Obličejová jóga rozjasní vaši tvář a podpoří redukci vrásek

Obličejová jóga rozjasní vaši tvář a podpoří redukci vrásek
Zdroj: Shutterstock

Obličej je jediná část těla, kterou nezakryjeme (s výjimkou covidového rouškového období), a přesto se jeho posilování věnuje málokdo. Obličejová jóga nabízí snadné a rychlé cviky, které vedou ke krásným konturám a zářivému výrazu. Projasnění obličeje ocení především starší lidé nebo ti, u nichž medikace změnila původní obličejové linie.

I starší generace mohou pomocí obličejové jógy dosáhnout krásných kontur a zářivého výrazu.

Obličejové svaly používáme denně, ovšem problém je, že z valné většiny je zapojujeme při stále stejných činnostech – zejména při mluvení a při jídle. Použití těchto svalů je automatické a jejich pohyby si tak obvykle vůbec neuvědomujeme.

Desítky svalů hlavy vytváří výraz a umožňují například foukání

Na hlavě a krku se nachází 57 svalů, které se dělí do mnoha kategorií dle jejich funkce. Svaly obličeje jsou vzájemně propojené a upínají se přímo ke kůži, jejich posilování je tak poměrně snadné. Zde zmiňujeme několik nejběžněji používaných svalových skupin:

 • Mimické svaly (např. s. týlní, s. čelní) se nachází na povrchu obličeje a jsou odpovědné za výraz tváře. Tím se podílejí na nonverbální komunikaci a odrážejí psychické rozpoložení člověka.
 • Oční a okohybné svaly (např. kruhový s. oční) pohybují očními bulvami a víčky.
 • Žvýkací svaly (např. zevní s. žvýkací, s. spánkový) ovládají dolní čelist, což využíváme při jídle a při každém otevření a zavření úst. Dolní čelist je jediný pohyblivý segment obličejové části lebky. Povolený spánkový sval způsobuje spadlé vnější koutky očí.
 • Svaly úst (např. kruhový s. ústní) zajišťují tzv. špulení úst a pohyb nosního chřípí.
 • Svaly tváří – sval tvářový = trubačský umožňuje foukání a svaly lícní zajišťují zvedání ústních koutků při smíchu.

Jak se žije diabetikům ve Finsku?

Finové jsou velcí vyznavači odpočinku v přírodě. Čerpají z ní sílu a dobrou náladu. O radostech i strastech, které provázejí život diabetika ...

Stav vnitřních orgánů se projeví na kůži obličeje

Tak jako jsou oči oknem do duše, je kůže oknem do celého těla. Odráží zdravotní stav vnitřních orgánů, i to, jakým způsobem žijeme. Diabetici se potýkají s různými poruchami, od trávení, přes onemocnění srdce až po dýchací problémy. Přitom funkčnost jednotlivých orgánů lze snadno vysledovat v obličeji díky nevítaným projevům typu akné, pupínků a vyrážek:

 • Brada – problémy s reprodukčními a pohlavními orgány.
 • Lícní kosti – problémy s plícemi.
 • Nos – problémy se srdcem a s tlustým střevem.
 • Líce – problémy s žaludkem.
 • Oblast očí – problémy s játry a ledvinami.
 • Spánky – problémy se žlučníkem.
 • Spodní čelo – problémy se srdcem a močovým měchýřem.
 • Horní čelo – problémy s trávicím systémem.

Ochablé svaly vedou k pochmurnému obličeji a ke špatné náladě

Bez tréninku svaly obličeje chřadnou. Vlivem věku svaly povolují a stále stejné grimasy vytvářejí rysy, kterých se potom jen těžko zbavujeme. Diabetici 2. typu bývají spíše starší lidé s nadváhou, u kterých se již věk a celkový zdravotní stav velice často odráží v obličeji. Svůj nezanedbatelný podíl na postupné ztrátě elegance tváře má i nevhodná strava, málo spánku, nedostatek fyzické aktivity, stres a znečištěné klima. Spoluúčastí všech těchto faktorů pleť povadá a tvoří se vrásky. Svaly ochabují, kůže ztrácí elasticitu a výraz se stává strnulejším. V důsledku toho se zhoršuje i naše nálada. Skvělé cvičení je vzít to opačnou cestou: zkuste se v těžké chvíli „na sílu“ usmát a sledujte, zda změna nastavení mimických svalů vyvolá odezvu na vaší náladě!

