Pavel Kříž, Miloš Zeman nebo Pavla Tomicová: Co nevíte o slavných českých diabeticích?

Pavel Kříž, Miloš Zeman nebo Pavla Tomicová: Co nevíte o slavných českých diabeticích?
Prezident České republiky Miloš Zeman se léčí s diabetem II. typu a trápí jej i neuropatie nohou. Zdroj: Shutterstock

Ani českému prostředí se diabetes nevyhýbá. Podívejte se na zajímavosti ze života veřejně známých osobností, jako jsou Pavel Kříž, Pavla Tomicová nebo prezident České republiky Miloš Zeman. Možná vás překvapí řada informací, které jste o nich vůbec netušili.

Jsou celebritami nebo veřejně známými osobnostmi, stejně tak ale i lidmi z masa a kostí, kteří řeší své každodenní radosti a starosti. Nahlédněte společně s námi do životů tří slavných diabetiků.

Pavel Kříž, životní ztráta i nová profese za oceánem

Přemýšleli jste někdy nad tím, jak se žije známému herci, který oslavil krásných 60 let? I filmový básník, který neztrácí naději, bojoval ve svém životě mnoho bitev. Ještě rok před Sametovou revolucí se rozhodl emigrovat do daleké Kanady. Po pádu režimu mu za nedovolené opuštění republiky byla udělena amnestie, přesto se svého návratu do vlasti velmi bál a otálel s ním. Na americkém kontinentu vystudoval psychoterapii, které se stále aktivně věnuje. Není tak známé, že s první manželkou Bonnie čekali vytoužené dítě, o které tragicky přišli. Když se herec vracel do Čech na druhé natáčení Básníků, udělalo se jeho manželce během mezipřistání ve Frankfurtu v letadle zle a potratila. Svůj život v Kanadě později zasvětil pomoci lidem. „Jako herce mě tu nikdo nezná,“ říkával.

Sílu statečného kováře, kterého ztvárnil ve známé pohádce, v sobě bezesporu má. Naposledy překvapil své fanoušky, když se objevil v seriálu televize Nova Ordinace v růžové zahradě, což není úplně jeho typický žánr. diabetes 2. typu. Za svůj život byl tváří mnoha projektů, které se věnovaly cukrovce. Často vybízí k prevenci a zdravému životnímu stylu.

Pavla Tomicová, rázná matka z Rafťáků i zdatná obchodnice

Ráznou dominu ze Snowboarďáků nebo tvrdou obchodnici z primáckého seriálu Slunečná byste za katedrou určitě nehledali. Opak je však pravdou. Než byla přijata k oboru loutkářství na pražské DAMU, rok vedla studenty k úspěšné maturitě na střední škole. Kdo si ji pamatuje jako matku Filipa z úspěšných Rafťáků režiséra Karla Janáka, dokáže si představit, jak taková výuka mohla probíhat. Byl snad někdo, kdo neměl ve třídě respekt?

Pavla Tomicová není však jen neřízená střela, má za sebou boj sama se sebou, který nebyl snadný. Válku s nadbytečnými kily započala právě ve chvíli, kdy jí zjistili diabetes. Začala jíst střídmě, pustila se do cvičení a změnila svůj životní styl. Zhubla neuvěřitelných 25 kilogramů. Za manžela má populárního herce Ondřeje Malého, se kterým je již mnoho let a je jí velkou oporou při všech životních trampotách. Sestrou Pavly Tomicové je pak Naděžda Chroboková, kterou můžete znát například ze seriálu Ulice, kde ztvárňuje Květu Vavruškovou.

Miloš Zeman a těžká cesta k vysokoškolskému titulu

Třetí prezident České republiky se svou cukrovkou 2. typu nijak netají. Navzdory své diagnóze je silným kuřákem a při své první volební kampani neskrýval zálibu v alkoholu. Spolu s diabetem trpí neuropatiemi na dolních končetinách, kvůli kterým nemá cit od kotníků dolů. Zajímavé je, že ačkoliv se pyšní titulem z ekonomie, málem nedostudoval ani střední školu. V jednom ze svých referátů totiž oslavoval dílo Karla Čapka Hovory s T. G. Masarykem, které bylo tehdy komunistickým režimem zakázané. K maturitě nakonec došel, doporučení na vysokou školu mu ale vystaveno nebylo. Miloš Zeman z toho často zpětně vinil svou učitelku češtiny, která vinu odmítala.

V roce 2013 založila nynější hlava státu Nadační fond Prezidenta republiky Ing. Miloše Zemana. Fond měl sloužit k umoření státního dluhu a Miloš Zeman na něj chtěl posílat třetinu svého prezidentského platu. Avšak ke svému účelu nebyl nikdy použitý.

Národohospodářskou fakultu VŠE začal studovat až o několik let později, a to už dálkově. Dokonce na této vysoké škole po úspěšném zakončení rok vyučoval. Během Pražského jara do KSČ následně vstoupil, aby byl o dva roky později vyhozen pro nesouhlas s okupací vojsky Varšavské smlouvy. Jako druhou manželku si vzal svou asistentku Ivanu, které dnes náleží role první dámy. Když byla na tuto pracovní pozici přijata, studovala romanistiku na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Nikdy už však studia nedokončila.

Foto: veřejně dostupný Instagram Pavla Kříže, Pavly Tomicové a Jiřího Ovčáčka

Zdroj: Wikipedie,  ČSFD

1789

Diskuze k článku