Vrásky nemusí diabetikům krabatit čelo: Vsaďte na prevenci a navštěvujte dermatologa

Vrásky nemusí diabetikům krabatit čelo: Vsaďte na prevenci a navštěvujte dermatologa
Trápí vás vrásky? Zdroj: Freepik

Mnoho lidí považuje vrásky za nezbytnou a nevyhnutelnou součást stárnutí. Málokdo však ví, že zub času se na kůži nemusí projevovat tak výrazně, a že s využitím určitých pravidel můžete stárnutí kůže značně zpomalit. Některé zdravotní stavy – včetně cukrovky – mohou bohužel proces stárnutí urychlit, a diabetici by tak měli dbát na zdraví kůže více než ostatní. Tvorbu vrásek i povislé kůže totiž můžete efektivně zbrzdit. Základem je správná výživa a posilování obličejových svalů. Poradíme vám, jak na to.

Zešedlá kůže a povislé váčky kolem očí nesluší nikomu. Nevzdávejte to a zkuste věnovat své pleti o trochu více času a péče. Odměnou vám bude zářivý pohled a vypnutá pleť v problematických obličejových partiích.

Jak vznikají vrásky?

Vrásky vznikají přirozeným stárnutím pleti, kdy dochází k postupné ztrátě kolagenu a elastinu – klíčových proteinů, které udržují naši kůži hladkou a pružnou. Proces stárnutí také zpomaluje produkci kyseliny hyaluronové, což je látka, která napomáhá udržet kůži hydratovanou a pevnou. Stárnutí je samozřejmě přirozené a bylo by bláhové snažit se mu vyhýbat – jeho projevy však zmírnit lze.

Pivo na letní zahrádce láká k osvěžení. Diabetici si jej mohou občas také dopřát, ovšem s určitými pravidly

Jaký zvolit postoj ke konzumaci alkoholu – konkrétně piva – při onemocnění cukrovkou, zajímá nejednoho diabetika. Na začátek vám prozradím, že ...

Kromě stárnutí jsou hlavními rizikovými faktory pro vznik vrásek:

 • Přílišné vystavení se slunci: UV záření poškozuje kolagen a elastin v kůži, což vede k výskytu vrásek.
 • Kouření: Značně poškozuje kožní buňky a urychluje stárnutí pleti.
 • Strava chudá na antioxidanty: Antioxidanty pomáhají chránit kůži před poškozením volnými radikály.
 • Cukrovka: Chronická hyperglykémie může způsobit určité přeměny ve struktuře kolagenu a elastinu, což vede ke zrychlení stárnutí kůže.

Důležitost kožní bariéry pro diabetiky aneb nepodceňujte svoji kůži

Kůže slouží jako první obranná linie těla proti infekcím a je důležitá pro udržení celkové hydratace organismu. Pro diabetiky je integrita kožní bariéry klíčová. Cukrovka může přivodit suchou a svědivou kůži, což může narušit kožní bariéru a zvýšit riziko infekcí. Navíc vysoká hladina cukru v krvi může způsobit záněty a poškození kůže, což vede k předčasnému stárnutí kůže a tvorbě vrásek. Pevná a pružná pokožka je tedy základem zdraví, a to nejen pro diabetiky.

Zákony správné péče o kůži, které byste měli dodržovat

Správná péče o kůži upevňuje celkové zdraví a prokazatelně zpomaluje vývoj vrásek. Následující tipy pro vás mohou být velmi přínosné:

 1. Hydratace: Hydratovaná kůže je zdravější a méně náchylná k vráskám. Pijte dostatek vody a používejte kvalitní hydratační krémy.
 2. Vyhněte se přímému slunci: Slunce může poškodit kůži a způsobit předčasné stárnutí. Používejte opalovací krémy s vysokým faktorem ochrany před sluncem (SPF).
 3. Nezapomeňte na antioxidanty: Antioxidanty chrání kůži před poškozením. Zařaďte do stravy ovoce a zeleninu bohaté na antioxidanty a zvažte i použití dražších krémů, které obsahují antioxidanty, jako je třeba vitamín C.
 4. Udržujte hladinu cukru v krvi pod kontrolou: Kontrola hladiny cukru v krvi je klíčová pro udržení zdravé kůže. Chronická hyperglykémie může poškodit kůži a zrychlit stárnutí, pravidelně si tedy svoji glykémii měřte.
 5. Přestaňte s kouřením: Jste-li kuřák a zároveň usilujete o zdravou kůži, je konec s kouřením nevyhnutelný. V případě potřeby se nebojte vyhledat odbornou pomoc, která vás provede odvykacím procesem.

Diabetici by si měli dát na výběru slunečních brýlí záležet. Nejde jen o módní doplněk

Sluneční brýle jsou mnohem více než jen módním doplňkem. Jejich hlavním účelem je chránit naše oči před škodlivými účinky ultrafialového (UV) ...

Péče o kůži může být snazší, než se zdá

Dbejte zejména na prevenci, a vyhněte se tak nečekaným kožním obtížím. Co je potřeba pohlídat přednostně?

Pravidelná kontrola kůže by měla být pro diabetiky samozřejmostí

Diabetici by měli pravidelně kontrolovat stav své kůže.

 • Může se jednat o denní sebevyšetření, které zahrnuje prohlížení kůže za účelem odhalit možnou přítomnost suchých míst, trhlin, vyrážek, nebo jiných známek problémů.
 • Je také důležité hledat známky infekcí, včetně zarudnutí, otoků, bolesti nebo hnisu. Pokud zaznamenáte některé z těchto příznaků, měli byste co nejdříve vyhledat lékařskou pomoc.

Vyvážená strava a cvičení

  Strava bohatá na ovoce, zeleninu a celozrnné produkty může pomoci podpořit zdraví kůže. Také je důležité dodržovat pravidelný cvičební režim, protože fyzická aktivita podporuje cirkulaci krve, což pomáhá udržovat kůži zdravou.

  Péče o kůži zvenčí

  Je důležité používat kvalitní kosmetické přípravky. Vyhněte se produktům s tvrdými složkami, které mohou kůži vysušit nebo podráždit. Místo toho hledejte přípravky s přírodními složkami, včetně kyseliny hyaluronové, které jsou jemné k pokožce. Pro diabetiky je také důležité pravidelné používání krémů a tělových mlék, které pomáhají udržet kůži hydratovanou. Měli byste se také vyhnout nadměrnému koupání nebo sprchování v horké vodě, která může kůži zbytečně vysušit.

  Vrásky jsou sice do určité míry nevyhnutelnou součástí stárnutí. Existují však efektivní způsoby, jak zpomalit jejich vývoj, a udržet tak kůži zdravou a mladistvou. Pro diabetiky je to zvláště důležité, protože cukrovka může kůži zatěžovat o něco více než u zdravé populace. Dodržováním výše uvedených tipů a strategií můžete kvalitně pečovat o svou kůži, a zmírnit tak rozvoj vrásek.

  Zdroje: ncbi, dialiga, denik-diabetika

  1071

  Diskuze k článku