Jak odlišit chřipku od koronaviru?

S nástupem dětí do škol, kde se to kapénkami jenom hemží, není kašel a popotahování nic neobvyklého. Jak ovšem rozeznat, zda se jedná jen o běžné nachlazení nebo zda jde o nákazu COVID-19?

Jak odlišit chřipku od koronaviru?

Oficiální prohlášení o ochraně veřejného zdraví neustále nabádají veřejnost, aby v případě neustávajícího kašle, horečky a ztráty nebo změny čichu či chuti, šli lidé dobrovolně do domácí karantény a k tomu podstoupili test na COVID-19.

Nicméně kašel také může být příznakem pouze běžného nachlazení. Navíc není jednoduché se objednat na testování koronaviru, proto by bylo ideální, aby lidé uměli rozpoznat rozdíl příznaky koronaviru a běžného nachlazení, které nakonec nemine žádné dítě v průběhu zimních měsíců.

VYSOKÁ TEPLOTA: PROJEV NEMOCI

Horečka je vzestup tělesné teploty nad 37,8 °C. Objevuje se, když se tělo snaží bojovat s nějakým druhem infekce. Přestože je horečka jedním z příznaků koronaviru, může se také jednat o chřipku nebo o něco jiného. Je proto doporučeno používat přesný teploměr a naměřené hodnoty si svědomitě zapisovat.

JAKÝ JE ROZDÍL MEZI CHŘiPKOU, NACHLAZENÍM A KORONAVIREM?

Lidé, kteří chytí chřipku, se obvykle náhle začnou cítit špatně. Mohou pociťovat bolest svalů, zimnici, bolest hlavy, únavu, bolest v krku, rýmu nebo ucpaný nos, společně s kašlem.

Nachlazení má spíše pozvolný nástup. I když se lidí necítí dobře během nachlazení, příznaky nejsou tak závažné. Může se objevit i kašel, spolu s kýcháním, bolestí v krku a rýmou.

Nicméně kašel u koronaviru znamená kašlat v rámci jednoho dne i několik hodin.  Zvláště pro lidi, kteří trpí dlouhodobými zdravotními problémy jako např. chronickou obstrukční nemocí (CHOPN), kašlání může být znatelně horší.

Rýma nebo kýchání nejsou obvyklé příznaky koronaviru.

Většina lidí trpící koronavirem bude mít alespoň jeden z těchto hlavních příznaků:

  • horečka
  • nový nepřetržitý kašel
  • ztráta nebo změna čichu nebo chuti

Zdroj: diabetes.co.uk

Překlad: Lucie Sabelová

Zobrazit diskuzi
Diskuze k článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x