Bis Bis

Ženšen poskytne energetickou vzpruhu tělu: Diabetici jej ocení jako pomocníka s hladinami krevní glukózy

Ženšen poskytne energetickou vzpruhu tělu: Diabetici jej ocení jako pomocníka s hladinami krevní glukózy
Ženšen je mimo jiné výbornou rostlinou proti sezónním depresím a pomáhá snížit projevy psychického napětí Zdroj: Freepik

Ženšen je považován za jednu z nejvíce využitelných rostlin ve fytoterapii na světě. Jeho mnohé výhody využívají nejen praktici tradiční čínské medicíny, ale věhlas tohoto skvělého stimulantu se dostal také na západ. Co vám může přinést?

Ženšen je vnímán jako jeden z nejúčinnějších doplňků stravy, protože je to přírodní stimulant organismu, funguje jako dobrý adaptogen, podporuje přirozené kognitivní schopnosti, je vyhledávaným dodavatelem fyzických i psychických sil.

Ženšen jako král léčivých rostlin

Ženšen (botanicky Panax ginseng) je léčivá rostlina, která patří do čeledi Araliaceae (aralkovité). Pro lepší rozlišení se mu také někdy říká korejský ženšen. Roste přirozeně v některých asijských zemích, konkrétněji v Koreji a Číně. Jednu z jeho odrůd najdete ale také v Americe, je známý pod botanickým názvem Panax quinquefolius. Rozdíly jsou především v koncentraci a složení ginsenosidů a saponinů obsažených v kořenech. Ženšen se těší značné popularitě v tradiční čínské medicíně a ájurvédě, díky výborným léčivým schopnostem se dostal také do povědomí západní medicíny a fytoterapie. Na dálném východě byl odedávna vnímán jako rostlina, kterou poslali bohové lidem na pomoc při jejich stvoření. Čínské lékopisy, včetně jednoho z nejstarších pojednání o léčivých schopnostech rostlin Pen Ts’ao, jej vychvalují jako výbornou rostlinu pro lidský organismus.

Podle zdrojů čínské medicíny se používá k podpoře obnovy pěti životně důležitých orgánů, konkrétně sleziny/slinivky, srdce, jater a ledvin.

Má energizující schopnosti, nastoluje vyrovnanou mysl, je výborný pro podporu krevního oběhu, posiluje tělo a napomáhá prodloužit délku života. Mluví se o něm dokonce jako o králi rostlin. Tato až tajemná rostlina pochází z hustě zalesněných, špatně přístupných horských oblastí. Proto se začal pěstovat také komerčně, což kromě lepší dostupnosti snížilo i jeho finanční náročnost a dostalo ho do přírodních lékárniček více lidových vrstev. Byly období, kdy kořen ženšenu měl dokonce vyšší cenu než zlato.

Maca je tradiční potravou jihoamerických indiánů: Diabetikům pomůže s hypoglykémií a dodá energii

Maca jako výborný zdroj tělesné energie Maca (Lepidium meyenii) je rostlina s kulovitým, masitým kořenem, listy tvoří zploštělou nadzemní ...

Ženšen v bylinné medicíně a moderní fytoterapii

Ženšen je stále opředen určitým druhem léčivých tajemství, která ale otevírají dveře jeho odbornému zkoumání. Díky němu víme o přítomnosti mnoha organismu prospěšných látek v tomto kořenu. Uživateli poskytuje škrob, pryskyřice, aminokyseliny (arginin, theanin), vitamíny (B2, C, D, E), aromatická esence, fytosteroly, saponiny (tvořené skupinou 15 až 30 ginsenosidů) a polysacharidy (panaxany).

Jeho farmaceutická kvalita závisí na odrůdě a ekologických i komerčních parametrech pěstování. V západní Evropě je tudíž zajištěná standardizovanými rozbory, které jsou nutné k tomu, aby se mohl dostat do prodeje.

Je jedním z nejoblíbenějších doplňků stravy na světě. Fytoterapeuté i laická veřejnost jej vyhledávají zejména pro jeho mimořádné nutriční vlastnosti a schopnosti výborné stimulace lidského organismu na všech frontách. Je mimo jiné známý jako účinné přírodní afrodiziakum, často se pro tyto účely míchá do potravinových doplňků spolu s rhodiolou a macou. Je taktéž výrazně protizánětlivým činitelem. V dnešní době se tento kořen stal tak vzácným, že je potřeba dávat obzvlášť pozor na kvalitu kupovaných potravinových doplňků. Mnoho produktů obsahujících jeho výtažky cenově neodpovídá poptávané kvalitě.

