-- reklama --

Lahodný chai zahřeje a prospěje vašemu zdraví: Nebojte se ho ani jako diabetici

Lahodný chai zahřeje a prospěje vašemu zdraví: Nebojte se ho ani jako diabetici
Chai vznikl jako vylepšená léčivá verze oblíbeného nápoje Britů, protože Indům prostě samotný čaj nechutnal Zdroj: Pixabay

Chuť plná koření a energizující zelený nebo černý čaj, to je směs chai. Je ideální pro zahřátí v chladných měsících, podpoří metabolismus a diabetikům ohlídá hladiny krevního cukru.

Na konzumaci prohřívacího koření byste se měli zaměřit hlavně jako na prevenci respiračních onemocnění a podpoření termogenických reakcí těla při zpomaleném zimním metabolismu. Chai je všechno, co potřebujete k tomu, abyste lépe zvládli náročné roční období a čekání na větší dávku slunečních paprsků.

Chai je tradiční chutný nápoj ájurvédy

Oblíbený chai nebo také masala chai se připravuje z černého nebo zeleného čaje a kořenicí směsi známé pod názvem masala (nebo synonymně garam masala). Pije se velmi sladký, přidává se do něho mléko nebo jeho rostlinné alternativy. Vznikl jako pokus zlepšit chuť tradičního anglického čaje, který nebyl pro Indy zrovna vyhledávaným nápojem.

Chai má také díky tomu, že obsahuje koření, které má schopnost podporovat přirozené termogenické reakce v těle, mnoho zdravotních výhod.

Z pohledu ájurvédské medicíny nabízí spojení pečlivě vybraných ingrediencí mnoho dobrého pro lidský organismus, pokud se rozhodnete, že se jím zahřejete v probíhajících chladných dnech. Ať už si ho koupíte v sáčcích nebo práškové směsi, určitě stojí za vyzkoušení u vás doma. Osladit si ho můžete diabetikům přátelským sladidlem (například stévií nebo kokosovým cukrem).

Jak a kde se používá směs garam masala v indické kuchyni?

Mimo toho, že se s pomocí směsi garam masala připravuje lahodný chai, je základem většiny indických jídel. Obvykle se přidává do pokrmu na konci vaření nebo se pokrm posype před podáváním, protože pokud se vaří příliš dlouho, může jídlo zhořknout. Je perfektní přísadou do kari, čočky, polévek, lze s ní posypat míchaná vajíčka, velmi dobře se hodí do zeleninových i masových pokrmů, ať už jsou z drůbežího, vepřového, skopového nebo hovězího masa. Ochutí i rýži. Typicky ji najdete v receptech na dahl, ikka masala nebo v marinádách na ryby.

Žakie není jen náhražka masa pro vegany. Funguje jako skvělý zdroj výživných látek pro tělo také u diabetiků

Jackfruit se hodí do diabetického jídelníčku například tehdy, pokud chcete tělu dopřát detoxikaci od masa a uzenin. Dá se sehnat poměrně snadno. ...

Jak působí jednotlivé ingredience chaie?

K čemu se používají jednotlivé ingredience koření masala v ájruvédě a co přinese vašemu tělu její konzumace spolu se zeleným nebo černým čajem? Výhody, z kterých bude váš organismus těžit po tom, co tento lahodný nápoj vypijete, jsou opravdu mnohé. Není výjimkou, že se recept na kořenicí směs v jednotlivých indických regionech liší. Barva a vzhled garam masaly může být mírně jiná v závislosti na druzích koření, v některých variantách se vyskytuje například pískavice řecké seno, kurkuma nebo hořčičná semínka.

Některé verze garam masaly mohou být opravdu bohaté a obsahovat až neuvěřitelných 30 druhů koření.

Můžete si ale být jisti, že tyto kořenicí směsi budou skvělým spojencem pro budování neprůstřelné imunity. Pomohou, když se vás chytne bacil, prohřejí organismus a podpoří pocení. Co můžete od chaie očekávat kromě krásné, exotické vůně?

