Léčíte se s diabetem a plánujete podzimní dovolenou v exotice? Doc. MUDr. Rastislav Maďar radí, jaká očkování zvážit!

Léčíte se s diabetem a plánujete podzimní dovolenou v exotice? Doc. MUDr. Rastislav Maďar radí, jaká očkování zvážit!
Zejména senioři a chronicky nemocní lidé by měli zvážit očkování před odjezdem na dovolenou... Zdroj: Shutterstock

Počet cestovatelů do zahraničí neustále roste, což platí pro organizovanou turistiku i individuální cestovatele z České republiky. Na dovolenou se však nevydávají jen zcela zdraví a odolní lidé, ale i ti, kteří jsou obecně vnímavější vůči infekčním nemocem. Mezi ně patří například děti do dvou let věku, těhotné ženy, senioři nebo pacienti s oslabenou imunitou a také diabetem. Právě těm je doporučováno očkování proti nejrůznějším vážným nemocem.

Nestihli jste letní dovolenou a chystáte se za exotikou v podzimních či zimních měsících? Potom si přečtěte rady ohledně doporučeného očkování před odjezdem do zahraničí od známého lékaře Doc. MUDr. Rastislava Maďara, Ph.D., MBA, FRCPS!

Virová hepatitida A

Základem pro všechny od jednoho roku věku je očkování proti virové hepatitidě A. Děti a mladí dospělí narození po roce 1989 obdrželi očkování proti virové hepatitidě B v rámci svého pravidelného očkování, dosud neočkovaní starší mohou využít kombinovanou vakcínu proti typům A+B dohromady. Dvě dávky vakcíny proti virové hepatitidě A s odstupem ideálně 6 až 12 měsíců poskytnou dlouhodobou až doživotní imunitu. U kombinované vakcíny A+B nebo samostatné proti typu B jsou nutné dávky tři.

Břišní tyfus

Pro méně rozvinuté oblasti je významné očkování proti břišnímu tyfu. Jedna dávka je účinná po dobu 3 let. Pokud po uplynutí tohoto období očkovaný další cestu do rozvojové oblasti neplánuje, nemusí se automaticky přeočkovat, bude to stačit až před další exotickou cestou. Ve vyspělých zemích se totiž tato nemoc nevyskytuje.

Vzteklina a meningokokové infekce

Před odjezdem do odlehlých oblastí, do hor, pralesů, na venkov, při dlouhodobějších pobytech, nebo při putování na kole či motocyklu doporučujeme i očkování proti vzteklině. Fyzická zátěž, pobyt u místních obyvatel, nízkonákladová turistika s cestováním hromadnou dopravou a účast na hromadných akcích jsou rizikovými faktory pro vznik invazivní meningokokové infekce. K největšímu počtu kousnutí od místních zvířat dochází u našich turistů v jihovýchodní Asii.

Nejrizikovější geografickou oblastí pro meningokokové infekce je subsaharská Afrika a region Blízkého Východu.

Chřipka a pneumokoky

V chladné sezóně je významné i očkování proti chřipce. Nakazit se můžeme už na letišti či v letadle, kde se pohybuje velké množství lidí na malém prostoru. Stejným způsobem se přenáší i pneumokokové infekce. Bez očkování proti nim by na cestu neměl vyrazit žádný senior starší 65 let.

MUDr. Mgr. Sylvie Špitálníková, Ph.D. na téma Nejběžnější umělá sladidla: invertní cukr a laktitol

Zatímco invertnímu cukru by se měli diabetici raději vyhnout, laktitolem si svou kávu mohou klidně „osladit o trochu víc“. Invertní ...

Spalničky a plané neštovice

Součástí přípravy na cestu je i kontrola hladiny protilátek proti spalničkám a planým neštovicím, pokud je daný cestovatel neprodělal. V případě jejich negativity je následně vhodné zvážit imunizaci podáním vakcíny.

Žlutá zimnice

Jediným povinně vyžadovaným očkováním při cestách do některých oblastí subsaharské Afriky a Latinské Ameriky je vakcína proti žluté zimnici. Jediná dávka poskytne ochranu až do konce života. Další vakcíny se podávají podle individuálních rizikových faktorů po zohlednění konkrétních okolností na straně pacienta i cílové destinace, kterou plánuje navštívit.

Klíšťová encefalitida

Pokud diabetik plánuje svou dovolenou v přírodních lokalitách evropského regionu, měl by zvážit očkování proti klíšťové encefalitidě. Tato infekce se vyskytuje nejen u nás, ale i v rozsáhlé oblasti od východní Francie, Švýcarska, Rakouska, Slovinska a Maďarska přes území Německa, Slovenska, Polska a Pobaltí až po jih Skandinávie. Nejvíce případů této euro-asijské nemoci na světě má Rusko.

Před cestou do zahraničí navštivte centrum cestovní medicíny a konzultujte

Konzultace v centru cestovní medicíny zdaleka nezahrnuje jen očkování. Pacienti mohou s lékařem probrat rovněž:

  • prevenci výškové nemoci,
  • předcházení a samoléčbu průjmů,
  • vybavení cestovní lékárničky,
  • výskyt a prevenci nákaz přenášených bodavým hmyzem,
  • antimalarickou profylaxi
  • a také získat mnoho praktických užitečných rad, jak si užít pobyt v zahraničí bez zdravotních problémů.

Kdo je Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., MBA, FRCPS? Přední český specialista v oboru epidemiologie, prevence a kontroly infekčních nemocí, nemocničních nákaz a cestovní a tropické medicíny. Je vedoucím Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Lékařské fakulty v Ostravě a vede též mezinárodní humanitární organizaci International Humanity.

Zdroj: časopis DIAstyl, autorizovaný text použitý v původním znění se souhlasem autora Doc. MUDr. Rastislava Maďara, Ph.D., MBA, FRCPS

5317

Diskuze k článku