-- reklama --

Eva Hecko Perkausová: Role maminky jsem se zpočátku bála

Eva Hecko Perkausová: Role maminky jsem se zpočátku bála
Eva Hecko Perkausová je známá moderátorka a modelka Zdroj: Filip Matušínský

Známá moderátorka Eva Hecko Perkausová si užívá roli novopečené maminky. V prosinci se stala maminkou syna Killiana. Bez práce ale dlouho nevydržela a už po třech měsících znovu seděla za pultem Hlavních zpráv na TV Prima. Jak zvládá skloubit náročnou práci a péči o syna? A má čas i sama na sebe?

Moc vám gratuluji k narození syna Killiana. Ještě jako těhotná jste v jednom rozhovoru zmínila, že po porodu pravděpodobně nastane náročný kolotoč. Nastal?

Malý je opravdu hodné miminko. Od narození téměř nepláče. Samozřejmě se ozve, když se necítí komfortně, což je normální, ale každá maminka postupem času vychytá, co a jak. Obecně je Killian klidný a společenský človíček.

Jak jste si na novou roli maminky zvykala?

S novou rolí jsem se sžila rychle. Musím přiznat, že původně jsem měla strach, jak vše budu zvládat. Přece jen to je role, se kterou jsem doposud neměla absolutně žádné zkušenosti. Všechny zkušené maminky mě ale upozorňovaly, že si budu se vším vědět rady, že vše přijde samo. A měly pravdu.

Radí vám někdo ohledně péče o miminko?

Moje maminka mi rady stále dává. Nejsou to ale nevyžádané rady. Jsou takové, které mě většinou ponaučí. Tím, že má tři děti, tak ví, o čem mluví, a já jí většinou dám za pravdu.

Je něco, o čem už víte, že budete v rámci výchovy striktně dodržovat?

Jako rodič máte napřed tolik předsudků a postupem času zjišťuje, že praxe je úplně jiná. Nemění to ale nic na tom, že se budu snažit být rodič „cukr a bič“ – být benevolentní, ale mít limity. Kdybych měla uvést příklad, tak vždycky jsem si říkala, že budu dělat vše proto, aby syn nebyl rozmazlený, a co uvařím k jídlu, to se prostě sní. Ale když vám potom vaše děťátko řekne, že zrovna danou pochoutku nechce, tak ho přece nenecháte hladové. A tak to bude nejspíš se vším.

Stále platí, že byste jednou chtěla mít tři děti?

V jednom rozhovoru jsem zmínila, že bych si jednou přála mít tři děti. Sama jsem ze tří sourozenců a je to fajn. Z tohoto článku vznikly fámy, že chci mít tři děti hned. Jednou určitě ano. Rozhodně si přeji, aby měl Killian sourozence a nebyl jedináček. Takže ano, platí to.

Slavní a silní: Cukrovka není překážkou ke splněným snům a hvězdné kariéře

Tom Hanks Tomu Hanksovi, ikonickému herci a dvojnásobnému držiteli Oscara, byla diagnostikována cukrovka 2. typu. Tato diagnóza ho ...

SVATBA V UTAJENÍ

Svatbu jste měla na ostrově Mauricius. Jak se vám podařilo vše do poslední chvíle utajit?

Vzhledem k tomu, že o naší svatbě vědělo minimum přátel, tak se svatba dala utajit lehce.

Jak na ni vzpomínáte?

Byla to krásná, klidná svatba plná romantiky. Taková jako z pohádky – bílý písek, průzračné moře a my dva. Původně jsem zvažovala, jestli uspořádat početnou svatbu v Praze, nebo „utéct z centra dění“ a náš výjimečný den si užít v klidu ve dvou. Nakonec jsem zvolila druhou variantu a dnes jsem za ni ráda.

Takže to byla svatba podle vašich představ. Objevily se nějaké komplikace?

Komplikací pro nás bylo počasí. Na Mauriciu je totiž nevyzpytatelné počasí a často dešťové přeháňky, které ale mohou být během pár minut pryč. Když jsme na ostrov přiletěli, tak nám pár dní v kuse jen pršelo. Svatbu jsme tím pádem museli o pár dní posunout. Nakonec jsme se brali dva dny před odjezdem, kdy byla předpověď přívětivá. Ale říkali jsme si, že i kdyby pršelo, tak už nemáme možnost svatbu posunout, že se vezmeme klidně i v dešti.

ZA POSTAVU VDĚČÍM GENETICE

Velmi rychle jste se po porodu vrátila do formy a moc vám to sluší. Jak jste toho docílila?

