Žakie není jen náhražka masa pro vegany. Funguje jako skvělý zdroj výživných látek pro tělo také u diabetiků

Žakie není jen náhražka masa pro vegany. Funguje jako skvělý zdroj výživných látek pro tělo také u diabetiků
Plody žakie jsou velké, masité a mohou vážit okolo 40 kilogramů, některé z nich až o deset kilogramů více. Zdroj: Pixabay

Mnoho vegetariánů a veganů používá žakii jako náhradu masa. Může ozvláštnit také jídelníček diabetiků, dodá jim prospěšné minerály i vitamíny. Typicky masovou chuť od ní ale nečekejte.

Jackfruit se hodí do diabetického jídelníčku například tehdy, pokud chcete tělu dopřát detoxikaci od masa a uzenin. Dá se sehnat poměrně snadno. Ve vhodně zvolené skladbě stravy je prospěšnou potravinou, která se dá upravovat nasladko i naslano podle preferencí strávníka.

Co je žakie a kde ji hledat?

Žakie neboli jackfruit pochází z tropického stromu Artocarpus heterophyllus (český název je chlebovník různolistý). Je to poměrně velké oválné ovoce, má krásnou, až omamnou vůni. Jeho kůra je svěže zelená, dužina podle stupně zralosti a druhu žakie bílá až žlutá. Jedlá semena jsou lehce škrobovitá, nasládlé chuti.

Žakie se používá jako výborný zdroj zdraví prospěšných vitamínů, minerálů a vlákniny.

Pěstuje se na území Indie, Thajska, Malajsie, Madagaskaru, Brazílie i na francouzském Réunionu. Poskytuje tělu vitamíny skupiny B. Pyridoxin (aktivní forma vitamínu B6), niacin (vitamín B3), riboflavin (vitamín B2), kyselinu listovou (vitamín B9). Co dále obsahuje?

 • Žakie je bohatá na draslík. Ten mimo jiné udržuje acidobazickou rovnováhu těla a eliminuje známky překyselení organismu. Podporuje normální zúžení cév – a tím pádem má pozitivní vliv na krevní tlak. Pomáhá udržovat váš organismus hydratovaný a snižuje riziko mozkové mrtvice.

 • Hořčík, který získáte konzumací žakie, je prospěšný jako pomocník při zmírňování projevů premenstruačního syndromu. Dále se o něm mluví jako o prvku, který patří do prevence vzniku diabetu II. typu, a zároveň je velmi vhodným prvkem pro ty, kteří se s ním již léčí. Je výborný také při migrénách. Zmírňuje noční křeče.

 • Žakie je zdrojem nehemového (rostlinného) železa. Je vhodná pro prevenci anemických stavů, pro doplnění tohoto prvku při menstruaci, pro to, aby žena mohla úspěšně eliminovat migrény spojené s periodou.

 • Vápník je dalším prvkem, který nutně potřebujete pro zmírnění příznaků premenstruačního syndromu. Udržuje zdravé kosti, zuby a klouby. Mírně snižuje hladinu krevního cholesterolu a také krevní tlak.

 • Fosfor je druhým nejrozšířenějším minerálem v lidském těle. Žakie jako jeho zdroj napomáhá zajistit dobrou schopnost hustoty kostí a podporuje zdraví zubů. Udržuje vyvážené pH krve, neutralizuje přebytky kyselin nebo zásad. Je nezbytný pro acidobazickou rovnováhu těla a správný tělesný růst.

 • Vitamín A funguje jako antioxidant a chrání tělo i pleť před působením volných radikálů.

 • Konzumací žakie dostanete do těla také velké množství vlákniny, která podpoří střevní tranzit, usnadní pravidelné vyprazdňování a je prospěšná také při snaze o ztrátu kil navíc.

Vyhněte se jídlu, které zatěžuje vaše játra. Po Vánocích si naordinujte jejich detoxikaci.

Játra jsou zodpovědná za řadu biochemických a metabolických funkcí, které jsou nezbytné pro správné fungování těla. Uchovávají živiny přinášené ...

Jak prospívá žakie vašemu zdraví?

