Nejlepší vánoční dárky pro diabetiky: Neomezujte se na dia pomůcky, volte zážitky a dárky pro radost

Nejlepší vánoční dárky pro diabetiky: Neomezujte se na dia pomůcky, volte zážitky a dárky pro radost
Vánoční dárky mají především vyvolat radost – myslete na to i u diabetiků Zdroj: Unsplash

Cukrovka sice ovlivňuje život dané osoby den co den, neznamená to ale, že když chcete diabetika potěšit, musíte volit pouze dárky pro diabetiky. I když jsou možná glukometry, chladicí tašky na uskladnění inzulinového pera či kosmetika pro péči o pokožku opravdu praktické, zkuste to letos jinak a darujte něco, co potěší.

S diabetem se u nás léčí přibližně 10 % populace, takže pravděpodobnost, že nějakého cukrovkáře máte i ve svém blízkém okolí, je poměrně velká. A stejně tak velká je i nabídka možností, čím diabetika potěšit. Pojďte se inspirovat.

Vychytávky do kuchyně pro milovníky dobrého žvance

Jestliže si váš diabetik zakládá na opravdu chutné stravě, kterou může být i diabetická dieta, pořiďte mu nějakého užitečného pomocníka do kuchyně.

  • Parní hrnec představuje naprosto ideální způsob přípravy potravin při diabetu. Při vaření v páře totiž není potřeba používat tuk, jídlo si navíc zachová více vitamínů a minerálů, zdravou barvu i výraznější chuť.
  • Je-li diabetik neustále v běhu a na vaření mu nezbývá moc času, potěší ho pomalý hrnec. V něm je příprava pokrmů opravdu snadná – stačí ráno vložit suroviny a večer už čeká nachystaná večeře. Nízká teplota při vaření pak zachovává živiny a jídlo má také lepší chuť.
  • Domácí pekárna potěší každého, kdo miluje čerstvý chléb. Pečení chleba je v ní opravdu snadné. Přibalit pak můžete rovnou i pár balíčků celozrnné mouky.
  • Pokud vámi obdarovávaný diabetik miluje maso a uzeniny, ale snaží se jim vyhýbat kvůli vysokému obsahu solí a konzervačních látek, darujte mu šunkovar. V něm si připraví svou vlastní, kvalitní šunku bez „éček“ a přesně dle své chuti.
  • Jednou z vhodných potravin pro diabetiky jsou jogurty – proč kupovat drahé, když si je může diabetik připravit sám doma. Pořiďte mu jogurtovač a příprava vlastních pochoutek bude snadná.

Čerstvě diagnostikovaný diabetik: Čekají mě první Vánoce s cukrovkou. Mám z nich panickou hrůzu

O tom, že mám cukrovku, jsem se dozvěděla letos v červnu. Byl to pro mě sice prvotní šok, ale pak jsem si říkala, že na to musím koukat trochu ...

Podpora pitného režimu i zdraví

Jak jistě víte, u diagnózy diabetu je obzvláště důležité dbát na dostatečnou hydrataci těla. Radost proto můžete udělat pěknou konvicí na čaj, termoskou, která udrží nápoj teplý po celý den, lahví na pití nebo třeba balíčkem čajů – o tom, které čaje jsou pro diabetiky nejlepší a jak ovlivňují zdraví, jsme vás informovali ZDE.

Pro milovníky sportu volte sportovní příslušenství

I když je diabetes nemoc, neznamená to, že se diabetik musí vzdát oblíbených aktivit. Naopak, pohyb je při cukrovce více než vítaný, jen je třeba sledovat hladiny cukru a nepřepínat své síly. Nebojte se proto potěšit diabetika příslušenstvím a doplňky pro sport, kterému se věnuje. Nemá-li vámi obdarovávaná osoba vyhraněný sport, nebo ji chcete obecně motivovat ke sportu, můžete zvolit například hole pro nordic walking, podložku na jógu doplněnou poukazem na lekce v okolí či třeba rotoped. Praktickou pomůckou zejména pro ty, kteří milují chůzi, jsou chytré hodinky, díky kterým mohou sledovat svou každodenní fyzickou aktivitu i si s nimi třeba měřit tep.

Odpočinek si zaslouží každý

V hektické době, ve které žijeme, je odpočinek obzvláště důležitý. A diabetik si jej zaslouží dvojnásob. Jako vánoční dárek proto můžete zvolit poukázku na masáž či do wellness centra. Vhodným řešením jsou i nejrůznější masážní pomůcky. A chcete-li udělat radost opravdu velikou, zakupte poukaz do lázní.

Ananas na talíři diabetiků: Exotické ovoce zažene chutě na sladké a podpoří hubnutí i zdraví kostí

Ananas chocholatý (Ananas comosus) je skvělým zdrojem vitamínu C, vitamínů B, provitamínu A, vlákniny, minerálů (zejm. mangan), organických ...

Podpořte zdraví nohou

Vzhledem k tomu, že se diabetici často potýkají s kornatěním cév, špatným prokrvením nohou, diabetickou neuropatií, otlaky chodidel či popraskanými patami, uděláte jim určitě radost poukázkou na přístrojovou pedikúru. Vhodnou volbou je také výběr správných ponožek – ideálně alespoň z 90 % z bavlny, skvělým řešením jsou speciální diabetické ponožky.

Kromě samotné péče o chodidla je u diabetiků také důležité, v čem chodí, tedy jaké mají boty. Výběr správné obuvi může předcházet řadě budoucích obtíží, které mohou vyvrcholit až nutností amputace nohy. Proto může být skvělým vánočním dárkem pro diabetika i vhodná obuv. Tu ale nikdy nevybírejte sami, je nutné, aby si ji obdarovaný důkladně vyzkoušel. Proto tento dárek pojměte formou poukázky. Netrváte-li na překvapení, můžete jít vybrat obuv společně, a užít si tak příjemně strávené společné chvíle.

Jak vidíte, možností, čím potěšit diabetika, a přitom nesázet pouze na klasické dárky pro cukrovkáře, je opravdu celá řada. Přejeme vám šťastný výběr a radost u vánočního stromečku!

Zdroje: self.com, prevention.com, diatribe.org, diastyl.cz

1014

Diskuze k článku