-- reklama --

Když se tělo diabetika pere s nachlazením: MUDr. Zuzana Hladíková promluvila o možných komplikacích

Když se tělo diabetika pere s nachlazením: MUDr. Zuzana Hladíková promluvila o možných komplikacích
Nachlazení trápí během podzimu nejednoho z nás. Zdroj: Shutterstock

Teplé počasí je definitivně za námi a se sychravým podzimem přichází období nachlazení a viróz. I když se říká, že běžné nachlazení odezní do týdne s léčbou i bez ní, stejně jako jiná infekční onemocnění může mít u osob s diabetem neblahý vliv na vyrovnání glykémií.

Při respiračních infektech, stejně jako při jiných zánětlivých onemocněních, stoupá spotřeba inzulínu na podkladě zvýšené inzulinové rezistence (horečka, dehydratace). Tělo při infekci a horečce produkuje hormony ke zvládnutí stresové situace (adrenalin, kortizol), které fungují proti inzulínuuvolňují cukr do oběhu, aby měl organismus dost energie na fungování.

Diabetes a infekční onemocnění obecně

U člověka s cukrovkou proto vzniká obtížně korigovatelná hyperglykémie. Při nedostatku inzulínu, komplikovaném např. ještě průjmem a zvracením, se v těle mohou začít tvořit ketolátky. Jejich nahromadění může vyústit ve stav nazývaný ketoacidóza s rozvratem vnitřního prostředí a nutností hospitalizace.

Horečku léčíme tzv. symptomaticky – používáme léky na její srážení v pravidelných časových odstupech dle doporučení. Je nutné pít dostatečné množství neslazených tekutin a pravidelně měřit glykémie, případně i pro jistotu kalibrovat senzor a dodávat adekvátní dávky inzulínu. Většinou je potřeba dávkování navýšit o 50 až 100 %, někdy i více. Při těžším onemocnění s průjmem a zvracením a při glykémii nad 17 mmol/l je vhodné kontrolovat přítomnost ketolátek v krvi. Pokud k léčbě diabetu užíváte pouze tablety, poraďte se se svým diabetologem, zdali nedoporučí některé z přípravků při infekci s vysokými teplotami vysadit.

Sychravé počasí si žádá podporu imunity! Vsaďte na goji čili kustovnici čínskou. Profit z ní budou mít i diabetici

Hledáte-li způsob, jak přijmout velkou dávku zdraví koncentrovanou do jednoho sousta, je goji tou správnou volbou. Tyto drobné podlouhlé bobule ...

Běžné nachlazení, rýma

Nachlazení patří mezi virová onemocnění postihující horní cesty dýchací. Nejčastějšími příznaky jsou rýma, ucpaný nos, kašel, bolest hlavy, zvýšená teplota. Někdy se přidává i bolest v krku, celková únava a bolest svalů. Příznaky bývají často podobné, ale nachlazení způsobuje několik stovek různých druhů virů, a proto je pro organismus téměř nemožné si proti tomuto onemocnění vybudovat imunitu. Nejčastěji se jedná o nákazu rhinoviry nebo koronaviry. Onemocnění se přenáší kapénkami a kontaminovanými předměty, a proto je tak důležité v tomto období dbát na správnou hygienu nejen rukou.

Nachlazení se rychle šíří – hlavně ve větších kolektivech (školka, škola). U dětí a osob se sníženou imunitou či s chronickým onemocněním se může nachlazení zkomplikovat bakteriálním zánětem vedlejších nosních dutin či zánětem středního ucha. Léčba nachlazení je symptomatická, používáme léky na bolest, na snížení horečky, kapky do nosu či pastilky na bolest v krku. Dodržujte klidový režim a dostatečný přísun tekutin. Antibiotika se v případě virových infekcí nepoužívají. V případě, že příznaky přetrvávají déle než 10–14 dní, je vhodné vyhledat praktického lékaře. Běžnému nachlazení se někdy mezi lidmi říká chřipka. Skutečná chřipka je však mnohem nebezpečnější, probíhá v epidemiích a za rok na ni v ČR zemře několik desítek lidí, na její komplikace až 2 000 osob za rok.

Léčíte se s diabetem a plánujete podzimní dovolenou v exotice? Doc. MUDr. Rastislav Maďar radí, jaká očkování zvážit!

Nestihli jste letní dovolenou a chystáte se za exotikou v podzimních či zimních měsících? Potom si přečtěte rady ohledně doporučeného očkování ...

