Vyrobte si lahodné domácí levandulové víno, sirup i olejíček pro uklidnění a zmírnění stresu
Když kvete levandule, nikdy neodolám a chodím si na zahradu vždy alespoň na chvíli sednout, i když mám právě práce nad hlavu. Zavřu oči, vdechuji jemnou, specifickou vůni něžných drobných kvítků v odstínech fialové a modré i méně tradiční růžové a bílé, a svět pro mne přestane existovat. Levandule má nade mnou magickou moc. A protože se doma právě chystám na výrobu domácího levandulového sirupu, vína a olejíčku, chtěla bych se s vámi o recepty na tuto esenci harmonie podělit.
Historie levandule, jejíž název je odvozen z latinského slova lavare, které znamená „umývat se“, sahá tisíce let zpět. Již staří Řekové a Římané levanduli využívali v léčitelství a také k provonění očistných i rituálních koupelí. Její vůně byla spojována s čistotou a svěžestí.
Léčivé účinky levandule
Není pochyb o tom, že levandule je královnou mezi voňavými květinami. V celé řadě kultur se používá jako podpůrný prostředek při různých onemocněních. Moderní věda již potvrdila mnoho jejích zdravotních účinků, jiné jsou ještě předmětem zkoumání.
Levandule může pomáhat při nespavosti, problémech s náladou, úzkosti a bolestech hlavy. Kromě toho také zmírňuje stres a má příznivé účinky při potížích s pokožkou, jako jsou popáleniny, akné, ekzémy nebo suchá kůže.
Můj příběh: Trpím syndromem suchého oka. Vyzkoušela jsem už všechno, říká paní Marie
Syndrom suchého oka je onemocnění spojené buď s poruchou tvorby či toku slzného filmu, nebo s abnormálními změnami v jeho složení. Ochranný slzný ...
Jak zpracovat levanduli ze zahrádky
Pokud – stejně jako já – patříte mezi vyznavače této nádherné rostliny, máte nepřebernou škálu možností, jak s ní naložit. Kromě toho, že vaší zahradě dodá atmosféru francouzského regionu Provence a poslouží jako neodolatelné lákadlo pro opylovače, můžete ji použít při vaření či pečení, můžete ji usušit a používat jako čaj a samozřejmě si z ní můžete vyrobit spoustu domácích léčivých a kosmetických přípravků nebo voňavé dekorace do bytu. Objevte tajemství levandule a vyzkoušejte některý z receptů.
Levandulový sirup
Tento lahodný sirup s narůžovělou barvou můžete použít k přípravě šťávy pro chladivé osvěžení za horkých letních dnů, nebo jím můžete dosladit ovesnou kaši, chia pudink nebo pokapat čerstvě usmažené lívance. K jeho přípravě budete potřebovat:
- 200 g levandulových květů
- 700 g cukru (nebo odpovídající množství sladidla vhodného pro diabetiky)
- 2 citrony
- 12 g kyseliny citronové
- 2 litry převařené vody
Postup:
Čerstvě natrhané květy levandule nechte lehce zavadnout, abyste se zbavili broučků, kteří se v nich mohou skrývat, a pak je vložte do hrnce. Přidejte k nim omytý citron nakrájený na kousky a vše zalijte 2 litry převařené vody. Zakryjte hrnec pokličkou a vše nechte 24 hodin macerovat. Druhý den sceďte vyluhovanou tekutinu přes čisté plátno. Nakonec plátno pečlivě vyždímejte, abyste nepřišli o cennou tekutinu. Přidejte cukr nebo sladidlo pro diabetiky a kyselinu citronovou a za průběžného míchání přiveďte k varu. Vařte zhruba 5 minut. Z povrchu seberte případnou pěnu a horký sirup rozlijte do sterilních, suchých lahví. Pečlivě uzavřete a nechte vychladnout.
Čokoláda a cukrovka jdou dohromady, jen je potřeba zvolit správný druh a množství
Kakaové boby, ze kterých se čokoláda vyrábí, obsahují stimulanty, jako je kofein a theobromin, které mohou způsobovat mírné povzbuzení a zlepšení ...
Levandulové víno
K výrobě tohoto letního nápoje, který kromě dobré nálady a osvěžení v horkých letních dnech pomáhá také s trávením, budete potřebovat:
- 1 láhev suchého bílého nebo červeného vína
- hrst čerstvých květů levandule (volitelně můžete použít na 0,7 l vína 10 ml levandulového sirupu)
Postup:
Květy levandule (nebo levandulový sirup) dejte do tmavé láhve s širokým hrdlem. Zalijte připraveným bílým nebo červeným vínem, uzavřete a nechte při pokojové teplotě macerovat 2–3 týdny. Nakonec víno přeceďte. Uchovávejte na chladném, temném místě.
Esenciální levandulový olej
K přípravě olejíčku z levandule, který má zklidňující a regenerační účinky, uvolňuje svalové napětí a pomáhá i při léčbě kožních problémů, budete potřebovat:
- 100 g levandule
- 50 g meduňky
- jojobový nebo mandlový olej
- lipový květ (volitelně)
Postup:
Nasbírané byliny promněte v dlaních, aby se z nich uvolnily silice. Případně je můžete nadrobno nasekat. Připravené byliny vložte do hrnce, zalijte olejem (aby byly úplně ponořené) a začněte zahřívat. Jakmile se olej s bylinami začne vařit, stáhněte plamen na minimum a nadále zahřívejte (už nevařte) ještě asi 3 až 4 hodiny. Hotový olej po vychladnutí přeceďte přes čisté plátýnko a vymačkejte. Ke skladování použijte lahvičky z tmavého skla. Olejíček vám na temném a chladném místě vydrží až do příští sklizně levandule.
Levandulové festivaly
A když ještě stále nebudete mít levandule dost, můžete zavítat na některý z levandulových festivalů, například na Bezděkovský festival, který se bude konat letos v červenci. Vítejte ve fanclubu levandule!
Zdroje: levanduloveudoli.cz, nature.com, sciencedirect.com
28013