Infarkt, mrtvice a onemocnění srdce postihují diabetiky až dvakrát častěji. Existují však cesty, jak jim předcházet

Infarkt, mrtvice a onemocnění srdce postihují diabetiky až dvakrát častěji. Existují však cesty, jak jim předcházet
Kardiovaskulární onemocnění představují pro diabetiky velké riziko Zdroj: Freepik

Diabetici jsou v porovnání s ostatní populací náchylnější k rozvoji srdečních onemocnění, a to již v mladším věku. Poškození cév v důsledku zvýšených hladin glukózy v krvi, vysoký cholesterol, vysoký krevní tlak, ale i zvýšené hladiny proteinových biomarkerů mohou vést k poškození srdce a dalším kardiovaskulárním onemocněním. Co vše je rizikem? Co objevila nová studie? A co dělat pro to, abyste jako diabetici předcházeli infarktu, mrtvici a dalším potížím? Na to se zaměříme na následujících řádcích.

Kardiovaskulární onemocnění patří mezi jednu z nejčastějších příčin úmrtí. Konkrétně u mozkové mrtvice existuje u diabetiků dvojnásobné riziko mozkové příhody v porovnání s těmi, kteří diabetes nemají. Diabetes nepříznivě ovlivňuje stav cév, nervů a arteriální oběh, navíc hyperglykémie podporuje prozánětlivé procesy, dysfunkci buněk hladkého svalstva či nadprodukci růstových faktorů, což vede ke zvýšenému riziku tvorby trombů. Cukrovka je pak také rizikovým faktorem pro koronární srdeční onemocnění, fibrilaci síní a srdeční selhání a je spojena se zvýšeným rizikem vysokého krevního tlaku neboli hypertenze, což přispívá k riziku mrtvice.

Znáte šípkové hálky? Tyto chlupaté koule podpoří imunitní systém a pomohou i při oparu či bércovém vředu

Hálky šípkové, odborně bedeguáry, lidově nazývané jako kukačky nebo růžová jablíčka, jsou vlastně parazitické útvary, v nichž se ukrývá žlabatka ...

Rizikové faktory zvyšující pravděpodobnost srdečních onemocnění

I když mají diabetici větší pravděpodobnost vzniku kardiovaskulárních potíží, dobrou zprávou je, že mohou sami předcházet faktorům, jež zvyšují šance na jejich propuknutí. Co tedy vede ke zvýšenému riziku mrtvice, infarktu a dalších srdečních onemocnění?

Vysoké hladiny cholesterolu a triglyceridů

Riziko rozvoje srdečních onemocnění zvyšují vysoké hladiny LDL cholesterolu, tedy takzvaného špatného cholesterolu – tuku produkovaného játry, jenž se hromadí v cévách a ucpává je. Dalším škodlivým typem tuku jsou takzvané triglyceridy, jejichž vysoké hladiny taktéž zvyšují riziko kardiovaskulárních chorob.

Nadměrná tělesná hmotnost

Nadváha, obezita, jakož i přebytečný tuk v oblasti pasu (i když nemáte nadváhu) zvyšují šanci na rozvoj mnoha zdravotních problémů, včetně srdečních chorob a vysokého krevního tlaku.

Vysoký krevní tlak

Při vysokém krevním tlaku musí srdce vynaložit více úsilí pro pumpování krve, takže dochází k jeho zatěžování. Navíc může vysoký tlak poškodit cévy a zvýšit riziko srdečního infarktu, mrtvice a problémů s očima nebo ledvinami.

Kouření

Jak je dobře známo, kouření zužuje cévy, což dělá ale i cukrovka. Kombinace obojího je proto velmi nebezpečná a vede k vysokému riziku rozvoje srdečních onemocnění. Navíc ale může kouření při diabetu zvyšovat i šance pro rozvoj dalších onemocnění, jako je například onemocnění plic, příp. infekce dolních končetin a bércové vředy.

Srdeční onemocnění v rodině

Větší riziko rozvoje srdečních onemocnění u vás hrozí v případě, že je máte v rodinné anamnéze. Pokud se někdo z vašich blízkých příbuzných léčí s onemocněním srdce, informujte o tom svého ošetřujícího lékaře a požádejte ho o pravidelné kontroly.

Můj příběh: Prohra někdy krutě bolí. Amputace nohy pro mě ale byla v konečném důsledku výhrou

Ještě tomu není ani deset let od doby, kdy jsem měl pocit, že se mi zhroutil celý svět. Byl jsem úspěšný podnikatel, scházelo mi pár let do ...

Jeden ze tří diabetiků 2. typu může mít nezjištěné srdeční onemocnění

Za srdečními příhodami mohou být dle nové studie, která byla v květnu letošního roku zveřejněna v Journal of the American Heart Association, zodpovědné také zvýšené hladiny dvou biomarkerů. Znepokojivým výsledkem, ke kterému tato studie došla, je to, že až třetina diabetiků 2. typu může mít nezjištěné srdeční onemocnění. U zkoumaných osob byly testovány koncentrace vysoce citlivého srdečního troponinu T (cTnT) a natriuretického peptidu typu B (BNP) a jeho N-terminálního fragmentu (NT-proBNP). Vědci došli k závěru, že pokud se při vyšetření objeví i mírně zvýšené hladiny těchto proteinů v krvi, lze je využít jako potenciální včasný indikátor změn ve struktuře a funkci srdce. Mohou tak pomoci určit pacienty s vyšším rizikem srdečních problémů, které by mohlo vést k budoucímu srdečnímu selhání, ischemické chorobě srdeční nebo smrti.

V rámci této studie, jíž se účastnilo více než 10 tisíc dospělých osob, došli vědci také k těmto závěrům:

 • 33,4 % dospělých osob s diabetem 2. typu vykazovalo známky neodhaleného kardiovaskulárního onemocnění, což naznačovaly zvýšené hladiny dvou proteinových markerů (u pacientů bez diabetu to bylo pouze 16,1 %);
 • u diabetiků 2. typu byly zvýšené hladiny dvou zkoumaných proteinových markerů spojeny se zvýšeným rizikem úmrtí ze všech příčin (77% riziko) a rizikem úmrtí na kardiovaskulární onemocnění (54 %).

Co dělat pro prevenci kardiovaskulárních onemocnění?

 • Omezte ve svém jídelníčku tuky, jezte více potravin na rostlinné bázi;
 • stravujte se zdravě, pravidelně a střídmě;
 • věnujte se pravidelné fyzické aktivitě;
 • udržujte vyrovnané hladiny glukózy v krvi, pravidelně si monitorujte množství cukru;
 • pravidelně si nechte kontrolovat krevní tlak, v případě hypertenze spolupracujte se svým lékařem na jeho snížení;
 • absolvujte pravidelné prohlídky u svého obvodního lékaře;
 • pokud jste kuřákem, přestaňte kouřit;
 • vyhněte se stresové zátěži;
 • dopřávejte si pravidelný odpočinek.

Zdroje: ncbi.nlm.nih.gov, niddk.nih.go, ahajournals.org, scitechdaily.com
Foto: Freepik

4577

Diskuze k článku