Z vánočního deníku: Tchyně nám zkazila Vánoce. Nebylo nic, co bychom udělali dobře

Z vánočního deníku: Tchyně nám zkazila Vánoce. Nebylo nic, co bychom udělali dobře
Vánoce někdy nedopadnou podle našich představ... Zdroj: Freepik

Vánoce mají být svátky klidu a pohody. I přes veškerou snahu se to bohužel vždy nepodaří. Někdy stačí jedna osoba, která obrátí vánoční veselí vzhůru nohama a zcela pokazí vánoční atmosféru. Své o tom ví i paní Jana, které zkazila Vánoce tchyně. Prožili si s ní na Štědrý den doslova peklo.

S tchyní jsme nikdy neměly extra vroucí vztah, ale vzájemně se tolerujeme a vycházíme spolu hlavně kvůli Honzovi – jejímu synovi a mému manželovi. A samozřejmě také kvůli našim dětem. I když tchyně jako babička moc nefunguje, dědu kluci milují. A děda zase je, takže si je aspoň z jeho vůle občas berou k sobě na víkend. Chtěli jsme se Honzovým rodičům nějak odvděčit za hlídání, a tak jsme je letos pozvali k nám na Vánoce. Nikdy předtím přijet nechtěli, vždy jsme se scházeli až 25. prosince u nich, ale letos kývli. Kdybych věděla, co nás čeká, asi bych na tuto variantu nikdy nepřistoupila.

Vánoční stres? Dejte si hořkou čokoládu. Zlepší náladu i paměť, sníží krevní tlak a posílí imunitu

Hořko-sladká pochutina je – ač se tomu mnohdy nechce věřit – superpotravinou. Mnozí ve vtipu říkají, že je čokoláda vlastně zeleninou, jelikož je ...

Velké přípravy a těšení se

Kluci byli nadšení, že budou babička s dědou u stromečku s námi a uvidí, co jim nadělí Ježíšek. I já měla radost, že konečně budeme fungovat jako velká rodina. Vrhla jsem se proto do příprav, koupila velký stromeček, napekla cukroví, nakoupila dárky, vygruntovala celý dům. Pustila jsem se i do cukroví pro diabetiky, protože tchánovi před půl rokem diagnostikovali cukrovku, tak jsem chtěla udělat i něco pro něj, aby mohl hodovat s námi. I salát jsem udělala v odlehčené verzi, ke kaprovi jsem ještě přikoupila filety z mořských ryb a krůtí prsa, kdyby náhodou tchán nechtěl kapra ani přírodně bez trojobalu.

Vše špatně – od příjezdu až po odjezd

První problém nastal hned při příjezdu – přijeli o dvě hodiny dříve, zrovna když jsme se chystali na procházku. Chtěla jsem, aby šli s námi, ale tchyně mi řekla, že přijeli na návštěvu, nikoliv lozit po okolí, tak šli nakonec kluci jen s manželem a já byla s tchánovci doma. A tam to pokračovalo – máme zbytečně velký stromeček, k čemu takového ovoce na stole, proč kupuji sušené ovoce, na co jsou tam oříšky a pistácie, proč ananas – vždyť je to všechno strašně drahé. Špatně byla samozřejmě i večeře, protože jsem nachystala dvě verze – však by nás přeci taky neubylo, kdybychom drželi basu s dědečkem, zohlednili jeho onemocnění a dali si krůtí plátek se zeleninou. Když jsem chtěla dodržet štědrovečerní tradice, řekla mi tchyně, že je to přežitek a že to nikoho nezajímá, stejně je to nesmysl – korunu tomu nasadila, když se do mě pustila, jestli si jako myslím, že nějaká hvězdička v jablku vrátí jejímu manželovi zdraví a nebude mít cukrovku.

Spolkla jsem všechny křivdy, upustila od tradic a jediné, co jsem dodržela, byl tajný příchod Ježíška. Odskočila jsem si jako na toaletu a v rychlosti v obýváku nachystala dárky pod stromeček. Kluci byli nadšení, dárků měli pod stromečkem opravdu hodně – což byl opět problém pro tchyni. Pustila se do mě, proč toho kupujeme tolik, jestli si jako myslíme, že je to výchovné. Když začala klukům (5 a 8 let) vykládat, ať nevěří nesmyslům, že Ježíšek neexistuje a dárky kupují rodiče, už jsem to psychicky nevydržela a vykřikla, že už to stačilo. Kluci brečeli, že to není pravda, že dárky mají od Ježíška, tchyně předvedla hysterickou ublíženou scénu, jak jsem na ni zlá, co si vůbec dovoluji, zvedla se a zavelela k odchodu. Tchán se s pokrčením ramen bez jediného slova zvednul a šel za ní. Nešla jsem se s nimi ani rozloučit, uklidňovala jsem kluky, že u nás opravdu byl Ježíšek a že se babička spletla. Co se odehrávalo venku, jsem radši už neřešila.

Ananas na talíři diabetiků: Exotické ovoce zažene chutě na sladké a podpoří hubnutí i zdraví kostí

Ananas chocholatý (Ananas comosus) je skvělým zdrojem vitamínu C, vitamínů B, provitamínu A, vlákniny, minerálů (zejm. mangan), organických ...

Na vině není dle mého diabetes, ale povaha tchyně

Návštěva tchyně a tchána nakonec ještě měla dohru večer, kdy jsme poté, co kluci usnuli, řešili celou situaci s manželem. Myslela jsem, že bude stát na mojí straně, ale zastával se mámy. Prý byla moje reakce přehnaná. Mám si prý uvědomit, že tchyně ještě stále nepřijala fakt, že má tchán cukrovku a strašně ji to drtí. Jenže já si nemyslím, že by byl na vině jejího chování diabetes. Dle mého má prostě takovou povahu.

Na Nový rok bychom se u nich měli tradičně sejít celá rodina, ale já vůbec nevím, jestli tam mám jet. Nějak se mi ji vůbec nechce vidět… Musím to ještě promyslet. Nejradši bych poslala jen manžela a kluky…

Zdroj: autorka vycházela z rozhovoru s hlavní aktérkou, paní Janou
Foto: Freepik

169823

Diskuze k článku