Žakie podpoří vaše zdraví hned na několika frontách. Obsahuje velmi málo nasycených tuků a 95 kalorií na 100 g ovoce. Je vnímána jako jedna ze superpotravin. Napomáhá posilovat obranyschopnost organismu. Účinně bojuje proti projevům únavy a anémie. Je vhodná také v těhotenství jako dobrý zdroj potřebného železa pro matku a dítě. Co od ní můžete dále očekávat na poli zdravotních benefitů?

 • Pro sportovce a lidi, kteří těžce pracují, funguje jako dobrý zdroj potřebné energie. Oceníte ji také, pokud pocítíte nutnost obnovy psychických sil v náročném období. Pro tento účel se bude hodit v předvánočním shonu.

 • Žakie je výborná pro zachování dobrých funkcí oběhového systému a zdravého srdce. Díky obsahu minerálů chrání buňky a napomáhá udržet zdravou srdeční frekvenci a vyrovnaný krevní tlak. Podporuje dobrou krevní srážlivost.

 • Je také velmi výhodnou pro váš trávicí systém, jako ovoce s vysokým obsahem vlákniny chrání tlusté střevo, napomáhá bezproblémovému trávení a zažívání, snižuje riziko vzniku žaludečních vředů a hraje roli při řešení střevních obtíží, jako jsou průjmy nebo zácpy.

 • Mluví se o ní i jako o přírodním léku proti rakovině tlustého střeva a je důležitá hlavně v její prevenci. Živiny obsažené v žakii jako lignany, isoflavony, fytonutrienty a saponiny poskytují ochranu před působením volných radikálů, které stojí za tvorbou rakovinových buněk.

 • Díky obsahu karotenoidů, které zajišťují krásně žlutou barvu dužiny, je skvělá pro udržení zdraví očí a pokožky.

 • Může fungovat jako jeden z pomocníků při prevenci mozkové mrtvice.

 • V kosmetické péči se používá jako zvláčňující, změkčující a anti-agingový prostředek.

Potravinový doplněk myricetin: Opomíjet by ho neměli ani diabetici, chrání nervový systém

Myricetin je flavon, který je běžný v mnoha druzích ovoce a zeleniny. Najdete ho například v bobulovinách. Jeho působení na lidské tělo a neduhy, ...

Diabetici mohou jíst žakii jako skvělý antioxidant

Diabetici mají v žakii dobrého souputníka pro boj s výkyvy hladiny krevního cukru. Je výborným zdrojem vlákniny, která je u osob léčících se s cukrovkou důležitým spojencem z toho důvodu, že zpomalí rychlost trávení a zvýší objem žaludečního bolusu. Protože tělo zpracovává přijatou potravu pomaleji, hladina krevního cukru se zvyšuje pozvolna, a snižuje se tak riziko nástupu hyperglykémie. Žakie může pomoci diabetikům chránit zdraví jejich kardiovaskulárního systému a působit jako dobrá preventivní potravina proti mozkové mrtvici nebo infarktu myokardu, obzvlášť u cukrovky II. typu.

Do jídelníčku můžete žakii zařadit ve formě mouky, konzervované či vakuované, které seženete i v našich zeměpisných podmínkách.

Žakie se připravuje jako náhrada masa v pokrmech, které ho typicky obsahují. Dá se z ní udělat obdoba trhaného masa, přidat do boloňské omáčky nebo guláše, typicky masovou chuť od ní ale nečekejte. Pokud potřebujete do receptu dát něco, co vám ji připomene, sáhněte pro dochucení po kvalitní sójové omáčce. Nicméně se velmi hodí, pokud potřebujete odlehčit stravu za účelem detoxikace těla například po energeticky náročných Vánocích.

Důležité:

Při konzumaci žakie, která je všeobecně dobře snášená, se mohou v malé míře vyskytnout alergické reakce. Chcete-li užívat jackfruit jako potravinový doplněk a již máte předepsaná léčiva na management hladiny krevního cukru, konzultujte nasazení tohoto doplňku stravy s ošetřujícím lékařem. Upraví dávkování farmak tak, aby nekolidovalo s dávkami potravinového doplňku a nezpůsobili jste si hypoglykémii či hypoglykemický šok.

Zdroje: Britannica.comHsph.harvard.eduOrganicfacts.netHealthline.com

1881

Diskuze k článku