Boj s nadýmáním: Pomoci může změna jídelníčku, návštěva zubaře i deodorační spodní prádlo

Boj s nadýmáním: Pomoci může změna jídelníčku, návštěva zubaře i deodorační spodní prádlo
Nadýmání je jednou z častých obtíží, kterými trpí osoby s diabetem II. typu Zdroj: Pixabay

Také míváte po některých jídlech pocit plnosti, který přejde do nepříjemného a omezujícího stavu nadýmání? Nejste v tom sami. Nadměrná plynatost trápí velkou spoustu lidí. Navíc patří mezi jednu z gastrointestinálních komplikací, které mohou provázet cukrovku. Poradíme vám, co s tím.

Historie nadýmání sahá až do starověku. Již v antickém Řecku a Římě byly popsány příznaky nadýmání a byly hledány způsoby, jak s nimi bojovat. Rozvoj moderní medicíny přinesl poznatky o příčinách nadýmání a umožnil pochopit faktory, které k nadýmání přispívají. Pojďme se tedy podívat, jak se lze s tímto problémem vypořádat a ušetřit si kromě trapných okamžiků ve společnosti i nepříjemné pocity, které nás okrádají o dobrou náladu a fyzickou pohodu.

Proč dochází k nadýmání

Nadměrné množství plynu v těle vzniká kvašením nestrávených potravin, špatným vstřebáváním nebo nesnášenlivostí některých potravin. Může být také vedlejším účinkem užívaných léků, nedostatečného pohybu či špatných stravovacích návyků. Kromě toho je zvýšená plynatost jednou z obvyklých zdravotních komplikací, se kterými se potýkají diabetici. U starších osob také bývá na vině zhoršené trávení a pohyblivost střev, snížená fyzická aktivita či problémy s chrupem.

Chilli: Pálí, léčí a odpuzuje slony

Za všechno může Kryštof Kolumbus. Nejstarší archeologické důkazy o používání chilli jako potraviny pocházejí ze středoamerického Ekvádoru a také ...

Problém je nejčastěji v jídle

Plynatostí trpí velká spousta lidí, proto je nadýmání občas považováno za cosi běžného, co se moc neřeší. Přitom například úprava jídelníčku může vést ke zlepšení trávení. Jenže to není tak jednoduché. Lidé jsou v otázkách stravování často konzervativní a do úprav zaběhnutého systému se jim prostě nechce.

Proč ale nevyzkoušet pár jednoduchých možností, které mohou pomoci zbavit se nadměrných větrů? Máme pro vás pár tipů:

  1. Omezte potraviny obsahující velké množství nevstřebatelných sacharidů, jako jsou luštěniny, brokolice, zelí, květák, sušené švestky – a překvapivě i jablka.
  2. Vyřaďte umělá sladidla založená na nestravitelném sorbitolu. Jsou to doslova „větrné mlýny“. Nahraďte je xylitolem, který je vhodný i pro diabetiky.
  3. Snižte příjem mléčných výrobků.
  4. Pokud milujete celozrnné výrobky obsahující více vlákniny, zvyšte i příjem vody. Vláknina absorbuje vodu a lépe projde přes trávicí systém.
  5. Vyhněte se nápojům s bublinkami a omezte množství soli.
  6. Zařaďte do jídelníčku bylinky, zejména fenykl, kmín, majoránku, oregano, tymián, bazalku, zázvor a koriandr.
  7. Přidejte do jídelníčku probiotika, ať už v podobě přírodních přátelských bakterií v potravinách, jako jsou jogurty či kysané zelí, nebo ve formě probiotických tablet z lékárny.

Sladkosti mohou měnit náš mozek, prokázala studie

„Babi, nemáš něco sladkého?“ loudí vnučka. „Mám, ale maminka nechce, abych vám dávala sladkosti, protože nejsou zdravé,“ snažím se vykroutit ze ...

Na co se zaměřit dál?

Úprava jídelníčku nepomáhá? Je čas zamyslet se nad způsobem, jakým jíte. Jezte raději menší porce jídla vícekrát denně a nechte si na jídlo dost času. Paseku ve střevech totiž může nadělat i spolykaný vzduch. Kromě hltání k tomu dochází i žvýkáním žvýkačky či uvolněnými zubními náhradami. Za úvahu tedy určitě stojí i návštěva zubaře a kontrola chrupu.

A pak je tu samozřejmě pohyb. Není nutno aspirovat na sportovce roku. Ale určitě vám prospějí procházky, které můžete ideálně spojit třeba s houbařením, nebo například plavání či jóga. Můžete se spolehnout, že i mírná fyzická aktivita pomůže střeva rozhýbat.

Pokud budou vaše problémy i nadále přetrvávat, neváhejte a obraťte se na svého lékaře. Nadýmání totiž může signalizovat vážnější zdravotní problém.

Pomoci mohou i technologie

A než se se svým problémem vypořádáte, můžete si opatřit deodorační prádlo s aktivním uhlím, které pohlcuje zápach. Díky tomu se nebudete muset v práci nebo ve společnosti obávat přešlapu v podobě oblaku nepříliš libé vůně vznášející se kolem vaší osoby. Držíme vám palce!

Zdroj: EUC, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov

20207

Diskuze k článku