanynek si získal snad nejvíce svou rolí Štěpánka v seriálu Básníci. Na Karlovarském filmovém festivalu zazářil v roce 2007, kde si zahrál ve filmu Hranice.

Zodpovědný přístup k diabetu inspiruje nejen jeho fanoušky

S jeho vzestupem na vrchol českého filmu přišlo také několik zdravotních výzev. Křížovi byl diagnostikován diabetes 2. typu v roce 2003. Ale místo toho, aby se nechal tímto onemocněním ovládnout, přistoupil k nemoci se stejným odhodláním, které projevuje ve své herecké práci.

Pravidelně se setkává se svým lékařem, dodržuje dietu s nízkým obsahem cukru a často cvičí. Přestože jeho zdravotní stav vyžaduje neustálou péči a dohled, herec nikdy nedopustil, aby mu to bránilo v jeho kariéře.

Přes své zdravotní obtíže Pavel Kříž dokazuje, že je možné žít plnohodnotný život i s diabetem. Jeho příběh je inspirací pro všechny, kteří čelí této nemoci. Jeho zářivá kariéra a zodpovědný přístup k diabetu jsou důkazem, že i přes překážky je možné dosáhnout svých cílů.

Zdroje: kviff, e15, filmovyprehled

20986

Diskuze k článku