Hormonální jógová terapie pomáhá ženám v menopauze i diabetikům: Má povzbudivé výsledky

Hormonální jógová terapie pomáhá ženám v menopauze i diabetikům: Má povzbudivé výsledky
Hormonální rovnováha je snem každé ženy. Ty v přechodu a s diabetem jí potřebují dosáhnout obzvlášť. Zdroj: Pixabay

Hormony hýbou dnešním světem. Rozličné symptomy zdánlivě nesouvisejících chorob mají častokrát stejného jmenovatele – hormonální nerovnováhu. Nedostatečná, nebo naopak nadměrná produkce hormonů se promítá do celého organismu a úzce souvisí s celou řadu zdravotních problémů – včetně cukrovky. Pojďme společně najít ztracenou hormonální rovnováhu!

Naštěstí existuje metoda, která rozjívené hormony dokáže zklidnit. Hormonální jógová terapie (HJT) je komplexní systém cvičení, který využívá kombinace dechových technik a jógových pozic za účelem optimalizace hormonální produkce jednotlivých žláz. Úspěch této metody tkví ve speciálním uspořádání cviků doplněných o další cenné prvky klasické jógy, jako je vizualizace a práce s energií. Propojením těchto elementů vzniká ucelená sestava, o jejíchž pozitivních účincích na zdraví a vitalitu svědčí výsledky cvičících po celém světě.

Čtvrtá čakra: Srdeční čakra anáhata nás vybízí k lásce, která léčí. Dokážete skutečně milovat sebe i ostatní?

V předchozích dílech čakrového seriálu jsme si již představili čakry múládháru, svádhišthánu a manipúru. Tento článek se zabývá čtvrtou čakrou, ...

První krůčky pro snazší menopauzu

Systém HJT byl vyvinut v 90. letech minulého století v Brazílii jógovou terapeutkou a psycholožkou Dinah Rodriguesovou. Prvotní studie byly cíleny na ženy v období menopauzy, u nichž klesá produkce pohlavních hormonů, což vede k typickým nepříjemným projevům. Výsledky těchto výzkumů byly ohromující – u 100% respondentek došlo už po 3–4 měsících pravidelného cvičení podle HJT ke zmírnění či úplnému vymizení příznaků menopauzy. Tyto povzbudivé výsledky byly podnětem k vytvoření uceleného systému HJT, který je nyní cvičen a dále rozvíjen praktikanty z různých koutů světa.

HJT pro všechny, bez rozdílu věku a pohlaví

Z přínosů této techniky však netěží pouze ženy po přechodu. Její benefity si dopřávají i mladší ženy a s určitou úpravou také muži a děti. HJT funguje jako prevence hormonální dysbalance, která je častou příčinou mnoha poruch, např. problémů s otěhotněním, cukrovky a poruchy funkce štítné žlázy. Dokonce i v případě chirurgicky odstraněných částí žláz lze pomocí této techniky (s využitím vizualizace a cirkulace energie) dosáhnout zvýšené produkce hormonů a jejich vedení k místu odezvy.

Speciální verze HJT pomáhá i diabetikům

V moderní době, která je více otevřena alternativním metodám léčby, je HJT využívána i jako účinná doplňková léčba diabetu. Přínosem HJT pro diabetiky je především snížení hladiny cukru v krvi, dále posílení imunity, zlepšení krevního oběhu, vybudování pružnosti a síly těla a v neposlední řadě dosažení emoční rovnováhy a zdravé sebedůvěry.

Sestava pro diabetiky je určena jak již diagnostikovaným pacientům, tak i těm, u nichž se teprve objevují příznaky inzulinové rezistence či metabolického syndromu, což bývá typicky ukládání tuku v oblasti břicha, vyšší hodnoty krevního tlaku, inzulinu a cholesterolu. Pozor by si měli dát lidé ve stavu tzv. prediabetu s hladinami glukózy 5,5–6,9 mmol/l (měřeno nalačno). Svoji úlohu hraje HJT také jako prevence u osob, v jejichž rodině se diabetes objevuje.

Třetí čakra: Vyrovnaná manipúra optimalizuje glykémii a vzbuzuje zdravou sebedůvěru

Základním předpokladem pro harmonii ve třetí čakře je stav rovnováhy v obou předchozích čakrách. Pokud žijete v nejistotě (dysfunkce múládháry), ...

Žlázy související s diabetem

U diabetiků je HJT zaměřena na vyrovnání produkce hormonů ve slinivce břišní a ve štítné žláze, které významně ovlivňují metabolismus sacharidů.

  • Hlavní funkcí slinivky břišní je produkce inzulinu v beta-buňkách a glukagonu v alfa-buňkách Langerhansových ostrůvků, což jsou drobné okrsky s endokrinní funkcí. Tyto ostrůvky (latinsky „insula“, anglicky „island“) daly název jejich produktu – inzulinu. Inzulin snižuje glykémii a glukagon ji naopak zvyšuje, čímž společně nastolují žádoucí rovnováhu. Cvičení podle HJT vede k optimální produkci obou těchto hormonů.
  • Správná funkce štítné žlázy je pro diabetiky stěžejní. Snížená (hypotyreóza) i zvýšená funkce štítné žlázy (hypertyreóza) vedou ke kolísání glykémie. Hypertyreóza snižuje účinnost inzulinu, což se projeví rostoucí glykémií a odporem vůči účinkům inzulinu (inzulinová rezistence). Štítná žláza hraje zásadní roli také v těhotenství. Její nesprávné fungování vede mimo jiné k rozvoji těhotenské cukrovky.
  • Pro diabetiky má nezanedbatelný význam také vliv HJT na funkci hypofýzy (regulace zásob glukózy v játrech), hypothalamu (regulace činnosti jiných žláz) a epifýzy (ovlivňuje metabolismus cukrů).

HJT může výrazně zvýšit kvalitu života nejen diabetikům. Cvičení je snadné a časová investice se brzy vrátí v podobě zdraví, vitality a rovnováhy na mnoha úrovních. V příštím článku se podíváme na to, jak sekvence vlastně vypadá a jaké dechové techniky se při ní využívají.

Zdroje: dinahrodrigues, ncbi.nlm, goodreads, is.muni

4347

Diskuze k článku