Kde najdete nejvíce vlákniny? V okurce ani rajčatech rozhodně ne!
Psyllium pomáhá zdravému trávení. Diabetici by jej měli užívat pro lepší management krevní glukózy
Zdroj: Freepik
Vláknina je pro diabetiky důležitá z mnoha dobrých důvodů. Mimo jiné jim pomáhá zlepšit trávicí procesy a má pozitivní vliv na hladiny krevního cukru. Potřebné množství dodáte do organismu například konzumací psyllia.
Psyllium je oblíbené pro podporu trávení nejen lidmi, kteří se snaží ztratit nějaké to kilo navíc. Má pozitivní účinky na celkový zdravotní stav. Zdravá střeva a správné vylučování jsou totiž cestou k tomu, abyste měli dobrou imunitu a cítili se celkově v pohodě. To je důležité nejen tehdy, pokud se léčíte s cukrovkou.
Co potřebujete vědět o psylliu
Psyllium je vytrvalá rostlina, která patří do botanické čeledi Plantaginaceae. Dává plody ve formě tobolek obsahujících plochá, vejčitá semena. Existují dva typy psyllia – světlé a tmavé. Tmavá varianta pochází z Blízkého východu a Středomoří, světlá pak z Íránu a Indie. Najdete je pod botanickými jmény Plantago ovata (nebo Plantago ispaghula, světlá varianta), pro které se používá český název jitrocel vejčitý, Plantago afra neboli jitrocel blešníkový (nebo Plantago psyllium), Plantago arenaria známé jako jitrocel písečný (taktéž Plantago indica). Své místo mají převážně ve farmacii a potravinářství (jako zahušťovadlo nebo stabilizátor).
Jeho léčivé vlastnosti jsou založeny hlavně na schopnosti vytvářet sliz – pokud přijde do kontaktu s vodou, vykazuje výbornou bobtnací schopnost.
U psyllia světlého se ve fytoterapii používají pouze slupky semena, u tmavé varianty pak celé semeno i s obalem. Dále v psylliu obecně najdete okolo 5 až 10 % lipidů (nenasycené mastné kyseliny). V semenech se nacházejí také steroly, zajímavými složkami jsou i iridoidy, které jsou vyhledávanou protizánětlivou látkou.
Šafrán má příznivé účinky na psychiku člověka, pomůže i s cukrovkou
Šafrán je taktéž využíván jako jedno z tonik nervového systému. Dodává pokrmům krásnou žlutou barvu a pikantnější chuť. Je skvělý pro doplnění ...
Psyllium má své pevné místo také ve fytoterapii
Patří do kategorie rostlinných laxativ (projímadel), která jsou díky přítomnosti vlákniny schopna absorbovat několikanásobné množství vody, než je jejich vlastní hmotnost. Psyllium zlepšuje konzistenci stolice a urychluje střevní průchod. Je perfektním pomocníkem pro eliminaci projevů zácpy a nevyvolává nepříjemné nadýmání, jak tomu může být u jiných rostlinných laxativ.
Psyllium je mimo jiné tradičně používáno jako prostředek při zánětech močových cest. V moderní fytoterapii se indikuje například u dvanácterníkových vředů.
Může být výborným pomocníkem při nepříjemných hemoroidech či v těhotenství. Lze ho použít i jako prostředek proti průjmu, protože je schopno absorbovat přebytečnou tekutinu ze stolice. Je užitečné při zmírňování příznaků ulcerózní kolitidy a syndromu dráždivého tračníku.
Proč je psyllium vhodné také pro diabetiky?
- Denní konzumace psyllia pomáhá regulovat hladinu triglyceridů a cholesterolu, s jejichž výkyvy bojují převážně diabetici II. typu. Studie prováděné na pacientech s hypercholesterolémií potvrzují jeho vhodnost pro úspěšný management špatného cholesterolu v krvi (LDL cholesterol).
- Příznivé působení při hypercholesterolémii je ideálním prostředkem pro prevenci kardiovaskulárních chorob. Může ale také působit na průvodní jevy metabolického syndromu, a tak pozitivně ovlivňovat již probíhající kardiovaskulární onemocnění.
- U pacientů s diabetem II. typu podporuje efektivní management hladin krevní glukózy. Pravidelný příjem vlákniny je pro ně důležitý z důvodu pomalejšího trávení potravy, a tím pádem pozvolnějšího uvolňování glukózy v krevním oběhu.
- Pro diabetiky je prospěšné i jako celkový normalizátor hladin krevních lipidů.
- Při užívání psyllia myslete na dodržování dostatečného pitného režimu, ať už jej berete ve formě tobolek, nebo prášku, který rozmícháte v tekutině. V případě snížené konzumace tekutin bude mít opačný efekt a přivodíte si zácpu.
- Alergie na psyllium je poměrně vzácná. Nedoporučuje se ale v případě striktury (zúžení) střeva nebo jícnu, ani v případě gastrointestinální obstrukce.
Upozornění: Článek je informativního charakteru a nenahrazuje lékařskou péči. Před užíváním jakéhokoli doplňku stravy, který snižuje hladinu krevního cukru, se poraďte s lékařem, abyste se vyhnuli projevům hypoglykémie nebo hypoglykemického šoku.
Zdroje: Britannica.com, Webmd.com, Mayoclinic.org, Pubmed.ncbi.nlm.nih.gov
28543