
Kortikosteroidy ovlivňují glykemii. Mohou být tichou součástí vaší léčby
Nízká hladina cukru v krvi se mnohdy projeví jako lehká nepříjemnost, ale občas také jako vážná a život ohrožující situace. Důvodů, proč se hypoglykémie objeví, je nespočet a někdy je nemožné je ovlivnit. Takový kolaps však přijde náhle a někdy i nečekaně. Nejdůležitější je přitom rychlá a včasná pomoc. Pojďte se s námi podívat na to, co to vlastně hypoglykémie je, jak z ní rychle ven a kdy na nic nečekat a volat záchranku.
Mezi nejčastější důvody, proč k hypoglykémii dochází, je vynechání jídla, namáhavé cvičení, užití nadměrného množství inzulínu nebo konzumace alkoholu. Pomoc je u mírné až středně vážné příhody jednoduchá – platí na ni rychlý cukr. Při vážnější hypoglykémii (zvláště na ulici) je někdy podpora ostatních v nedohlednu: hypoglykemický záchvat je totiž snadno zaměnitelný s opilectvím.
TIP: Jakákoliv fyzická aktivita snižuje hladinu cukru v krvi a svačina nebo snížení dávky inzulínu před hlavním jídlem jsou proto nutností.
Hypoglykémie je definována jako pokles hladiny cukru pod 3,3 mmol/l. Tato hranice je však u většiny diabetiků úplně jinde. Především diabetici léčení inzulínem, jejichž tělo je na vyšší hladiny cukru zvyklé, můžou příznaky hypoglykémie pociťovat již při hodnotách kolem 4 mmol/l. Typickými projevy hypoglykémie jsou třes rukou, pocit hladu, rozostřené vidění, podrážděnost, slabost, pocení a dezorientace.
I přes veškeré moderní technologie, které nám současný svět nabízí, není možné stoprocentně hypoglykémiím zabránit. Důležité je však rozpoznat ji co nejdříve a správně na ni zareagovat. Velkou výhodu mají ti, kteří využívají kontinuální měření glukózy. Díky jejich trendovým šipkám se totiž dozvíte, zda vaše hladina glukózy stoupá, nebo naopak klesá.
TIP: Jakmile zjistíte, že váš cukr klesá, na nic nečekejte a hned jednejte. Nemá smysl čekat, až budou hodnoty pod hranicí snesitelnosti.
Zvládnutí hypoglykémie může být náročnější, než se na první pohled zdá. V důsledku velkého hladu, podrážděnosti a touhy, abychom dostali hladinu cukru k normě co nejrychleji, sáhneme po všem, co nám přijde do cesty – čokoláda, mléko, džus, brambůrky. To má za následek jednu jedinou věc, hyperglykémii, kterou následně musíme řešit dopíchnutím opravného bolusu. Takové situace můžou být nepříjemné především v autě (o diabeticích za volantem se dočtete zde), v práci nebo kdekoliv na veřejnosti. Přesto je dobré se v jakékoliv činnosti zastavit a řídit se pravidlem 15:15 – tedy sníst 15 gramů sacharidů a počkat 15 minut, jestli se glykémie srovná. Pokud se tak nestane, celý proces opakujte.
TIP: Ve chvíli, kdy se vaše hodnoty dostanou do normálu, dopřejte si malou svačinu s komplexními sacharidy, abyste hladinu cukru ustálili.
Diabetes 1. typu se vyznačuje tím, že slinivka pacienta není schopna sama produkovat inzulín z důvodů napadení beta-buněk imunitním systémem, ...
Vždy sáhněte po těch nejjednodušších cukrech, které tělo dokáže rychle rozložit na glukózu. Naopak čím složitějším cukrem tělo zásobíte, tím déle jeho přeměna na glukózu trvá. Řeč je například o čokoládě, která se může zdát jako ideální řešení hypoglykémií, ale tuk v ní obsažený zpomaluje vstřebávání cukru do organismu. Ze stejného důvodu není vhodná ani zmrzlina, mléko, sušenky, krekry, jogurty nebo pečivo. Nejjednodušší cukry získáte díky:
S fenoménem rychlého a dostupného občerstvení, a to v jakékoliv podobě, se stává, že i diabetici 1. typu, kteří byli vždy považováni za ty štíhlejší, se mohou projíst k obezitě. Na vině bývá (kromě jiného) i každodenní hypoglykémie, kterou se diabetik snaží zajíst vším možným. Málo lidí si však přizná, že taková čokoládová tyčinka, která je velmi skladná a dá se pohodlně nosit v kapse nebo v kabelce, v sobě neukrývá jenom mnoho jednoduchých cukrů, ale i pořádnou dávku ztužených tuků, kterou si do celkového denního příjmu skoro nikdo nezapočítá, protože hypoglykémii je přeci nutné řešit hned. Jak už ale bylo popsáno výše – tuky nejenom, že zpomalují vstřebávání jednoduchých cukrů, ale také dokáží pořádně zamávat s ručičkou na váze.
Nejosvědčenějším způsobem dodání cukru do těla je hroznový cukr nebo glukózové tablety, při kterých přesně víte, kolik sníte jednoduchých sacharidů, ale navíc působí i opravdu rychle.
Pacient s opravdu těžkou hypoglykémií může, pokud mu není poskytnuta včasná pomoc, na následky hypoglykémie zemřít (navíc tyto stavy také negativně ovlivňují kardiovaskulární systém). Pokud jste zmatení, dezorientování, je vám na omdlení a vaše hodnoty se blíží ke 2 mmol/l, nebojte se říci o pomoc. V takovém případě je velmi často nutná aplikace glukagonu – především vaši nejbližší by měli vědět, jak na to. Je důležité zůstat ležet na boku, protože častým vedlejším účinkem glukagonu je zvracení (o tom, v jakých případech vám glukagon nepomůže, se dozvíte zde). Po patnácti minutách byste se měli začít cítit lépe.
Fakt: Po každém podání glukagonu injekční formou je nutné zavolat rychlou záchrannou službu a odvést diabetika do nemocnice na pozorování.
Zdroj: Healthline, Sharp, Vitalia, Freestylelibre
50612