Léčíte se s cukrovkou 2. typu? Dopřejte si s chutí zelený čaj! Studie potvrzují jeho prospěšnost

Cukrovka 2. typu je stále častějším metabolickým onemocněním, které podle Světové zdravotnické organizace postihuje 347 milionů lidí na celém světě. Proto se vědecká veřejnost snaží zkoumat bylinné extrakty nebo komplexní rostlinné zdroje a zjistit, jak mohou být prospěšné při diabetu. Jednou z těchto rostlin je také mnoha lidmi oblíbený zelený čaj.

Léčíte se s cukrovkou 2. typu? Dopřejte si s chutí zelený čaj! Studie potvrzují jeho prospěšnost
Zelený čaj obsahuje katechiny, které mají pozitivní vliv na hladinu cukru v krvi Zdroj: Shutterstock

Zelený čaj je plný antioxidačních látek, které mohou mít pozitivní vliv při doplňkové léčbě diabetu 2. typu. Nejedni zahraniční odborníci se tedy zajímali o to, jak může působit na hladinu glukózy v krvi. Výzkumy se prováděly hlavně v Číně a přinesly velmi potěšující výsledky.

Hladina krevního cukru a jídelníček

Hladina cukru v krvi závisí na tom, co jíte, jak jste aktivní, a jaký je váš celkový zdravotní stav. Pro zachování vyrovnané hladiny krevního cukru je potřeba kontrolovat glykemické indexy potravin, které konzumujete. O zeleném čaji se uvádí, že má pozitivní vliv na hladinu cukru v krvi hlavně díky katechinům, které zvyšují aktivitu buněčných receptorů a podporují vstup glukózy do buněk. Tím se mechanicky snižuje hladina cukru v krvi. Je ale potřeba zdůraznit, že zelený čaj takto funguje pouze u diabetiků.

Výsledky studií přinášejí diabetikům pozitivní zprávy!

Zelený čaj (Camellia sinensis) je bohatý na polyfenoly a zejména katechiny. Ty by měly mít podle čínské metaanalýzy, publikované v The American Journal of Clinical Nutrition, významný vliv na hladinu cukru v krvi u diabetiků. Konzumace zeleného čaje má také vliv na termogenezi, která pomáhá rychleji spalovat tuky, což může být velmi prospěšné při snaze o snížení nadváhy u diabetických pacientů a také jako prevence vzniku diabetu 2. typu.

Pokud se léčíte s diabetem, neměli byste za den vypít více než 5 šálků zeleného čaje. Kromě klasického nálevu pak lze volit i konzumaci potravinových doplňků, nejčastěji extraktů. Ty by ale v žádném případě neměly nahrazovat klasickou léčbu cukrovky předepsanou lékařem.

Kdy a s čím je zelený čaj prospěšný diabetikovi?

Zelený čaj obsahuje rovněž složku zvanou epigalokatechin 3 galát (EGCG), která může hrát důležitou roli při snižování výkyvů hladiny cukru v krvi – pakliže je čaj konzumovaný spolu s potravinami bohatými na škroby. Vůbec nejlepší výsledky vykazoval dle výzkumu kukuřičný škrob. Velmi dobré je pít zelený čaj ráno ke snídani, kdy mnoho lidí konzumuje chléb nebo jiné na škroby bohaté potraviny. Jiná studie provedená na myších kromě jiného naznačuje, že EGCG pomáhá podporovat i uvolňování inzulínu a přispívá k zachování dobrých kognitivních funkcí.

Rada na závěr: Pokud máte pochybnosti o vhodnosti zeleného čaje ve vašem jídelníčku, poraďte se se svým ošetřujícím lékařem.

Zdroje: federationdesdiabetiques.org, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, auparadisduthe.com, ejmcm.com