Střevní parazité nadělají v těle paseku. Vypuďte vetřelce pomocí přírodních prostředků za pár korun
Spánková apnoe může mít vliv na rozvoj demence, říká studie. Nepodceňujte chrápání
Zdroj: Pixabay
Podle posledních výzkumů může mít spánková apnoe vliv na rozvoj Alzheimerovy choroby. K tomuto závěru došli vědci z univerzity v Queenslandu v rámci studie provedené v roce 2022 na myších. Zástava dechu během spánku je závažná porucha, kterou není radno podceňovat. To platí jak pro zdravé jedince, tak pro diabetiky, kteří touto poruchou velmi často trpí. U osob s cukrovkou totiž může mít apnoe ještě další negativní důsledky.
Spánková apnoe je chronické onemocnění, při kterém dochází k zástavě dechu (apnoe) nebo sníženému dýchání (hypopnoe) během spánku. K tomu, aby byly tyto poruchy diagnostikovány jako spánková apnoe, je potřeba, aby zástavy trvaly minimálně 10 sekund a vyskytly se přinejmenším pětkrát za hodinu. Spánková apnoe může být obstrukční, kdy je způsobena anatomickou překážkou, centrální, kdy je příčina v centrální nervové soustavě a mozek nevydává impulz dýchací soustavě, nebo kombinovaná.
Vědci zkoumali možný vliv spánkové apnoe na rozvoj demence
Výzkumní pracovníci z univerzity v Queenslandu realizovali v roce 2022 studii, v jejímž rámci zkoumali vliv apnoe na mozek u myší, u kterých navozovali během spánku přerušované zástavy dýchání, typické pro spánkovou apnoe. Zjistili, že u myší dochází k hypoxii mozku a nevratné degeneraci neuronů, podobně jako je tomu u demence. Ze závěrů studie vyplývá, že apnoe – přinejmenším u myší – vede k vyššímu riziku rozvoje Alzheimerovy choroby, případně k poškození vykazujícímu podobné symptomy.
V rámci výzkumu navozovali vědci u myší také obdobu léčby apnoe u člověka, kterou představuje přístroj CPAP vhánějící vzduch do nosu a vytvářející trvalý tlak na dýchací cesty. Zjistili, že zastavení hypoxie vedlo i k zastavení degenerace neuronů a zhoršování kognitivních funkcí. Špatnou zprávu, že spánková apnoe může být rizikovým faktorem přispívajícím k rozvoji demence, tak vyvažuje dobrá zpráva, že léčba apnoe může toto riziko odbourat.
Negativní vlivy spánkové apnoe na lidský organismus
Ne každý, kdo syndromem spánkové apnoe trpí, si je svého problému vědom. Přitom má tato porucha celou řadu negativních dopadů na tělo a zdraví. Problémy, které se vyskytují při zástavě dechu, zahrnují:
- přerušovaný přísun kyslíku do těla;
- až desítky mikroprobuzení během spánku za hodinu;
- neschopnost přejít do fáze hlubokého spánku.
V důsledku toho se člověk ráno cítí nevyspalý, unavený, může trpět bolestmi hlavy a také problémy se soustředěním. Řidičům hrozí upadnutí do mikrospánku během řízení. Navíc může spánková apnoe přispívat ke zvýšenému riziku cévních mozkových příhod, srdečního infarktu, hypertenze, a dokonce i poruch sexuálních funkcí, např. poruchy potence. U zdravých jedinců se syndrom obstrukční spánkové apnoe může podílet na vzniku diabetu II. typu.
Ten kousek dortu tě nezabije: Okolí může podceňovat stav diabetika, protože cukrovka není vidět
Život s cukrovkou je náročný. Diabetik může fyzicky vypadat zdravě, ale uvnitř se může cítit úzkostně a frustrovaně. Mohou jej sžírat skryté ...
Spánková apnoe u diabetiků zvyšuje riziko neuropatie
Když se řekne „spánková apnoe“, měli by zbystřit zejména diabetici. O propojenosti diabetu a spánkové apnoe totiž již dnes není pochyb – často se vyskytuje u diabetiků II. typu. U pacientů s cukrovkou, kteří trpí spánkovou apnoí, se navíc zhoršuje citlivost na inzulin a zvyšuje se riziko neuropatie, tj. postižení periferních nervů na nohou.
Člověk přitom vůbec nemusí tušit, že tímto onemocněním trpí a zjistí to až po upozornění manžela či partnera, který si stěžuje na hlasité chrápání následované přerušením dechu.
Spánková laboratoř
Každý, kdo má podezření, že by se ho problém se zástavou dechu během spánku mohl týkat, by měl své obavy konzultovat s lékařem, který jej nejdříve velmi pravděpodobně pošle na vyšetření ORL, aby se vyloučily možné anatomické příčiny chrápání a zástavy dechu.
V případě negativního výsledku na ORL je možné stanovit diagnózu spánkové apnoe ve spánkové laboratoři s využitím speciálního přístroje polysomnografu. Pacient, který se pro toto vyšetření rozhodne, stráví ve spánkové laboratoři noc. Před usnutím je napojen na různá čidla, která následně monitorují jeho spánek.
Rocker diabetik Mick Jones: Legendární kapela Foreigner končí. Právě probíhá rozlučkové turné
Mick Jones je zakladatel proslulé kapely Foreigner, člen Síně slávy písničkářů, vizionář, který se proslavil nesmazatelnými kytarovými riffy a ...
Léčba spánkové apnoe
V každém případě je potřeba začít změnami životního stylu, mezi něž patří snížení hmotnosti, dostatek pohybu, omezení používání hypnotik a sedativ, zákaz kouření a úprava jídelníčku. Dodržování těchto principů je základem prevence a může zmírnit příznaky již rozběhlé poruchy spánku.
V případě rozvinutého onemocnění může být pacientovi (v závislosti na závažnosti poruchy) doporučeno používání tzv. CPAP přístroje zajišťujícího nazální přetlakovou ventilaci. Pacienti se této léčbě, která obnáší používání obličejové masky spojené hadicí s přenosným dýchacím přístrojem, často brání, například proto, že se stydí spát před svým partnerem „s chobotem“. Ale je potřeba uvědomit si, že právě tato léčba jim může zkvalitnit život. A ti, kteří na používání přístroje CPAP kývnou, velmi brzy zjistí, že se najednou cítí krásně vyspaní a mají mnohem více sil. Léčba spánkové apnoe navíc může přispět ke snížení vysokého tlaku a ke zvýšení citlivosti na inzulin.
Zdroje: nature.com, ncbi.nlm.nih.gov, sciencemag.cz, vitalion.cz
6328