Mikulášská nadílka pro diabetika nemusí být nuda. Zažeňte mlsnou, podpořte zdraví a udělejte radost

Mikulášská nadílka pro diabetika nemusí být nuda. Zažeňte mlsnou, podpořte zdraví a udělejte radost
Do příchodu Mikuláše zbývá jen pár dnů. Máte už nachystanou nadílku? Zdroj: Pixabay

Již 5. prosince budou v mnoha domácnostech očekávat příchod sv. Mikuláše doprovázeného andělem a čerty. Patříte-li k těm, kteří si tuto tradici nenechají ujít, pak určitě řešíte, co svým blízkým nadělit – a obzvlášť, je-li tou blízkou osobou někdo, kdo má cukrovku. Pokud tedy víte, že si nezaslouží spíše pytel uhlí, nebo dokonce absolvovat cestu do pekla, pojďte se inspirovat našimi tipy na mikulášskou nadílku pro diabetiky.

Svatý Mikuláš sestupuje dle tradice v předvečer svého svátku z nebe na zem a obchází lidská obydlí. Sám má vzbuzovat posvátnou úctu, anděl zastupuje klid a pohodu a čerti zase nahánějí strach malým uličníkům.

Tradice sv. Mikuláše spadá do 10. století

I když je mikulášská tradice u nás velmi oblíbená, málokdo ví, že spadá již do 10. století, kdy se rozvinula v německém Porýní. V naší oblasti se mikulášská nadílka poprvé objevuje až o čtyři staletí později. Samotný biskup Mikuláš, ke kterému se celá tradice vztahuje, však žil již kolem roku 300 a zemřel právě 6. prosince – i když den je znám, rok nikoliv, uvádí se v rozmezí 345 až 351. Za svůj život pomohl spoustě lidí, potají konal bohulibé skutky, byl štědrý, milý a obdarovával chudé – právě odsud pak pochází i samotná nadílka.

Příběhů k postavě sv. Mikuláše ale najdeme celou řadu. Tou nejznámější legendou je ta, kdy sv. Mikuláš tajně pomáhal třem chudým dívkám, jejichž otec byl zadlužený a chtěl je poslat do veřejného domu, aby vydělávaly peníze na splacení jeho dluhu. Svatý Mikuláš proto potají vhazoval tři noci po sobě do pokoje dívek peníze. Ty stačily nejen k zaplacení dluhů, ale i na věno pro všechny tři dcery.

Oxymel: prastarý elixír z medu a octa prospěje při diabetu, astmatu, obezitě i vysokém tlaku

Historické použití oxymelu sahá až do doby Hippokrata a Galena a jeho název pochází ze dvou řeckých slov: oxy překládané jako kyselé či ocet a ...

Mikulášská nadílka je možná i bez množství cukru

Dětem se na svátek svatého Mikuláše tradičně dávají nejrůznější sladkosti, které jsou často plné cukru, což je pro diabetiky zcela nevhodné. Pojďme se proto podívat na pár tipů, se kterými diabetikovi nejen zaženete chutě na sladké, ale uděláte i radost.

  • Čokoládu vynechávat nemusíte, ale zvolte hořkou s vysokým obsahem kakaa. Dnes se již vyrábí například i čokoládové pralinky nebo nejrůznější bonbony bez cukru, které jsou v přiměřeném množství vhodným mlsáním i pro diabetika.
  • Do mikulášského balíčku rozhodně nezapomeňte přibalit ovoce či nejrůznější zeleninu. Z ovoce jsou vhodná například jablka, jakož i hrušky, pomeranče, mandarinky či lesní plody. Přiměřená konzumace ovoce je prospěšná, jelikož dodá tělu vlákninu i vitamíny.
  • Nic nezkazíte ani výběrem sušeného ovoce, jen dávejte pozor, aby nebylo proslazováno.
  • Na trhu dnes seženete i množství nejrůznějších neslazených džemů, marmelád či kompotů.
  • Balíček s ořechy, ať už vlašskými, lískovými, či jinými druhy, potěší, a navíc dodá do těla důležité omega-3 mastné kyseliny, kyselinu listovou, spoustu bílkovin, vitamíny i minerály.
  • Milovníkům spíše slaných pochutin můžete vyrobit například obloženou mísu ze šunky s vysokým podílem masa, zeleniny a třeba nízkotučného sýra.
  • Ti, kteří si rádi pochutnají v průběhu dne na horkém nápoji, určitě ocení balení kvalitního čaje, případně kávy. O tom, jaké čaje jsou pro diabetiky nejlepší, jsme vás informovali ZDE.

Adventní kalendář vyrobte vlastní

Obzvláště děti adventní kalendáře milují, jelikož jim krátí čekání na Ježíška. Radost ale udělají i dospělým. Ať už jím chcete obdarovat jakoukoliv generaci, pro diabetiky vynechte ten klasický čokoládový, a vyrobte si adventní kalendář vlastní. Postačí vám k tomu 24 ozdobných sáčků, které označíte čísly a schováte do nich nejrůznější drobnosti, jež obdarovanému udělají radost. Zakoupit lze i předpřipravené základy pro adventní kalendář, do kterých už jen umístíte dárky. Použít můžete ale například také 24 obálek a do nich napsat různé indicie, které děti podpoří k aktivitě a dovedou třeba k uschovanému dárku ve skříni nebo pod postelí. Fantazii se meze nekladou.

Rakytníkový olej: poklad (nejen) pro diabetiky. Prospěje imunitě, srdci, játrům, pleti i vlasům

Rakytníkový olej je oblíbený zejména v ajurvédské a tradiční čínské medicíně, jeho zdravotní přínosy však stále více pronikají i do ostatních ...

Mikulášské balíčky pro zdraví

Zdraví je to nejdůležitější, co v životě máme. Proč ho nepodpořit i nadílkou od Mikuláše? Obzvláště v tomto období je třeba posílit imunitu, proto můžete darovat nejrůznější vitaminy. Radost ale určitě udělají i přípravky, které vámi obdarovávaný diabetik běžně používá, jako jsou nejrůznější krémy či masti – například pro péči o místo vpichu, nebo třeba pro péči o nohy. Darovat můžete také nejrůznější poukázky – na masáž, na přístrojovou pedikúru, sportovní aktivity nebo třeba do zdravé výživy či lékárny.

Vzhledem k tomu, že diabetici jsou náchylnější k větší kazivosti zubů, rozhodně neuděláte chybu ani balíčkem dentálních pomůcek – ať už jde o zubní pastu, ústní vodu, zubní či mezizubní kartáček.

Důležité je udělat radost

Jak vidíte, možností, čím obdarovat diabetika (nejen) na Mikuláše, je opravdu celá řada a nemusíte se rozhodně nikterak omezovat. I bez nezdravých produktů plných cukru můžete vytvořit jedinečnou nadílku, která vyvolá úsměv na tváři – protože pro radost to přeci děláme.

Zdroje: redakce, vira.cz, novinky.cz, diastyl.cz

1101

Diskuze k článku