Bis Bis

Dejte otužování šanci: Zdravotní benefity populárního koníčku oceňují i čeští vědci

Dejte otužování šanci: Zdravotní benefity populárního koníčku oceňují i čeští vědci
Otužování má pozitivní vliv nejen na diabetiky. Zdroj: Shutterstock

Pohodlí je v dnešní moderní společnosti králem. Nejnovější technologie nám dovolují užívat si vyhřívaných bazénů, bund s husím peřím a přetopených bytů. Je však důležité uvědomit si, že se lidé nevyvíjeli s těmito vymoženostmi. Místo toho v našich zeměpisných podmínkách zažívali v létě horké slunce a v zimě zas vrstvu sněhu. V tomto důsledku si těla našich předků osvojila adaptivní mechanismy, které se s extrémními podmínkami dokázaly vypořádat. Umí to však i dnešní lidské tělo?

Samozřejmě, že umí! Vždyť i naše maminky nám radily pořádně oblečené miminko vystrčit v zimě na balkón. Postupem času však tuto schopnost snášet extrémní chlad ztrácíme a pohodlníme. Vystoupení z komfortní zóny tepla však uvolňuje nejenom hormony, ale také dochází k metabolickým změnám, tlumení zánětů, ale dokonce lze tímto způsobem řídit i hladinu cukru v krvi. Otužováním můžete těchto (a mnoha dalších) benefitů dosáhnout a v dnešní energetické situaci to k tomu všemu oceníte.

Vliv studeného prostředí na organismus

Otužování funguje jako prevence proti nachlazení, chřipce a angíně. Podle nových výzkumů však může zásadně ovlivnit i náš metabolismus. První studie zkoumání vlivu chladného prostředí na naše tělo se prováděla na myších. Ty byly vystaveny teplotě 4 °C, a to 3krát týdně po dobu jedné až osmi hodin. Chlad zvýšil metabolismus myší až do té míry, že měl pozitivní vliv na jejich hladinu cukru v krvi – a přesto, že kvůli kompenzaci vyššího energetického výdeje více jedly, na hmotnosti nic nenabraly. Další studie byla uskutečněna na Fakultě tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy, kde byli pozorováni mladí muži ponoření do vody, a to po dobu jedné hodiny. V teplé vodě vědci nezaznamenali žádné metabolické změny, ve vodě o 20 °C se metabolismus mladých mužů zvýšil o 93 % a ve 14 °C dokonce o 350 %. 

Fakt: Reakce těla na studené prostředí se odborně nazývá hormeze, která může být krátkodobě nepříjemná, ale z dlouhodobého hlediska výhodná. 

Hnědý tuk jako zázrak přírody

Vystavení se chladu má za následek dvě tělesné reakce: třesavou termogenezi (třes) a netřesoucí termogenezi. Třes je tedy přirozeným způsobem, jak dát mozku signál, že je tělu zima a potřebuje se zahřát. Netřesoucí variantu má na starosti tzv. hnědý tuk, který dokáže přeměňovat energii potravy na tu tepelnou – je to tedy tajná zbraň těla, jak se zahřát bez chvění.

Jak k tomu dochází?

Hnědý tuk je plný mitochondrií (energetická centra buněk), které, mimo jiné, obsahují i rozpojovací protein (UCP1). Ten vytváří energii ve formě tepla. Mitochondrie musí samozřejmě i jíst – a tady přichází na scénu ten zajímavý fakt, že se živí mastnými kyselinami a glukózou. Jinými slovy: hnědý tuk spaluje i krevní cukr, aby vás udržel v teple.

Jak hnědý tuk získat?

Hnědý tuk se přirozeně nachází pod kůží novorozenců, kteří se díky němu dokážou zahřát, aniž by se třásli. V malém množství pak přetrvává i u dospělých (lidé s nadváhou a pomalým metabolismem moc hnědého tuku nemají). Pokud vás k jeho získání napadají studené sprchy, ledové koupele nebo kryoterapie, pak se vaše mysl ubírá tím správným směrem. Jedna studie dokonce ukazuje, že vystavením těla nízkým teplotám (cca 15 °C) po dobu deseti dnů se zvyšuje množství hnědého tuku v těle až o 37 %.

Fakt: Norepinefrin, který funguje v těle jako hormon a neurotransmiter, zvyšuje náladu, pozornost, soustředění a vzrušení, ale také signalizuje vašemu tělu, aby aktivovalo hnědý tuk při nízkých teplotách. 

Co jíst před a po tréninku? Správnými hodnotami zabráníte hypoglykémii!

Jakýkoliv pohyb ovlivňuje hladinu cukru v krvi, a to i u nediabetické populace. Diabetik má tu nevýhodu, že svou glykémii musí pravidelně ...

Jak může pomoci otužování v léčbě diabetu?

Zdá se, že podle nových informací k nárůstu civilizačních chorob (jako je diabetes 2. typu a obezita) přispívá právě pobyt v termoneutrálním prostředí – tedy v tom, kde organismus nevyžaduje žádnou tepelnou adaptaci. Přebíháním z přetopených bytů do vyhřívaných aut a následně do klimatizovaných kanceláří a obchodů není možné aktivovat již zmíněný protein UCP1. Otužováním ale podpoříte stimulaci hnědé tukové tkáně, která následně bude spalovat glukózu a pomůže vám s hubnutím. Ještě to chce samozřejmě více výzkumů, ale už nyní je jasné, že právě zkoumání této tkáně bude zásadním průlomem v léčbě diabetu.

Fakt: Vědomá práce s chladem může pomoci při hubnutí a zároveň ji bude možné využívat k remisi diabetu 2. typu.

Závěrem

Vystavení chladu nemusí být úplným utrpením, a to za předpokladu, že začnete velmi pozvolna. Rozumné teploty v bytě či studená sprcha na závěr té teplé mají pro lidský organismus neskutečně moc zdravotních benefitů – čím víc se budete chladu vystavovat, tím méně nepříjemný pro vás bude! Navíc již zmíněný hormon norepinefrin (jinak také noradrenalin), který aktivuje hnědý tuk, funguje i k léčbě deprese. Zima je zkrátka lék.

Tip: Pokud stále nevíte, kde a jak začít, inspirujte se u Wima Hofa, kterému se také přezdívá Ledový muž. Ten je díky meditaci schopen libovolně ovlivňovat svůj autonomní nervový a imunitní systém. Jeho kurzy se konají i v České republice. Navštívíte některý z nich? 

Zdroje: inbodyusa.com, vice.com, link.springer.com

36099

Diskuze k článku