  • Skořice podporuje činnost krevního oběhu, napomáhá tělu bojovat s projevy zánětu, podporuje dobré trávení a zažívání. Doporučuje se i při revmatismu a respiračních onemocněních. Říká se jí také „inzulín chudých“, v tradičním lidovém léčitelství slouží jako koření snižující projevy hyperglykémie.
  • Hřebíček představuje dodavatele hořčíku, který napomáhá dobré činnosti nervosvalového systému a je podporovatelem dobré nálady. Je také bohatý na obsah železa.
  • Kardamom je výborným zdrojem manganu (stejně jako jeho kolega zázvor). Tento stopový prvek zajistí lepší asimilaci železa organismem a posílí vaši přirozenou obranyschopnost.
  • Kmín se uvádí jako jedno z koření, které zabraňuje hromadění kyselin ve střevech, je užitečný pro ochranu dýchacích cest a podpoří jejich dobré funkce v zimním období.
  • Černý pepř je přirozeným stimulátorem metabolických funkcí.
  • Zázvor zmírňuje příznaky nachlazení tím, že snižuje horečku a uvolňuje hleny.
  • Koriandr dodá tělu vitamín K, který napomáhá dobré krevní srážlivosti.
  • Muškátový oříšek snižuje projevy trávicích poruch jako plynatost, zácpa, žaludeční křeče, je prospěšný při střevních infekcích. Působí příznivě na trávicí systém.
  • Badyán se používá v naturopatii pro své skvělé antioxidační, protizánětlivé, analgetické, anibakteriální účinky a jako osvěžovač dechu. Pomáhá s obtížným trávením, mírní křeče a nadýmání, podporuje zdraví střevní mikroflóry. Indikuje se i při úzkostech a nespavosti.
  • Fenykl se vyskytuje v některých receptech na koření garam masala také. Působí proti křečím a bolestem žaludku, křečím trávicího systému, stimuluje trávení, působí jako aperitiv, diuretikum, omezuje tvorbu střevních plynů a je protizánětlivý.
  • Zelený čaj je povzbuzující, bojuje proti únavě a napomáhá obnově energetických rezerv, má pozitivní vliv na hladiny krevního cholesterolu, podporuje vyrovnané hladiny krevního cukru, díky antioxidační aktivitě je velmi vhodný pro diabetiky. Posiluje imunitní systém, je výborným prostředkem pro eliminaci kognitivních potíží. Chrání kardiovaskulární soustavu a působí také jako prevence infekcí v ústech.
  • Černý čaj dodá energii, je účinným diuretikem a pro diabetiky je výborný kvůli antioxidačnímu působení. Mluví se o něm také jako o úspěšném pomocníku při snižování hladin krevního cukru a jeho kardioprotektivních účincích.

Zostřete si smysly pomocí chilli papriček, prospějí vašemu zažívání a také hladině krevního cukru

Jsou ideální pro milovníky pikantních chutí, vynikají různými druhy ostrosti a hodí se nejen do slaných, ale i do sladkých pokrmů. Dotváří ...

Proč ochutnat chai právě v zimních dnech?

Pokud jste ho ještě neochutnali, právě nyní je na to ten správný čas. V zimních dnech vám totiž poslouží úplně nejlépe. Je naprosto ideální pro to, abyste s jeho pomocí podpořili přirozenou obranyschopnost a nastartovali zpomalený metabolismus po svátečním hodování. Jaké má chai masala celkové výhody pro lidské tělo?

  • Podle ájurvédy se používá k tomu, aby zlepšil „trávicí oheň“. Garam masala napomáhá ke zvýšení tělesné teploty konzumenta, což vede ke zlepšení metabolických funkcí. Navíc brojí proti rozvoji toxických látek v těle.
  • Směs chutného koření zkracuje dobu průchodu potravy trávicím procesem, čímž eliminuje možnost vzniku nepříjemné zácpy.
  • Některé studie zmiňují chemoprotektivní účinky garam masaly a její prospěšnost v boji proti onkologickým onemocněním a v prevenci jejich vzniku.
  • Diabetici by si měli oblíbit tuto směs kvůli pozitivním účinkům na hladiny krevního cukru, oběhový systém a také pro její schopnost podpořit dobré zažívání, má kardioprotektivní a protizánětlivé schopnosti. Zlepšuje citlivost na inzulín.
  • Garam masala posiluje celkové zdraví, snižuje hladinu krevních lipidů, je prospěšná také u neurologických poruch jako Parkinsonova nebo Alzheimerova choroba.
  • Skořice a kardamom stimulují pankreatické enzymy, které přirozeně pomáhají rozkládat tuky, bílkoviny a sacharidy.
  • Hřebíček a fenykl pomáhají bojovat proti žaludeční nevolnosti nebo jiným zažívacím problémům, jako je pálení žáhy, ale také průjmy.

    Důležité: Směs garam masala obsahuje druhy koření, které mohou vykazovat interakce s medikamenty (například běžně používanou léčbou pro snižování hladin krevního cukru) nebo léky na podporu funkcí oběhového systému. Je potřeba s ní zacházet s důrazem na možný vznik hypoglykémie při jejím používání u diabetiků. Může vyvolat také alergickou reakci nebo citlivost zažívacího traktu a střev. Ojediněle se po konzumaci může objevit pálení žáhy, průjem, bolesti žaludku. Konzumace směsi se nedoporučuje při žaludečních a dvanácterníkových vředech.

    Zdroje: Researchgate.net, Hsph.harvard.edu, Britannica.com, Ncbi.nlm.nih.gov

    2363

    Diskuze k článku