Proč ještě dnes začít cvičit hormonální jógu pro diabetiky?

Věděli jste, že pravidelné cvičení jógy pro diabetiky pomáhá snížit hladinu glukózy v krvi? Hormonální jóga pro diabetiky je navržena tak, aby ...

Obličejová gymnastika není jen cvičením pro krásu, pomáhá i nemocným včetně diabetiků

Obličejovou jógou dosáhneme zpevnění svalů, vypnutí pleti a celkově vitálnějšího vzezření. Krásné kontury však nejsou jediným a ani tím nejdůležitějším výsledkem. Cvičení obličejových svalů má důležitou roli v léčbě obrny (problémy s funkcí lícního nervu) či paralýzy obličeje, migrén a bolestí hlavy, se kterými se nejen diabetici často potýkají. Cviky uvolní přetížené svaly a ty částečně paralyzované se mohou rozpohybovat. Pokrokoví lékaři by měli být schopni doporučit pacientům v těchto stavech vhodné cviky pro obličej, krk a šíji.

Čeho lze dosáhnout pravidelným cvičením?

Nyní si představme několik skvělých benefitů, které obličejová jóga přináší:

 • Pleť bez vrásek – posílené svaly vyplní kožní prohlubně nad nimi.
 • Sbohem akné! – prokrvením a vyživením pleti dojde k aktivaci lymfatického oběhu a k ústupu akné.
 • Zmizí otoky pod očima – akupresura sníží oteklost obličeje a vyrýsuje obličejové kontury.
 • Výrazný pohled – spadlá horní víčka se vyzdvihnou, což opticky zvětší oči a prohloubí váš pohled.
 • Atraktivnější úsměv – uvolněné svalstvo obličeje umožňuje úsměv „od ucha k uchu“, který vám okolí bude chválit.
 • Vyšší sebevědomí a celkové zdraví – s krásnou tváří souvisí i nárůst sebevědomí při mluvení a vyjadřování. Pozitivní psychické rozpoložení má zásadní vliv na prevenci a léčbu mnoha nemocí – zvláště civilizačního charakteru včetně diabetu.

Cvičení pro diabetiky aneb Jak zůstat aktivní i v domácím prostředí

Zahálet nemusíte ani doma u televize. Reklamní přestávky využijte ve svůj prospěch a protáhněte své tělo! Nevíte, jak se cvičením doma začít? ...

Obličejové cviky pro domácí praxi

Vyzkoušejte si krátkou sestavu, kterou zvládnete i bez praxe během 5 minut. Stačí cvičit jedenkrát denně bez ohledu na denní dobu a po několika týdnech byste měli zaznamenat první účinky.

 • Mhouření očí (proti otokům) – vykulte oči a poté vytahujte spodní víčko nahoru.
 • Roztahování očí (proti mračivé rýze) – odtahujte pomocí dvou prstů vnější koutky očí od sebe a zároveň jemně přivírejte oči jako kočka.
 • Pusinka (proti vráskám kolem úst) – roztáhněte rty do co nejširšího „o“, poté pomalu zužujte a nakonec vytvořte mlaskavou pusinku.
 • Masáž proti podbradku – kloubky prstů přiložte pod bradu a spodní čelistí do nich jemně zatlačte, chvilku podržte.
 • Komplexní cvičení nejen proti nosoretní rýze – stáhněte spodní čelist dolů, přetáhněte horní ret přes zuby a aktivně jej tahejte dolů, ústa nechte pootevřená do „u“ jako ryba, zvedejte spodní víčka aktivně nahoru.

Obličejová jóga nabízí snadnou a rychlou cestu, jak alespoň částečně zvrátit projevy věku a neoptimálního zdravotního stavu ve vaší tváři. Je vhodná pro mladší generace coby prevence a pro starší ročníky představuje šanci na opětovné získání mladistvého výrazu. Mohou ji cvičit všichni lidé bez věkového a zdravotního omezení.

Autor: Ing. Daniela Pečínková, Foto: Shutterstock

Zdroje: simyoga.cz, stream.cz/udrzksicht, jogamaniak.cz

4408

Diskuze k článku