Kolové ořechy vám díky obsahu kofeinu vlijí energii do žil! Vědci odkryli, proč by měly zajímat i diabetiky

Kolové ořechy vám díky obsahu kofeinu vlijí energii do žil! Vědci odkryli, proč by měly zajímat i diabetiky
Kolové ořechy se používají také jako mírný prostředek proti bolestem hlavy a pro odvodnění. Zdroj: Shutterstock

Kolové ořechy nejsou samostatně moc známé, ale stojí za vznikem pravděpodobně nejznámějšího nápoje na světě, který jste jistě také ochutnali. Zpět ale k pozoruhodným účinkům tohoto přírodního pokladu, které můžete objevovat nyní společně s námi. Zkrátka nepřijdou ani diabetici!

Do povědomí západního světa se kolové ořechy dostaly díky Johnu Pembertonovi, lékárníkovi, který z nich začal vyrábět dnes již celosvětově proslulý nealkoholický nápoj, kterého se denně prodá několik milionů.

Co jsou kolové ořechy a jaké látky obsahují?

Kolovník lesklý (Cola nitida) je strom, který rostl původně v západní a střední Africe, nyní jej najdete také v Brazílii, Západní Indii, na Srí Lance, v Indonésii nebo na Jamajce. Jeho plod, kolový ořech, byl tradičně medicínsky používán africkými národy. Najdete v něm asi 2 % kofeinu, proto významně zvyšuje bdělost a koncentraci. Kromě kofeinu poskytují kolové ořechy tělu také taniny, flobafen nebo theobromin.

Kolové ořechy ve formě potravinových doplňků mohou pocházet také z jiných kolovníků (např. z rostliny zvané Cola garciana, známé také jako hořká kola).

Zpestřete svůj pitný režim vysoce hodnotným nápojem. Kokosová voda tělo ozdraví a potěší i diabetiky!

Kokosová voda nejen skvěle osvěží, ale je výborným spojencem také v péči o pleť a vlasy. Díky obsahu vitamínů a minerálů je opravdovým pokladem ...

Terapeutické přednosti kolových ořechů

Kolovým ořechům (konkrétně variantě pocházející z Cola garciana) jsou tradičně připisovány afrodiziakální vlastnosti a používají se jako tonikum při intimních potížích. V tradičním léčitelství jsou kolové ořechy obecně využívány také k podpoře krevního oběhu a dobré svalové činnosti, jako diuretikum či stahující prostředek a pomocník při hubnutí. Ve farmaceutickém průmyslu je najdete jako součást mnoha léků, hlavně těch, které jsou předepisovány při astmatu a plicních onemocněních.

Pro kolové ořechy je typická mírně hořká a svíravá chuť s nádechem sladkosti.

Kolové ořechy v populárním nápoji

Afričané kolové ořechy tradičně žvýkají pro doplnění energetických rezerv, k potlačení spánku nebo k utišení hladu. Kofein z nich však najdete i v již zmíněném oblíbeném nealkoholickém nápoji, který byl původně vyroben pro farmaceutické užití. Jeho komerční název je vám jistě blízce známý. Zajímavostí je, že úplně první verze tohoto kolového nápoje obsahovala víno a výtažky z listů koky.

Kolové ořechy jsou dostupné jako potravinový doplněk ve formě kapslí nebo tekutého extraktu.

Jaké účinky mají kolové ořechy?

  • Má se za to, že kolové ořechy zlepšují kognitivní funkce a paměť.

  • Zmiňují se i jejich antidepresivní vlastnosti.

  • Také stimulují centrální nervový systém.

  • Díky podpoře krevního oběhu jsou obzvláště vhodné i při bolestech hlavy, způsobených nedostatečným prokrvením. Mohou být pomocníkem při menstruačních migrénách.

  • Kolové ořechy rovněž působí jako mírné diuretikum a doporučují se při hubnutí.

  • Podporují intenzivní svalovou námahu a zvyšují krevní tlak.

A v neposlední řadě se kolové ořechy používají také jako trávicí tonikummírné antibiotikum či jako protizánětlivý prostředek.

Síla přírody v proslulém koření. Kurkuma nabídne nejen chuť, ale léčivý kurkumin vhodný pro diabetiky II. typu!

Kurkumin můžete využít pro podporu přirozených funkcí svého organismu. K dostání je na trhu nejčastěji ve formě kapslí nebo tablet. Je tedy jen ...

Jak pomáhají kolové ořechy diabetikům?

U diabetiků mohou být kolové ořechy prospěšné pro snižování projevů infekcí a podporu zdraví kardiovaskulárního systému. Mohou také pomoci při snaze ztratit kila navíc. Plody kolovníku byly také v hledáčku odborníků, kteří se snažili zjistit jejich možné působení na diabetes a s ním spojené potíže.

Studie, která zkoumala výluh z kolových ořechů v horké vodě, odhalila jejich schopnost působit v rámci prevence vzniku nefropatie (onemocnění ledvin). Také bylo zjištěno, že kolové ořechy mají pozitivní vliv na snížení hladiny krevního cukru, „špatného“ LDL cholesterolu a zlepšují produkci inzulínu. Další studie s ethanolovým extraktem přinesla výsledek, že významně snižují hladinu krevní glukózy.

UPOZORNĚNÍ: Diabetici by měli vždy konzultovat možné užívání potravinových doplňků obsahujících kolové ořechy se svým ošetřujícím lékařem/diabetologem!

Možné nežádoucí účinky a kontraindikace

Kolové ořechy v doplňcích stravy není vhodné užívat spolu s dalšími stimulanty (např. guarana, ginkgo biloba, efedra a další známé látky) a s doplňky stravy na hubnutí, které obsahují kofein. Konzumace se též nedoporučuje těhotným a kojícím ženám a lidem s kardiovaskulárními chorobami či s dvanácterníkovými vředy.

Pokud denně pijete kávu ve větším množství, je potřeba snížit dávky doplňku s kolovými ořechy. Předávkování kofeinem může způsobit nevolnosti, zvracení, nespavost, bušení srdce nebo projevy vysokého tlaku.

Konzultace je důležitá také při jakékoli pochybnosti o vhodnosti užívání potravinového doplňku z kolových ořechů v případě možných lékových kontraindikací (např. analgetika, sedativa, léky na centrální nervový systém, antikoagulanty).

DOPORUČENÍ: Dávkování potravinového doplňku je nejlepší konzultovat s odborníkem, nutričním terapeutem nebo lékárníkem!

Zdroj: Healthline, Medicalnewstoday, Ncbi.nlm.nih, Pubmed.ncbi.nlm.nih, Organicfacts

1582

Diskuze k článku