-- reklama --

Světový den monitoringu diabetu: Znáte akutní stavy spojené s cukrovkou?

Světový den monitoringu diabetu: Znáte akutní stavy spojené s cukrovkou?
Správná první pomoc může být rozhodujícím faktorem pro záchranu života diabetika Zdroj: Shutterstock

Každý diabetik ví, že selfmonitoring je pro léčbu cukrovky klíčovou záležitostí. Světový den monitoringu diabetu vznikl jako připomínka toho, co je nedílnou součástí života s cukrovkou. Poukazuje na to, jak důležité měření glykémie je, a jaká jsou rizika, pokud vlastní disciplínu podceníte. Znáte akutní stavy a víte, jak při nich pomoci?

Dostatečná znalost akutních stavů je nezbytná pro rychlou reakci na aktuální zdravotní stav. Mezinárodní organizace apelují na zlepšování života diabetiků. Jejich počet neustále narůstá a růst bude pravděpodobně i dál. V loňském roce bylo zjištěno, že v České republice žije asi milion lidí s diabetem I. a II. typu. Taková statistika však nezahrnuje ty, kteří jsou nediagnostikováni. Tyto počty půjdou do statisíců. Reálné číslo tak bude zřejmě ještě vyšší.

Světový den monitoringu diabetu byl vyhlášen Mezinárodní federací diabetu v roce 1950. Slaví se tradičně 14. dubna. Existuje hned několik akutních stavů spojených s cukrovkou, které by měl diabetik dobře znát, stejně tak jeho okolí. Můžete tím někomu zachránit život. Jde o hypoglykémii, hyperglykémii, a s ní spojenou ketoacidózu.

Inspirativní podcasty o diabetu: Relax, edukace i pocit, že v tom člověk není sám

U nás se podcasty rozšířily během pandemie koronaviru, kdy přibylo nejvíce nových tvůrců. Dnes je tato forma sdělení atraktivní i pro firmy, a ...

Hypoglykémie

Jedná se o velmi nebezpečný stav, kdy je hladina cukru v krvi nižší, než je obvyklé (zpravidla pod 3,2 mmol/l). Častým projevem hypoglykémie je bezvědomí, které přichází ještě dříve, než stihne dotyčný upozornit své okolí. Objevit se může i kvalitativní porucha vědomí, která je často těžce odlišitelná od intoxikace alkoholem. Nízká hladina cukru v krvi se mimo jiné projevuje i dezorientací, případě slovní či fyzickou agresivitou, záchvatem, třesem, bušením srdce, pocením, bledostí, špatnou koncentrací a koordinací, rozostřeným viděním a slabostí. Hypoglykémie vyžaduje okamžitou léčbu.

První pomoc při hypoglykémii

První pomocí při velmi nízké hladině krevního cukru je podání jednoduchého cukru (vhodný je i hroznový) nebo sladkého nápoje. Někteří v tomto stavu mohou potřebovat i specifické léky, proto nelze podcenit ani včasné přivolání rychlé záchranné služby (155). Zejména pak tehdy, kdy dojde u diabetika k bezvědomí.

Světový den monitoringu diabetu: Znáte akutní stavy spojené s cukrovkou?

Dostatečná znalost akutních stavů je nezbytná pro rychlou reakci na aktuální zdravotní stav. Mezinárodní organizace apelují na zlepšování života ...

Hyperglykémie

Nejčastěji se vyskytuje u diabetu I. typu. Jde o zvýšení cukru v krvi nad 7,0 mmol/l. Její typické příznaky se mohou projevit až při hodnotách 10–15 mmol/l. Glykémie v hodnotě 15–20 mmol/l je vysoce nebezpečná, protože může vést k odvodnění organismu a následnému překyselení krve, které se nazývá ketoacidóza. Nejvýraznějšími příznaky hyperglykémie jsou pak poruchy vědomí, dehydratace a ztížené dýchání. Dále může docházet ke zvracení, nadměrnému hladu, značné žízni, nebo k problémům se zrakem.

Mezi příčiny hyperglykémie patří nejčastěji nesprávné dávkování inzulinu nebo také nevhodná životospráva. Pokud množství sacharidů, které diabetik sní či vypije, není v rovnováze s množstvím přijímaného inzulinu, který si aplikuje, může k hyperglykémii dojít. Působit může také fyzický nebo emocionální stres. U některých diabetiků se objevuje i tzv. efekt svítání (The dawn phenomenon), ke kterému dochází brzy ráno, nejčastěji mezi 2:00 až 8:00. Jde o pozorované zvýšení cukru v tomto časovém úseku.

První pomoc při hyperglykémii

Máte podezření na hyperglykémii u diabetika? Potom mu neprodleně změřte hodnotu krevního cukru pomocí glukometru (pakliže jej máte při ruce). Když se vaše domněnka potvrdí v podobě vysoké glykémie, uložte dotyčného do stabilizované polohy.  Samozřejmostí by mělo být i přivolání rychlé záchranné služby a sledování vědomí spolu s životními funkcemi (puls, dech).

Zdroj: mayoclinic.org, clevelandclinic.org, mojeambulance.cz

1384

Diskuze k článku