Používání ústní vody může zvýšit riziko diabetu 2. typu
Nejnovější výzkum: Covid-19 zřejmě může spustit diabetes
Zdroj: Shutterstock
Nejnovější mezinárodní výzkum odhalil, že existuje jistá spojitost mezi onemocněním covidem-19 a následným onemocněním diabetem. Koronavirus totiž podle vědců může poškodit beta buňky slinivky břišní, které jsou zodpovědné za tvorbu inzulinu, což vysvětluje situaci, kdy po diagnostikování covidu-19 mnoho lidí onemocnělo cukrovkou.
Jak uvádějí samotní zdravotníci, počet nově diagnostikovaných diabetiků, kteří předtím prodělali onemocnění covid-19, prudce vzrůstá.
Podle vedoucí studie, profesorky Shuibing Chen, je tento nárůst nově diagnostikovaných diabetiků zapříčiněn právě tím, že vlivem koronaviru došlo u některých pacientů k poškození buněk ve slinivce břišní – studie však odhalila, že tento stav může být pouze dočasný. „Víme, že se někteří pacienti v průběhu hospitalizace s těžším průběhem covidu-19 potýkali s nestabilní glykemií. Po jejich zotavení se však jejich hladina krevního cukru vrátila opět k normálu, což naznačuje, že u některých pacientů nemusí být poškození buněk slinivky břišní trvalé.”
Nejnovější výzkum: Covid-19 zřejmě může spustit diabetes
Jak uvádějí samotní zdravotníci, počet nově diagnostikovaných diabetiků, kteří předtím prodělali onemocnění covid-19, prudce vzrůstá. Podle ...
Vědci však upozorňují na to, že je zapotřebí provést další výzkum, který by lépe objasnil příčinnou souvislosti mezi onemocněním novým typem koronaviru a rozvojem diabetu.
Autor: Mgr. Kamila Leciánová, foto: Shutterstock
Zdroj: Diabetes.co.uk
811