-- reklama --

Ananas na talíři diabetiků: Exotické ovoce zažene chutě na sladké a podpoří hubnutí i zdraví kostí

Ananas na talíři diabetiků: Exotické ovoce zažene chutě na sladké a podpoří hubnutí i zdraví kostí
Ananas mohou do svého jídelníčku zařadit i diabetici Zdroj: Unsplash

Exotický ananas se v posledních letech objevuje na vánoční tabuli stále častěji. Patří ale nejen k Vánocům. Ostatně ho v obchodech seženeme po celý rok. Diabetici se mu ale mnohdy vyhýbají kvůli obsaženým sacharidům. Dobrou zprávou je, že nemusejí. I při diagnóze cukrovky se můžete do šťavnatého ananasu zakousnout a těžit z jeho přínosů pro zdraví.

Ananas chocholatý (Ananas comosus) je skvělým zdrojem vitamínu C, vitamínů B, provitamínu A, vlákniny, minerálů (zejm. mangan), organických kyselin, aminokyselin a enzymů. Nejvýznamnějším enzymem je bromelain, který je využíván i při výrobě některých typů léků – zejména ke zlepšení trávení, pro regulaci krevní srážlivosti a léků s protizánětlivými účinky. I když ananas obsahuje velké množství sacharidů (zejména glukóza, fruktóza a sacharóza), obsahuje také hodně vlákniny, která zpomaluje vstřebávání těchto jednoduchých cukrů, a tak si na ananasu může pochutnat i diabetik. Je však třeba myslet na to, že ananas má glykemický index 59 a ve 100 gramech čerstvého zralého ananasu je obsaženo přibližně 12 gramů sacharidů. Proto by si každý diabetik měl spočítat, jak velkou porci tohoto exotického ovoce může do svého jídelníčku zařadit.

Nejlepší ovoce pro diabetiky: Nízkosacharidové s nízkým GI sníží riziko komplikací spojených s cukrovkou

Čerstvé ovoce je i pro diabetiky dobrou volbou, která dodá vitamíny, minerály a zároveň může – navzdory všem mnohdy nesprávně tradovaným postojům ...

Zdravotní přínosy ananasu

Ananas je nejlepší konzumovat syrový, jelikož si zachová všechny obsažené vitamíny. Je především bohatým zdrojem vitamínu C, který podporuje imunitní systém a působí jako silný antioxidant. Zároveň je vitamín C důležitý pro zdraví pokožky, jelikož podporuje tvorbu kolagenu a hojení ran, a je důležitý také pro správné vstřebávání železa. Prospěšný pro zdraví je však ananas v mnoha dalších směrech.

Bojujete s nachlazením? Dejte si ananas

Jak už jsme zmínili, ananas podporuje imunitu. Studie, která byla publikovaná v roce 2014, však došla k závěru, že konzumace jedné až dvou plechovek (140–280 g) konzervovaného ananasu může také pomoci předcházet nachlazení, jelikož může snížit výskyt virových a bakteriálních infekcí a dále zvýšit produkci granulocytů (= druh bílých krvinek).

Pozor na ananasové kompoty

Jakožto diabetici byste si měli na konzervovaný ananas dát pozor, jelikož je často konzerovován ve šťávě s přídavkem cukru. Pokud si na něm chcete pochutnat, zkontrolujte složení a vyberte variantu bez přidaných cukrů.

Lepší trávení i podpora hubnutí

Zatím nikdo nevynalezl zázračnou pilulku na hubnutí a ani žádné potraviny vás samy o sobě nezbaví přebytečných kil, nicméně ananasu jsou připisovány pozitivní účinky z hlediska zlepšování metabolismu. I když byly studie zatím prováděny pouze na zvířatech, pití čistého ananasového džusu u nich vedlo ke snížení tvorby tuku a zároveň podporovalo rozklad tukových zásob. Zda to tak funguje i u lidí, je však otázkou dalšího zkoumání. Co však ananasu nelze upřít, je vysoký obsah vlákniny, který nepřímo ovlivňuje hubnutí také, jelikož vás zasytí a sníží chutě na sladké. Studie z roku 2022 prokázala, že zvýšený příjem vlákniny je spojen se snížením tělesné hmotnosti a množství tělesného tuku, takže i v tomto ohledu má ananas své plus.

Směs enzymů obsažených v ananasu v čele s bromelainem je pak spojena s podporou trávení i léčbou poruch trávení. Jeho účinky můžete uplatnit při zažívacích problémech i při průjmu.

Protizánětlivá potravina proti řadě nemocí – včetně rakoviny

Bromelain má však kromě pozitivních přínosů na trávení ještě celou řadu dalších účinků.

  • Používá se ke snížení bolesti a otoku, zejména nosu a dutin, dásní a dalších částí těla po operaci nebo úrazu (i po extrakci zubů – tzv. zubů moudrosti).
  • Pomáhá odstraňovat odumřelou a poškozenou kůži při popáleninách u dětí i dospělých.
  • Pomáhá se snižováním zánětu v těle – a právě jeho protizánětlivé vlastnosti mohou být dobrou prevencí vzniku nejrůznějších onemocnění, jako je onemocnění koronárních tepen, diabetes, rakovina či Alzheimerova choroba – tedy těch nemocí, jež jsou spojeny právě s nadměrnými ložisky zánětu.

Mocný minerál diabetiků: Zinek reguluje cukr, zlepšuje hojení ran a snižuje riziko komplikací u covidu-19

Zinek je velmi důležitým minerálem, který je nezbytný pro celou řadu funkcí organismu. Je zodpovědný za správný vývoj organismu – pokud chybí v ...

Ovoce plné antioxidantů

Ananas je také bohatým zdrojem antioxidantů, a to zejména fenolických látek, flavonoidů a vitamínu C. Ty pomáhají chránit naše buňky před oxidačním stresem, bojovat proti zánětu a volným radikálům v těle. Právě volné radikály mohou způsobit poškození buněk a vést ke zdravotním problémům, včetně srdečních chorob, diabetu 2. typu, Alzheimerovy choroby a očních problémů. Studie z roku 2018 pak došla k závěru, že zvýšený příjem ovoce a zeleniny bohatých na antioxidanty je spojen se sníženým rizikem vzniku kardiovaskulárních onemocnění, rakoviny a mortality ze všech příčin.

Ananas podpoří zdraví kostí

Nezpochybnitelnou roli hraje ananas také z hlediska zdraví našich kostí. Je totiž bohatým zdrojem manganu, minerálu bohatého pro udržení silných kostí. Ten přispívá ke zlepšení celkové hustoty kostí a může být nápomocen jako prevence osteoporózy.

Zdravotních přínosů ananasu je tedy celá řada a byla by škoda nezahrnout ho alespoň občas do jídelníčku. Nezapomeňte ho však započítat do svého příjmu sacharidů. A v případě jakýchkoliv pochybností se poraďte se svým diabetologem či nutričním specialistou.

Zdroje: health.harvard.edu, stob.cz, diastyl.cz, ncbi.nlm.nih.gov, nccih.nih.gov, lpi.oregonstate.edu

19963

Diskuze k článku