-- reklama --

Gestační diabetes: “Jaké komplikace ohrožují mé dítě, pokud mi vyjde pozitivní OGTT?”

Gestační diabetes: “Jaké komplikace ohrožují mé dítě, pokud mi vyjde pozitivní OGTT?”
Zanedbání léčby gestačního diabetu může znamenat vážné komplikace pro matku i dítě Zdroj: Shutterstock

Diagnóza gestačního diabetu může být znepokojivá. Ačkoliv si užíváte krásné chvíle, kdy se s partnerem těšíte na miminko, přijde tento strašák. Může se vám v hlavě honit na sto různých scénářů, které neumíte zpracovat. Nenechte se však vyděsit. Gestační diabetes totiž po porodu zpravidla vymizí. Jaké jsou ale možné komplikace pro vaše dítě?

Většina nastávajících maminek se obává těhotenské cukrovky. A je to vcelku logické – přináší s sebou nejen strach, ale i komplikace a určitá omezení. Jde o stav, který je diagnostikován během gravidity ženy. Stejně jako ostatní typy cukrovky, i gestační diabetes ovlivňuje to, jak buňky využívají cukr. Způsobuje vysokou hladinu cukru v krvi, která může ovlivnit celé těhotenství i zdraví dítěte. Diagnostikuje se prostřednictvím tzv. OGTT testu. Pokud vás zajímá, jak probíhá, podívejte se na náš článek, ve kterém je popsán krok za krokem.

Diagnóza, která má řešení

Gestační diabetes se může prokázat zhruba v polovině těhotenství. Každé ženě je tak mezi 24. až 28. týdnem těhotenství preventivně indikován OGTT test. Pomocí něho lékař zjistí, zda má žena vyšší hladinu cukru v krvi. U nastávajících maminek se těhotenská cukrovka nejčastěji řeší pomocí pravidelné kontroly cukru v krvi, dostatečným pohybem úměrným stavu ženy a zdravou stravou. V některých případech může lékař přistoupit k užívání léků či aplikací inzulinu. Pokud maminka poctivě dodržuje to, co odborník doporučí, a pravidelně kontroluje hladinu cukru v krvi, může se vyhnout jak komplikacím při porodu, tak následným obtížím.

Mladá maminka vychovává dvouletého syna s diabetem: “Svou cestu sdílím s ostatními, je to moje terapie. Nikdo pro mě není větší hrdina, než můj syn.”

Frázi, že zdraví je nejdůležitější, oceníte nejvíce právě ve chvíli, když máte dítě. Pro Terezu jsou sociální sítě terapie, jak se s diagnózou ...

Rizikové faktory u těhotných žen

Hladina cukru v krvi se u gestačního diabetu obvykle vrátí do normálu brzy po porodu. Ženám se většinou ještě v porodnici podává speciálně upravená strava tak, aby tělo dostávalo v danou chvíli přesně to, co potřebuje. Pozitivní test na těhotenskou cukrovku však zvyšuje riziko rozvoje diabetu II. typu. Vědci dodnes neznají přesnou příčinu, kdy se u ženy gestační diabetes rozvine, a kdy nikoliv. Přesto existují rizikové faktory, které hrají při rozvoji těhotenské cukrovky významnou roli. Těmi jsou například nadváha či obezita před otěhotněním, nedostatek fyzické aktivity, těhotenská cukrovka v předchozím těhotenství, nebo syndrom polycystických vaječníků, známý jako PCOS.

Psychohygiena rodiče: Abyste se postarali o své dítě s diabetem, musíte se nejdříve postarat o sebe

Spokojený rodič rovná se spokojené dítě. I s diagnózou diabetu můžete žít plnohodnotný rodinný život. Nedovolte, aby vás diabetes zlomil. Být ...

Komplikace, které mohou ovlivnit dítě

Pokud není gestační diabetes sledován a léčen, může vést k závažným komplikacím u ženy i dítěte. To může být vystaveno následujícím rizikům:

Předčasný porod

Vysoká hladina cukru v krvi může zvýšit riziko předčasného narození dítěte, případně porodu před termínem. Předčasně narozené děti jsou ty, které se narodily před ukončeným 37. týdnem těhotenství. Opačným případem je i vyvolávaný předčasný porod, protože dítě má nadměrnou porodní váhu.

Děti matek, které prodělaly v těhotenství gestační diabetes, mají vyšší riziko rozvoje obezity či cukrovky II. typu v pozdějším věku.

Vysoká porodní váha

Pokud má žena hyperglykémie, zpravidla to způsobí vyšší váhu dítěte, než je pro spontánní porod ze zdravotního hlediska přijatelné. Dítě se může zaklínit v porodních cestách, nebo existuje riziko vyššího porodního poranění (s čímž souvisí nadměrná ztráta krve), případně nutnost nástřihu. Může to být i indikace pro císařský řez.

Dýchací potíže

Děti narozené předčasně matkám s gestačním diabetem mohou trpět syndromem akutní dechové tísně (RDS – Respiratory Distress Syndrome). Ten je způsoben anatomickou nezralostí plic nedonošenců. Nekomplikovaný průběh RDS trvá při adekvátní léčbě obvykle jen několik dní.

Císařský řez

Císařský řez je mnohdy pro ženu daleko náročnější, než samovolný porod. Jde o porodnickou operaci, během které je novorozenec z těla matky vyjmut otevřenou břišní stěnou. Výskyt komplikací po císařském řezu bývá mnohonásobně vyšší, než po spontánním porodu. Pokud probíhá spontánní porod bez komplikací, bývá matka schopna se o své dítě postarat téměř okamžitě, případně v řádu hodin. U císařského řezu je celková adaptace ženy mnohem náročnější.

Gestační diabetes: Jaká je prevence jeho vzniku a co pomůže k psychické pohodě?

Těhotenská cukrovka neznamená, že se u vás musí okamžitě objevit všechny komplikace, které existují. Pečujte o svůj psychický stav a dostatečně ...

Vysoký krevní tlak a riziko preeklampsie

Měření tlaku na každé kontrole u gynekologa bývá obávaným strašákem. Pokud se k tomu přidají bílkoviny v moči či otoky na končetinách, které nemizí, může jít i o preeklampsii. Preeklampsie je nemoc děložních cév těhotných žen. Celosvětové odhady uvádí, že je příčinou až 42 % úmrtí těhotných žen. Jde tak o závažný problém, který ohrožuje matku i dítě. Může vést k předčasnému narození dítěte, či dokonce způsobit krevní sraženinu a krvácení do mozku během porodu. Ženy s cukrovku mají vysoký krevní tlak mnohem častěji, než ženy bez cukrovky.

Pokud není gestační diabetes léčen, může mít za následek smrt dítěte během těhotenství či krátce po porodu.

Hypoglykémie

U lidí s cukrovkou, kteří užívají inzulin nebo jiné léky na diabetes, může dojít k poklesu hladiny cukru v krvi. Nízká hladina cukru může být velmi závažným stavem a v ojedinělých případech až smrtelná, pokud není rychle léčena. Vyhnout se jí lze pečlivým a pravidelným měřením cukru v krvi. Pokud není cukrovka u ženy správně léčena, může se nízká hladina cukru u jejího dítěte objevit velmi rychle po narození. Proto bývá glykémie u dítěte sledována ještě několik hodin po porodu. 

Zdroj: wikipedia.org, mojezdravi.cz, cdc.gov, mayoclinic.org

1637

Diskuze k článku