Děkuji za kompliment. Musím přiznat, že poporodní kila šla dolů až překvapivě rychle, za což jsem moc vděčná. Na druhou stranu váhu ani jídelníček si vůbec nehlídám a nikdy jsem tu potřebu neměla. Možná za to vděčím genetice.

Takže žádná dieta?

Jsem typ, který miluje jídlo a dopřeji si to, na co přijde chuť. Jen se pak třeba občas víc snažím při sportovních aktivitách, ale není to denní záležitost. Jednou třeba přijde doba, kdy už to tak snadno a samo nepůjde. Tak si to užívám, dokud to jde.

Když jste zmínila sportovní aktivity, změnil se váš styl pohybu s příchodem miminka?

Rozhodně se situace ohledně sportu změnila. Před porodem jsem měla mnohem víc volného času a sportu jsem se mohla věnovat, kdykoli se mi zachtělo. Nyní už takové možnosti nemám, pokud tedy nepočítám procházky s kočárkem, které jsou prakticky na denním pořádku. Ale zajít si na hodinku do fitness už není tak běžné jako dřív. Dnes musím domluvit hlídání – většinou manžela nebo maminku. Oba jsou skvělí pomocníci. Ale omezovat jejich čas tím, že bych si chtěla jít zacvičit, to zase nejde denně.

Nové příspěvky pro diabetiky: Pojišťovna vám uhradí služby nutričních specialistů

Diabetes patří mezi nejrozšířenější civilizační onemocnění – týká se přibližně desetiny populace. Jen Všeobecná zdravotní pojišťovna České ...

NESTIHLA JSEM VYJÍT ZE CVIKU

Jak zvládáte skloubit mateřství a moderování?

Skloubit práci na CNN Prima NEWS s mateřskými povinnostmi bylo v mém případě docela rychle reálné. Moje pracovní doba se dobře kombinuje s denním režimem, který Killan má, a hlavně jsem už dříve viděla příklad u kolegyň z redakce zpravodajství, které taky mají malé děti.

Kdo vám při práci hlídá?

Hlídá manžel nebo moje maminka. Jsem až překvapena, jak fantasticky to zvládají. Manžel je mimořádně šikovný táta.

Jak se vám vracelo po několikaměsíční pauze zpět do pracovního procesu?

Na obrazovky Primy a CNN Prima NEWS jsem se vracela po třech měsících. A to je to poměrně krátká doba na to, abych vyšla ze cviku.

Bylo přesto něco, co jste si musela připomenout nebo na co si zvyknout?

Jediná a poměrně velká změna pro mě byla v tom, že jsem měla nového kolegu. Nyní je můj parťák v HLAVNÍCH ZPRÁVÁCH Petr Suchoň. A obavy z toho, jak a jestli budeme sehraní, byly úplně zbytečné. Je to skvělý kolega a neuvěřitelný profík!

RELAXUJI KLIDNĚ I PŘI ÚKLIDU

Jsme časopis zaměřující se na diabetes a zdravý životní styl. Víte třeba, co dělat, pokud bude mít diabetik těžkou hypoglykemii?

Ve svém blízkém okolí nikoho s cukrovkou nemám. Ale to nemění nic na tom, že nevím, jak v danou chvíli reagovat. Když zavzpomínám, tak ani v HLAVNÍCH ZPRÁVÁCH jsme se s takovým příběhem ani návodem asi zatím nesetkali. Já osobně, jakožto milovník sladkého, u sebe ale nosím nějakou „sladkou pohotovost“ docela často. Takže pomocnou ruku bych v případě nouze nabídla samozřejmě ihned.

A co se týče zdravého životního stylu, zvládáte se pravidelně stravovat a mít dostatek spánku a dost času sama pro sebe?

Moje strava je taková, že to, na co mi přijde chuť, si dopřeji. Ale je pravda, že s miminkem ten čas tak letí, že si v půlce dne uvědomím, že jsem toho třeba moc nesnědla, a ve volné chvíli do sebe pak „nacpu“, co se dá, abych to dohnala. A když se teď slyším, jak to říkám, tak vím, že výživoví poradci by ze mne radost opravdu neměli.

Jak ráda relaxujete, je-li to teď možné?

Nyní je času na relax opravdu znatelně méně. Ale vlastně mi to ani moc nevadí, protože nikdy jsem nebyla typ, který by potřeboval extra vydechnout a odpočívat. Málokdy jsem si sedla do křesla a prostě si užívala jen klid a nicnedělání. Já jsem celkově taková akční, a když něco dělám, tak mě to dobíjí, takže já relaxuji třeba u sportu, nebo dokonce při úklidu.

6996

Diskuze k článku