HemaGel Banner

Teplota vody má vliv na glykémii, jinak se chová v bazénu a jinak ve wellnessu

Teplota vody má vliv na glykémii, jinak se chová v bazénu a jinak ve wellnessu
Teplota vody má i rozdílné benefity na naše tělo Zdroj: Freepik

Naše tělo je neuvěřitelně složitý mechanismus, který je připraven k přežití i v extrémních podmínkách. Když je ale nějaká jeho část narušena, musíme sami a vědomě vědět, jak bude reagovat v určitých situacích. Tak například oslabená nebo nefunkční slinivka ovlivní tělo tak, že se pak ve vodě chová dost nepředvídatelně. Pojďme si na to, jak se váš cukr v určitých teplotních rozdílech bude chovat, a jaké benefity s sebou koupání v teplé a studené vodě přináší, posvítit. 

Všimli jste si, že když si někdy dáte horkou vanu, udělá se vám špatně? Nebo naopak, když skočíte do ledového bazénu, glykémie okamžitě vyletí nahoru jako na horské dráze? Je to z důvodu jednoduchého mechanismu, který vás sice někdy může překvapit, ale přesto stále funguje i v případě, že je slinivka oslabená nebo nefunkční. 

Vana, vířivka nebo sauna?

Ponořit se do horké vody může být pro lidi s diabetem velmi prospěšné. Nové výzkumy totiž ukazují, že při tom tělo uvolňuje chemikálie, které nejenom, že bojují proti zánětu, ale zároveň i snižují hladinu cukru v krvi – to by mohlo zlepšit metabolismus glukózy především u diabetiků s nadváhou.

Odpočinout si tak ve vaně nemusí zahnat jen váš stres, ale může vyvolat i hormonální změny ovlivňující vaši glykémii (patří mezi ně růstové hormony, hormony štítné žlázy a noradrenalinu). Je doporučeno, aby byla voda v teplotním rozhraní od 38 do 41 °C, a samotná koupel by měla trvat minimálně 30 minut.

Jak se chová glykémie?

Extrémní tepla ve vaně nebo ve vířivce, kromě výše uvedených glykemických změn, způsobují také rozšíření cév. Díky tomu se inzulín vstřebává rychleji, a to může vést k hypoglykémii.

Chystám se do sauny

Saunu si můžou dopřát i diabetici, pokud dodrží pár základních pravidel. Především je dobré uvědomit si, že je to sice blaho pro vaše tělo, ale zároveň i pořádná zátěž pro váš kardiovaskulární systém. I tady se vás může dotknout rychle klesající hladina cukru.

Fakt: Nikdy si před vstupem do horké vody, vířivky nebo před saunou nepíchejte inzulín!

Staňte se biohackerem a doplňte do těla histidin, ten pomůže s obezitou i citlivostí na inzulín

Není žádným tajemstvím, že obezita a cukrovka spolu úzce souvisí. Stát se biohackerem tak může znamenat vnést i trochu zábavy do jinak zavedených ...

Studená voda a otužování

Ponořením se do studené vody snižujete rezistenci na inzulín a zlepšujete citlivost slinivky na tento hormon. Navíc koupáním ve vodě, která má kolem 20 °C, aktivujete nervový systém, zvýšíte krevní hladiny beta-endorfinu, ale i noradrenalinu. Jenže glykémie se ve studené vodě někdy chová záludně – může totiž klesnout až k hraničním hodnotám, nebo naopak vyskočit až k hodnotě 20.

Benefity ledového koupání

Záměrně vystavit své tělo chladu má výrazně pozitivní účinky na senzitivitu celého těla, kosterního svalstva, ale i na celé metabolické zdraví. Když totiž vstoupíte do chladu, vaše hladké svalstvo se hned začne nedobrovolně stahovat, vaše tělo se přepne do módu ohrožení a aktivuje reakci uteč, nebo bojuj, a ten dá podnět játrům, aby uvolnila zásoby glykogenu do krevního oběhu pro případ okamžité dávky energie.

Možná to zní složitě, ale pojďme si to ukázat na konkrétním příkladu. V první řadě je tu Katka, která se ráda otužuje, její glykémie se pohybuje více než z 80 % v daném rozmezí.

Glykemický graf Katky po vstupu do ledové vody (foto: DIAstyl) | zdroj: DiaStyl

Katce se však po ponoření do ledové vody okamžitě glykémie zvyšuje – to je typické pro někoho, kdo je metabolicky zdravý a jeho glykémie je více méně v rovnováze. Pokud však ve vodě chvíli vydrží a uvolní svůj dech, aktivuje tím hnědé tukové buňky a tělo začne hned přebytečnou glukózu měnit na teplo.

Na druhé straně tu je David, který je v pokročilém a neléčeném stádiu inzulínové rezistence. Má metabolický syndrom a stejně se jeho glykémie ve studené vodě chová úplně jinak. Vstoupí-li David do ledové lázně, jeho hodnoty glykémie v krvi okamžitě klesnou. Proč?

Glykemický graf Davida po vstupu do ledové vody (zdroj: DIAstyl) | zdroj: DiaStyl

David má totiž stále zvýšené krevní cukry a jeho játra žádný glykogen uvolňovat nepotřebují. V reakci na studenou vodu se jeho inzulínové receptory otevřou a zaplaví třesoucí se svaly. Metabolismus hned začne spalovat přebytečnou glukózu, aby Davidovo tělo udrželo v teple. Ve skutečnosti David ledovou vodou obnovil ve svém těle rovnováhu, která mu dlouho chyběla.

Aktivujte hnědý tuk

Hnědé tukové tkáně máme pod svou kůží opravdu poskrovnu, ale právě tento tuk bychom si měli hýčkat a pracovat na jeho zvýšení. Je to totiž jedinečný druh, který je schopen vytvářet teplo a zároveň spalovat běžný bílý tuk, kterého se většinou chceme zbavit. Aktivovat tuto hnědou tukovou tkáň můžeme pouze a jedině vystavením se nízkým teplotám.

Zajímavost: Hnědá tuková tkáň zlepšuje citlivost na inzulín a spaluje přebytečnou glukózu v těle.

Závěrem

Ať už se rozhodnete podpořit svou glykémii horkou vanou, nebo začnete s otužováním, nic z toho nebude špatně. Jen je potřeba ze začátku častěji kontrolovat hladinu cukru v krvi, aby nedošlo k hypoglykémii.

Zdroje: beyondtype1.org, morozkoforge.com, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov

3355

Diskuze k článku