Jiří Tkadlčík je mistrem světa. Navzdory krutým bolestem překonal nejen soupeře, ale i sám sebe

Jiří Tkadlčík je mistrem světa. Navzdory krutým bolestem překonal nejen soupeře, ale i sám sebe
Jiří Tkadlčík si plní své sny i navzdory diabetu I. typu Zdroj: Se souhlasem Jiřího Tkadlčíka

I když šance nejsou velké, stojí za to nevzdat se, zabojovat a zvítězit. To dokázal český strongman Jiří Tkadlčík, diabetik 1. typu, který navzdory velkým zdravotním problémům, jimž čelil na mistrovství světa ve Finsku, překonal sám sebe a jako první Čech přivezl domů zlato ve váhové kategorii do 105 kg. Své dcerce, která také bojuje s vážnou nemocí, tak ukázal, že silná vůle může být někdy více než nepřízeň osudu.

Uplynulo teprve pár týdnů od mistrovství Evropy, které pořádala asociace SCL v Maďarsku a kde český lev získal stříbrnou medaili. Zlato mu uteklo jen o chloupek. „Krásný začátek sezóny, stříbro na mistrovství Evropy. Za 5 týdnů startuji na mistrovství světa ve Finsku a tam už ten bod a půl nikomu nenechám,“ napsal vicemistr Evropy SCL Jiří Tkadlčík po návratu z Maďarska na svůj facebookový profil.

Můj příběh: Cukrovka mi ukázala, že musím žít. Dojít k tomu ale nebylo jednoduché

Byla jsem stejná jako většina lidí kolem mě. Žila jsem slůvkem „až“. Až budu mít dostudováno. Až budu mít vysněnou práci. Až budu mít partnera. ...

Mistrovství světa ve znamení zdravotních potíží

A pak přišlo Finsko. První den na mistrovství světa vyšel skvěle a Jirka Tkadlčík byl ve vedení. Jenže pak přišel zlom: „Druhý den jsem se vzbudil, všechno bylo v pohodě, šel jsem na oběd, pak jsem ale špatně natáhl nohu, přitom jsem neudělal nic špatně a totálně mi jeblo v zádech. Jelikož jsem měl problémy s plotýnkami, nemohl jsem nic, nemohl jsem se narovnat a za hodinu začínal druhý závodní den,“ popisuje strongman.

I přes obrovské bolesti se ale rozhodl soutěžit i druhý den. V noci ze druhého dne na třetí podle svých slov nespal a přemýšlel, jak to udělat. Rozhodl se, že zkusí mistrovství světa dojet i přes všechny potíže do konce. „Nevím, jak jsem to zvedl, ze třetího místa jsem šel na druhé celkové, pak jsem to nějak rozjel a nevím, co se dělo, vyhrál jsem, obrovská euforie. V sobotu na kolenou, v neděli nahoře, nevím, jak to popsat,“ podělil se včera Jirka Tkadlčík o své čerstvé pocity.

Ještě ke všemu diabetes

Získat zlato na mistrovství světa je obrovský úspěch. Vyhrát se zraněním a bolavými zády je samozřejmě nepoměrně obtížnější. A navíc s diabetem? To je prakticky neuvěřitelné.

Jirkovi Tkadlčíkovi diagnostikovali cukrovku, když mu byly tři. Onemocnění přineslo Jiřímu Tkadlčíkovi podle jeho slov disciplínu: „Cukrovka člověka neuvěřitelně nutí hlídat se, pracovat na své disciplíně. Neexistuje nenajíst se, protože se mi nechce, nebo si říct ,,nějak to bude“. Nebude. A tahle disciplína je skvěle přenosná do čehokoliv v životě. Je to klíč k úspěchu. Existuje talent, který je potřebný k tomu, aby nám vše šlo snáz a lépe, aby byl proces rychlejší. Genetika. Dřina, píle. Ale pokud se člověk nezvedne ve dnech, kdy je úplně rozstřelený a chce jenom měsíc ležet a spát, pak je to k ničemu. To jsou chvíle, kdy se láme chleba. Kdy je třeba dělat věci, které nechci, abych dosáhl svého cíle. Takže mě díky cukrovce provází disciplína celý život a je to můj základní stavební kámen.

Fenykl: Voňavá bylinka pomůže s trávením, cukrovkou i v období menopauzy

Fenykl (Foeniculum vulgare) je aromatická rostlina z čeledi miříkovitých. Semena fenyklu jsou aromatická a mají sladkou chuť podobnou anýzu. ...

Zlatý strongman a báječný táta

Všechna vítězství, kterých tento český silák a úžasný člověk dosáhl, dokazují, že jeho životní přístup je správný. A proto je Jiří Tkadlčík velkým vzorem nejen pro svou dcerku, ale pro každého, kdo bojuje s vážnou chorobou, ať už je to cukrovka, nebo jiné onemocnění. Nezbývá než popřát českému strongmanovi, čerstvému mistrovi světa, aby i nadále neztrácel sílu a mohl nám ostatním ukazovat cestu silné vůle.

Co je strongman

Tato neolympijská sportovní disciplína testuje sílu, výdrž, pohyblivost a odolnost účastníků a zaměřuje se na jejich fyzický výkon. Součástí závodů je například tahání kamionů, přenášení těžkých břemen na velkou vzdálenost, zdvihání různých předmětů, jako jsou auta či betonové koule, nebo překonávání překážek. Je to jeden z nejtěžších sportů vůbec, který zahrnuje asi 50 disciplín, ve kterých lze soutěžit.

 Zdroj: kaocko.cz, Facebook

934

Diskuze k článku