Bis Bis

Statistiky roku 2021: Zajímavosti ze světa diabetu

Statistiky roku 2021: Zajímavosti ze světa diabetu
Zdroj: Pixabay

Statistika nemusí být nuda! Podívejte se, jaké údaje přináší světové organizace o diabetu pro rok 2021. Ten je stále rozšířenějším onemocněním a ani predikce do budoucna nevypadají příliš slibně.

Úmrtnost v přímé souvislosti s cukrovkou je velmi výjimečná. Pravděpodobnější příčinou smrti mohou být spíš komplikace spojené s dekompenzovaným diabetem.

Rok 2021 je téměř u konce, a tak je skvělá příležitost na ohlédnutí se za rokem 2021. Nejen lidé ve svých životech rekapitulují, také světové organizace vydávají statistiky, které vypovídají o tom, co se změnilo a co predikují do budoucna. Diabetes je bohužel stále rozšířenější jak v Americe, tak po celém světě. Jaká jsou aktuální data? Podívejte se na několik zajímavostí!

V roce 2021 trpělo cukrovkou přibližně 10,5 % lidí na celém světě. A to není zanedbatelné číslo, neboť světové organizace predikují, že bude ještě v budoucnu narůstat.

Statistiky diabetu podle území

Cukrovka je jedním z nejrychleji se rozvíjejících chronických onemocnění na světě. Proč? Podívejte se sami:

  • V roce 1980 byl diabetes diagnostikován asi u 108 milionů lidí po celém světě. Už v roce 2004 toto číslo vzrostlo na 422 milionů lidí. (WHO, 2020)
  • Odhaduje se, že v roce 2045 bude mít cukrovku 700 milionů dospělých na celém světě. (IDF, 2020)
  • Nejvyšší počet diabetiků přepočítaný na počet obyvatel má Čína, asi 116 milionů. Po Číně následuje Indie (77 milionů lidí) a na třetím místě je Amerika s 31 miliony diagnostikovaných. (IDF, 2019)
  • Podle dat z roku 2020 má nejvyšší procento diagnostikovaných dospělých s diabetem Západní Virginie, hned za ní následuje Mississippi a Alabama. Naopak nejlépe je na tom Colorado.
  • Nejmenší výskyt diabetu je evidován ve Francouzské Polynésii, Kuvajtu a Mauriciu.
  • Největší nárůst diabetiků se do budoucna očekává v Africe (až o 134 %). Vinu na tom má i úroveň zdravotní péče a vyspělost jednotlivých států.
  • V Americe a Karibiku do budoucna nárůst diabetiků zřejmě zpomalí.
  • V budoucnu bude pravděpodobně Čína zemí s nejvyšším počtem diabetiků na světě.
těhotenská cukrovka

Gestační diabetes ve většině případů končí po porodu. | zdroj: Pixabay

V současnosti je na světě asi 537 milionů dospělých jedinců s diagnostikovaným diabetem. Průzkum IDF Diabetes Atlas uvádí, že 3 ze 4 pacientů s cukrovkou žijí v zemích s nízkými a středními příjmy. Od toho se odvíjí nejen kvalita poskytnuté zdravotní péče, ale rovněž to, jakou péči si zdejší mohou vůbec dovolit. Alarmující je zjištění, že 1 ze 2 dospělých žijících s diabetem není vůbec diagnostikovaný.


Statistiky diabetu podle věku

Podle dostupných údajů stále převažují starší ročníky, a to zejména u cukrovky 2. typu. Důvodem je, že její vývoj trvá déle. Jaké jsou další známé údaje? Podíváme se zejména na Ameriku.

  • Američanů s diagnostikovaným diabetem je 3,6 milionu ve věku od 18 do 44 let, 11,7 milionu je ve věku od 45 do 64 let a 11,5 milionu je starších než 65 let. (CDC, 2020)
  • Mezi dětmi a dospívajícími mladšími 20 let jsou statisíce případů diagnostikovaného diabetu, včetně převahy případů diabetu 1. typu. (CDC, 2020)
  • Více než 1,2 milionů dětí a dospívajících (0 – 19 let) žije s cukrovkou 1. typu.
  • 1 ze 6 živě narozených dětí na světě je během těhotenství postiženo cukrovkou.
  • Více než 500 milionů dospělých má zvýšené riziko rozvoje cukrovky 2. typu.

Autor: Ing. Mgr. Denisa Zajíčková, foto: Pixabay

Zdroj: diabetes.org, singlecare.com, statista.com, policyadvice.net

4222

Diskuze k článku