Chřipka

Chřipka je nebezpečné onemocnění způsobené virem influenzy. Na rozdíl od nachlazení nastupuje rychle a projevuje se kašlem, únavou, horečkou se zimnicí a třesavkou, nevolností, ztíženým dýcháním, bolestmi svalů, kloubů a hlavy. Oproti běžnému nachlazení jsou příznaky intenzivnější a mohou trvat několik týdnů. U rizikových skupin, jako jsou osoby starší 65 let a pacienti s poruchou imunity nebo chronickými onemocněními, může dojít k rozvoji život ohrožujícího zápalu plic, který si může vyžádat hospitalizaci.  Zároveň může dojít ke zhoršení základního onemocnění (např. onemocnění srdce), v případě diabetu může krevní cukr nezvladatelně stoupat a vést spolu s horečkou k dehydrataci. Rozvinout se může i ketoacidóza. Osoby s nedostatečně kompenzovaným diabetem mají až 6x vyšší riziko, že během epidemie onemocní chřipkou s těžkým průběhem nemoci, včetně zápalu plic, zvyšuje se i riziko úmrtí na chřipku. Násobně vyšší riziko úmrtí mají osoby, které mají kromě diabetu další přidružená onemocnění, jako jsou onemocnění srdce a cév.

V léčbě chřipky se postupuje symptomaticky – přísný klidový režim s dostatkem tekutin, antipyretika, léky proti kašli. Antibiotika se v léčbě chřipky nepoužívají. V dnešní době na chřipku existují antivirotika, která se ovšem musí nasadit co nejdříve, většinou ale nemoc poleví i bez nich. Pokud se objeví obtíže s dýcháním nebo bolesti na hrudi, je nutné vyhledat lékaře.

Dostupnou prevencí chřipky je každoroční očkování. Očkování snižuje výskyt onemocnění a brání jeho těžkému průběhu. Osoby s diabetem patří mezi rizikové skupiny (zvýšené riziko závažného průběhu onemocnění), které mají očkování hrazeno ze zdravotního pojištění. Stačí se informovat u svého praktického lékaře.

Přírodní lékárna: Jak si připravit bylinný čaj na zklidnění

Ještě účinnější bývají kombinace jednotlivých rostlin, hlavně v čajových směsích. Naše prověřená směs se skládá z kombinace 6 rostlinných drog. ...

COVID-19

Během podzimu znovu přibývá případů onemocnění COVID-19 a zvyšují se i počty hospitalizovaných osob a osob na jednotkách intenzivní péče. COVID-19 má mnoho různých příznaků, nejtypičtější jsou únava, horečka, kašel, ztráta chuti a čichu, bolesti hlavy a bolest v krku. Průběh je většinou mírný, ale osoby s chronickým onemocněním, jako je diabetes s kompenzací mimo bezpečné rozmezí, patří mezi rizikové skupiny, u kterých hrozí závažný průběh s nutností hospitalizace a dalšími komplikacemi. Zhoršení celkového stavu se může projevit jako dechové obtíže, dušnost, bolesti na hrudi. V takovém případě je nutné okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Infekce COVID-19 postihuje kromě plic i výstelku cév v celém těle a v kombinaci s diabetem zvyšuje riziko vzniku cévních uzávěrů v cévách dolních končetin, srdci a mozku.

Pro případ onemocnění COVID-19 a nutnosti izolace je vhodné mít doma zásoby inzulínu a dalších léků, které užíváte. Mějte doma vždy dostatečnou zásobu příslušenství k inzulínové pumpě a dalšího materiálu (senzory, vysílače, proužky na měření glykémie, jehly, lancety atd.). Pravidelně si měřte glykémii a upravujte dávkování inzulínu jako u ostatních infekčních onemocnění. Pokud by bylo potřeba konzultovat glykémie s vaším diabetologem, zajistěte stažení dat z glukometru, senzoru či pumpy do příslušných programů.

Jedinou účinnou prevencí těžkého průběhu onemocnění je očkování. Očkování je nyní schváleno již pro děti od 5 let. Dostupná je již druhá posilovací dávka očkování, která je upravená i na momentální subvarianty Omicron. Ta je nyní doporučena pro osoby nad 60 let a rizikové skupiny osob, kam patří i osoby s diabetem.

Závěr

Běžné nachlazení a rýma se na podzim a v zimě nevyhnou nikomu z nás. Prevencí chřipky a COVID-19 a jejich těžkého průběhu je z dlouhodobého hlediska udržování kompenzace diabetu v bezpečném rozmezí. Další jasnou prevencí těžkého průběhu je očkování proti oběma nemocem, které je potřeba každý rok opakovat (kvůli častým mutacím genů virů). Pokud na sobě budete pozorovat jakékoliv respirační příznaky zmíněné výše a nebudete moci zůstat doma, noste ve veřejných prostorách ochranné pomůcky dýchacích cest (respirátor).

Zdroj: Doporučení České diabetologické společnosti a České vakcinologické společnosti ČLS JEP, vlastní poznatky a zkušenosti MUDr. Zuzany Hladíkové

8149

Diskuze k článku