Nezapomínejte na tradice na Štědrý den: Můžete vidět zlaté prasátko i osud a ochránit se před blechami

Nezapomínejte na tradice na Štědrý den: Můžete vidět zlaté prasátko i osud a ochránit se před blechami
Zlaté prasátko přináší bohatství Zdroj: Pixabay

Vánoce samy o sobě jsou magickým časem. Už od nepaměti se s nimi pojí celá řada tradic, na které dnes mnohdy zapomínáme. A to je škoda. Zkuste letos dostát tradičním zvyklostem našich předků a zpříjemněte si Vánoce. Uvidíte, že hned budou mít ještě větší kouzlo.

Předvánoční období patří ve většině rodin k těm nejhektičtějším v roce. Každý se snaží mít vše dokonalé. Pamatujte ale, že stres k Vánocům opravdu patřit nemá. Naopak – svátky mají být obdobím radosti, setkání s milovanými osobami a nezapomenutelných chvil. A právě nejrůznější tradice dělají ze Štědrého dne den ještě více výjimečný. V jejich dodržování vám rozhodně nebrání ani vaše cukrovka. Proto k tradičnímu zdobení vánočního stromečku zařaďte i další. Která tradice zvítězí právě u vás?

Když vydržíte, uvidíte zlaté prasátko

Zprofanovanou reklamu s malou holčičkou a zlatým prasátkem zná snad každý. Ovšem zlaté prasátko můžete vidět i vy, a to i bez návštěvy lesa. Stačí se na Štědrý den postit a vydržíte-li až do večera, můžete vidět zlaté prasátko, které je symbolem bohatství v novém roce.

Tradice půstu je jedinou, u které byste jako diabetici měli být obezřetní a mít na mysli své glykémie. Kontrolujte své hladiny cukru v krvi a raději si i přes den dejte alespoň lehkou svačinku. A namísto zlatého prasátka strčte šupinu pod talíř.

Nejlepší vánoční dárky pro diabetiky: Neomezujte se na dia pomůcky, volte zážitky a dárky pro radost

S diabetem se u nás léčí přibližně 10 % populace, takže pravděpodobnost, že nějakého cukrovkáře máte i ve svém blízkém okolí, je poměrně velká. A ...

Rybí šupina přinese štěstí i dobrou finanční situaci

Pokud připravujete na slavnostní večeři tradičního kapra, dejte každému u stolu pod talíř rybí šupinu. Ta totiž dle tradice přináší nejen štěstí, ale zároveň vám zajistí hojnost financí do dalšího roku. Po večeři pak šupinu nevyhazujte, ale vložte si ji do peněženky – i zde bude přitahovat peníze k vám. Zoufat nemusejí ani ti, kteří kapra ze svého jídelníčku vyřadili – stejný efekt by měla přinést i drobná mince.

Bez krájení jablíčka není Štědrý den

Obzvláště malé děti milují krájení jablka a hledají, zda po jeho rozkrojení na půlky uvidí ve středu hvězdičku. Zkuste to letos také. Pokud se hvězdička objeví, čeká vás nový rok plný zdraví a spokojenosti.

Lití olova odhalí vaši budoucnost

Tradice, která má svůj původ již ve starověkém Řecku, se navrací i dnes, a proto můžete zakoupit v mnoha obchodech nejrůznější sady nachystané pro domácí odlévání olova. A věřte, že si při této tradici užijete se svými blízkými opravdu spoustu zábavy. Roztavte malý kousek olova nad otevřeným plamenem a opatrně jej vlijte do studené vody. Důkladně pak prozkoumejte, co vám připomíná vzniklý tvar – ten totiž symbolizuje, co vás v příštím roce čeká.

Lodička ze skořápky ořechů

Velmi oblíbené je pouštění lodiček vyrobených ze skořápek vlašských ořechů. Do půlky skořápky nakapejte trochu vosku, připevněte malou úzkou svíčku, zapalte a dejte na hladinu vody – ideálně do vany nebo do umyvadla. Pokud bude svíčka plout a hořet dlouhou dobu, čeká vás dlouhý život plný štěstí. Jestliže se lodička bude držet při kraji, můžete se spolehnout na spokojený život v domácím prostředí. Bude-li se však lodičce líbit ve středu, čeká vás v příštím roce hodně cestování.

Při přípravě lodiček můžete dodržet rovnou ještě další tradici, která vám zajistí pevné zdraví – to vás čeká, pokud se vám podaří rozlousknout čtyři vlašské ořechy v řadě za sebou na půl, aniž byste poničili skořápku.

Ženy chtivé vdavek si mohou přivolat ženicha

Se Štědrým dnem se pojí i tradice spojené s milostnými vztahy. Asi nejznámější z nich je házení střevícem – stačí postavit se zády k otevřeným vchodovým dveřím a hodit botu za sebe směrem ke dveřím. Pokud špička střevíce bude směřovat ke dveřím, vdavky jsou v příštím roce na spadnutí. Jestliže ale ke dveřím směřuje pata boty, budete muset s vdáváním počkat ještě aspoň rok.

Nechcete-li nic ponechat náhodě, vyběhněte po štědrovečerní večeři ven a zatřeste menším stromkem poblíž. Pokud se vzápětí ozve štěkot psa, dočkáte se příští rok ženicha, který bude pocházet právě odtud, odkud se ozval štěkot.

Vánoční stres? Dejte si hořkou čokoládu. Zlepší náladu i paměť, sníží krevní tlak a posílí imunitu

Hořko-sladká pochutina je – ač se tomu mnohdy nechce věřit – superpotravinou. Mnozí ve vtipu říkají, že je čokoláda vlastně zeleninou, jelikož je ...

Méně známé tradice, které vás ochrání i před blechami

Výše uvedené tradice patří k těm nejznámějším, naši předkové jich však dodržovali mnohem více:

  • Chcete-li být chráněni před blechami a štěnicemi, dejte si v předvečer Štědrého dne pod polštář vlašský ořech a ráno ho hned po probuzení ještě v posteli snězte.
  • Pro utužení zdraví se hned za rozbřesku opláchněte vodou z potoka či studny.
  • Pro přivolání štěstí snězte během štědrovečerní večeře kousek okoralého chleba.
  • Chováte-li slepice, nasypte jim na Štědrý den zrní s mákem, po celý rok vám pak dobře ponesou.
  • Bolí-li vás nohy, položte pod štědrovečerní stůl sekerku. Pokud se vám na ni podaří během hodování šlápnout, veškeré neduhy zmizí.
  • Pro přivolání zázraků naservírujte na štědrovečerní stůl devatero pokrmů.
  • Nezapomínejte na to, že vstávání od stolu během štědrovečerní večeře je zapovězeno – ten, kdo se zvedne, se dle tradice nemusí dožít dalších Vánoc.
  • Pokud vás u stolu na Štědrý den není sudý počet, nezapomeňte nachystat jeden talíř navíc – u štědrovečerního stolu by totiž měl sedět sudý počet strávníků.
  • A na závěr ještě jedna rada pro zahrádkáře – potřebujete-li se zbavit krtka na zahradě, zakopejte na ní kosti od večeře. Krtek se popíchá a uteče.

Ať už si pro svůj sváteční den zvolíte jakoukoliv tradici, přejeme vám, ať jsou pro vás letošní Vánoce nezapomenutelné a strávíte je v radosti, lásce a zdraví s těmi, které jsou vašemu srdci nejbližší!

Zdroje: apetit.cz, novinky.cz, kudyznudy.cz, pleva.cz

2803

Diskuze k článku