Kvíz: Diabetes ve filmu aneb Jak se vyznáte v zahraniční kinematografii?

Kvíz: Diabetes ve filmu aneb Jak se vyznáte v zahraniční kinematografii?
Před dvaceti lety si diabetičku zahrála i Kristen Stewart. Matku jí tehdy hrála Jodie Foster. Zdroj: Shutterstock

Pokud jste fanoušky starších i novějších filmových trháků, jistě zvládnete následující kvíz na téma Diabetes ve filmu levou zadní! Protagonistů s cukrovkou se na filmovém plátně vystřídalo skutečně nespočet. V některých případech se dokonce režiséři radili během natáčení s diabetology, aby věděli, jak divákům nemoc přiblížit co nejvěrněji.

Zdaleka nejnovějším romantickým snímkem (z roku 2022) zachycujícím příběh mladé diabetičky I. typu je film Purple Hearts (Purpurová srdce, překládáno také jako Zranitelná srdce). Divák je ponořen do dramatického příběhu, ve kterém se hrdinka zmítá doslova mezi životem a smrtí. Nedisponuje totiž zdravotním pojištěním, což v USA představuje značný problém. Musí si tak nákladný inzulín hradit ze svého. Nemá na něj ovšem prostředky…

Právě při natáčení filmu Purple Hearts se realizační tým radil s odborníkem na slovo vzatým, co se týká diabetu.

Nyní však přejděme k samotnému kvízu. Připravili jsme si pro vás šest otázek, které prověří vaše znalosti ohledně zahraniční kinematografie. Odpovědi s odborným výkladem pak naleznete na konci článku.

Kdo si zahrál diabetičku ve filmu Ocelové magnolie (1989)?

a) Sally Field

b) Julia Roberts

c) Dolly Parton

Ještě chvíli zůstaňme u snímku Ocelové magnolie. Víte, na co nakonec umírá protagonistka s diabetem?

a) na srdeční komplikace

b) na selhávání ledvin

c) na cévní mozkovou příhodu

Jak se jmenuje drama z roku 2002, ve kterém hraje diabetičku na inzulínu Kristen Stewart?

a) Stmívání

b) Životní jistoty

c) Úkryt

Nyní se tak trochu ponoříme do filmu Purple Hearts, který jsme zmiňovali v úvodu. Jak získá diabetička Cassie peníze na tolik potřebný inzulín?

a) vyloupí banku

b) půjčí si od matky

c) vdá se za mariňáka

V roce 2013 spatřil světlo světa snímek, nad kterým může tak trochu rozum stát. Jedná se o horor s akčními a fantasy prvky Jeníček a Mařenka: Lovci čarodějnic. Naše otázka tedy zní, kdo z hrdinů se v tomto filmu léčí s cukrovkou a proč?

a) Mařenka, která se v dětství přejídala

b) Jeníček, kterého nutila zlá čarodějnice jíst sladkosti (aby ho vykrmila)

c) ani jeden, oba jsou zdraví

V tomto roce byl natočen také indický film Sugarless (Bez cukru). Jedná se o komedii, která však nemá příliš vtipnou zápletku. Co je jejím ústředním motivem?

a) hlavnímu hrdinovi diagnostikovali diabetes I. typu a neumí se s tím vyrovnat

b) hlavnímu hrdinovi diagnostikovali diabetes II. typu, který tají před svou partnerkou

c) hlavní hrdinka je diabetička, ale nedodržuje léčebný režim

Kvíz: Je pro vás diabetes oříškem, nebo ho máte v malíku? Otestujte se!

Připravili jsme si pro vás v rámci kvízu o diabetu osm záludných otázek. Zapotíte se u nich, nebo je zodpovíte levou zadní? Vezměte si kousek ...

Jak jste dopadli? Níže naleznete správné odpovědi s krátkým výkladem

  • Ve filmu Ocelové magnolie si hlavní hrdinku s diabetem zahrála slavná Julia Roberts.
  • Mladá Shelby (Julia Roberts) na konci snímku Ocelové magnolie bohužel umírá na komplikace spojené s ledvinovým selháváním. To bývá častou komplikací u dlouholetých a hůře kompenzovaných diabetiků a předchází mu tzv. diabetická nefropatie.
  • Drama, ve kterém hraje Kristen Stewart diabetičku upadající do hypoglykémie, se jmenuje Úkryt. Matku úzkostlivě shánějící glukagon (lék sloužící ke zvýšení krevního cukru) jí ve snímku zahrála Jodie Foster.
  • V novém snímku Purple Hearts (Purpurová/Zranitelná srdce) se protagonistka Cassie vdává „na oko“ za mariňáka Luka ještě před jeho odjezdem do Iráku. Získává tak nelegálně prostředky na svou léčbu inzulínem, která je pro nepojištěné v USA velmi nákladná.
  • V tak trochu abstraktním filmu Jeníček a Mařenka: Lovci čarodějnic se potýká s cukrovkou na inzulínu Jeníček. Důvodem je údajně velká konzumace sladkostí, kterými jej „ládovala“ v dětství zlá ježibaba. Nutno však podotknout, že sladké v reálném světě skutečně nezpůsobuje diabetes I. typu, a dokonce ani II. typu. Diabetes I. typu je autoimunitní onemocnění a diabetes II. typu je nemoc metabolická!
  • Hrdina indického komediálního snímku Sugarless (Bez cukru) se léčí s diabetem II. typu, avšak své partnerce to tají. To je ale problém, neboť ona ráda holduje sladkému a hojně sladkosti připravuje i pro něj. Jak se s tím protagonista vypořádá? Z toho plyne jedno – není rozhodně vhodné tajit svou cukrovku před kýmkoliv, ať už před rodinou, před přáteli či známými. Všichni by měli o nemoci vědět.

Zdroj: Beyondtype1, Dbl-diabetes, En.wikipedia

1713

Diskuze k článku