Hlavní terapeutické vlastnosti a kdy se používá

Jeho hlavními terapeutickými vlastnostmi je pozitivní působení na centrální nervový systém, funguje jako stimulant krevního oběhu a lymfatického systému, je prospěšný pro produkci hemoglobinu a červených krvinek, snižuje tepovou frekvenci a je prospěšný také vašemu srdci. Jako skvělý imunostimulant zachovává dobrou odolnost těla proti vnějším atakům, posiluje organismus a napomáhá jeho účinné regeneraci.

Působí jako aperitiv, napomáhá stimulovat trávicí procesy, je prospěšný žaludku a játrům, podporuje jejich přirozenou obnovu.

Díky diuretickým účinkům je ideální pro eliminaci otoků těla, snižuje hladiny krevního cholesterolu. Funguje také jako dobré antipyretikum (působí proti horečce) a reguluje přirozenou tělesnou teplotu. Je mírně sedativní, podporuje dobrý spánek a klidnou mysl při stresových situacích. Používá se i při plicních onemocněních. V Číně se čerstvý kořen strouhá stejně jako zázvor a podává se ho malá denní dávka pro zlepšení celkového stavu organismu. Sušený kořen (bílý nebo červený) se používá fytoterapeuticky v nálevu nebo odvaru, nejdostupnější pro Evropany je ve formě kapslí, mateřské tinktury nebo alkoholového macerátu ze sušeného kořene.

Kdy se terapeuticky využívá?

  • Při potřebě zlepšení intelektuální a fyzické výkonnosti, eliminaci psychického napětí, pro podporu adaptace nočního vidění, při učení na zkoušku, pro celkovou podporu kognitivních funkcí u mladých lidí, lidí středního věku i seniorů, při projevech depresí a únavy, ospalosti.
  • U astenie, anemických stavů (nedostatek železa), únavě po prodělaném infekčním onemocnění, po operaci pro podporu rychlejší rekonvalescence.
  • V případě respiračních onemocnění, jako jsou různé sezónní infekce.
  • Při kolitidě a jiných potížích trávicího traktu.
  • V případě kardiovaskulárních poruch.
  • U bolestí hlavy a migrén, stařeckého třesu.
  • V případě odvykání závislostí na alkoholu.
  • Ženšen se tradičně používá ke zmírnění příznaků menopauzy. Hlavně pro zlepšení psychické pohody žen, které jí procházejí. Červený asijský ženšen totiž v tomto případě podpoří lepší noční odpočinek, sníží únavu a výkyvy nálad.
  • Diabetiky by měl kořen ženšenu zajímat kvůli schopnosti snižovat hladinu krevního cukru, je prospěšný také v boji proti zvýšenému LDL cholesterolu. Díky diuretickým účinkům podpoří eliminaci otoků. Ocení ho také jako výborný protizánětlivý prostředek.
  • Pro diabetiky je prospěšný i jako silný antioxidant, bojuje proti projevům oxidativního stresu, který je spojovaný s rozvojem diabetických komplikací.
  • I když se některé studie zajímaly přímo o působení ženšenu na diabetes, používaly různé dávkování a typy preparátů, takže nelze obecně určit shodu v bádání a stanovit standardizovaný léčebný protokol pro jeho používání při cukrovce.

Ibišek je plný antioxidačních látek: Studie prokázala jeho pozitivní účinek na hladiny krevního cukru

Ibišek je poměrně všestranná rostlina, která se ve fytoterapii používá pro léčbu a eliminaci mnoha neduhů. Věnovaly se mu různé studie, které ...

Na co dávat pozor při užívání?

Ženšen bývá obecně dobře snášen, není u něho hlášená toxicita nebo návykové chování uživatelů. V případě nesprávného terapeutického použití může způsobit některé vedlejší účinky, jako je nespavost, nervozita, vysoký krevní tlak, některé druhy bolesti. Jeho užívání je vyhrazeno dospělým, není vhodný pro užívání v těhotenství a při kojení. Užívání by mělo být střídmé a časově omezené na nejvýše tři měsíce. O prospěšném dávkování a možných kombinacích s jinými rostlinami je dobré poradit se se školeným fytoterapeutem.

Upozornění: Článek je informativního charakteru a nenahrazuje lékařskou péči. Nejen diabetici, ale všichni lidé užívající farmaceutickou léčbu (např. antikoagulanty, léky na management hypertenze, hormonální léčbu) by měli veškeré používání fytoterapeutik a výživových doplňků konzultovat s ošetřujícím lékařem. Bylinné prostředky mohou ovlivnit účinnost medikace, snížit, nebo zvýšit její účinnost. U diabetiků je zároveň konzultace potřebná kvůli správnému dávkování, aby se vyhnuli hypoglykémii a projevům glykemického šoku.

Zdroje: Sciencedirect.com, Ncbi.nlm.nih.govBritannica.com

2244

Diskuze k článku