-- reklama --

Parazité v našem těle: Jedni dokáží rozhodit glykémii, druzí přispět k navození remise

Parazité v našem těle: Jedni dokáží rozhodit glykémii, druzí přispět k navození remise
Parazité dokáží potrápit i zdravého člověka, diabetik byl měl být mnohem obezřetnější Zdroj: Freepik

Střevní parazité a jejich souvislost s diabetem je zajímavou a nově vznikající oblastí výzkumu. Pravdou zůstává, že parazitární infekce trápí až 3,5 miliardy lidí, jsou tak jedny z nejrozšířenějších infekcí na celém světě. Otázka parazitů se sice liší podle geografické polohy a hygienických standardů, ale tento problém se ve velkém řeší i u nás. Nejohroženější se samozřejmě stávají lidé s oslabenou imunitou, diabetiky nevyjímaje. 

Tyto mikroorganismy jsou jednou z hlavních příčin střevních potíží, které se projevují od mírného nepohodlí až po vážné zdravotní stavy. Mohou však stát také za zpomalením růstu, podvýživou, anémií, ale i vysokou úmrtností. Jejich přenos lze rozdělit do těchto skupin:

  • zoonotické – parazité, kteří se přenášejí ze zvířat na lidi, a to štípnutím nebo stykem s jejich nakladenými vajíčky,
  • hygienické – objevují se v kontaminované vodě, nedostatečně omytých potravinách nebo v neodborně vytvořené kanalizaci,
  • styk – někteří parazité se přenášejí tělními tekutinami a pohlavním stykem,
  • vertikála – přenos z matky na plod během těhotenství (např. toxoplazmóza).

Parazité vs. bakterie

Tyto názvy se často pletou, přitom spadají do dvou různých kategorií mikroorganismů, které se liší svou biologickou povahou, velikostí, ale i způsobem, jak přežívají v hostitelském organismu.

Bakterie jsou jednobuněčné mikroorganismy, které mají jednoduchou strukturu. Některé jsou dokonce součástí lidského těla a pomáhají udržovat správnou rovnováhu mikrobiomu. Jiné jsou patogenní a mohou způsobovat infekce (např. dýchacího ústrojí).

Parazité žijí v jiném hostiteli a živí se z něj. Hostitel jim poskytuje potravu i vhodné prostředí pro život. Parazité se dále dělí na červy (světlice, hlísti), prvoky (toxoplasma) nebo ektoparazity (blechy, klíšťata).

Nejčastější výskyt v našich podmínkách

Mnoho parazitů nezpůsobuje zjevné onemocnění a jsou tzv. asymptomatické. Jiní naopak dokáží potrápit všechny živé organismy. Bohužel nejenom v rozvojových zemí dochází i k časté úmrtnosti spojené právě s přítomností parazitů ve střevech.

  1. Lamblie střevní – šíří se kontaminovanou vodou a jídlem a je častou střevní infekcí u dětí.
  2. Světlice (roup dětský) – šíří se dotykem (vylézají při spánku hostitele z konečníku a kladou vajíčka v okolí) a je také často spojována s malými dětmi.
  3. Škrkavka dětská – celosvětově nejrozšířenější, ale také jeden z nejnebezpečnějších parazitů. Do těla proniká skrz kontaminovanou půdu či potravinami.
  4. Cryptosporidium – šíří se kontaminovanou vodou. Jeho hlavním projevem je průjem.
  5. Tasemnice – lze se nakazit převážně konzumací syrového hovězího masa. Projeví se jako bolest břicha, nevolnost a hubnutí.
  6. Kokcidie kočičí (toxoplazmóza) – nákaza probíhá většinou z trusu koček, nebo nedostatečně tepelně opracovaným masem.

Je libo černý rybíz? V jednom šálku najdete nezdolnou imunitu i ostříží zrak

Černý rybíz stojí tak trochu ve stínu toho známějšího a rozšířenějšího červeného – je to však veliká škoda, protože právě ten černý je nabitý ...

Jak parazité ovlivňují diabetes

Diabetik je především člověk s oslabenou imunitou, který je náchylný k širokému spektru onemocnění. Některé parazitické infekce tak mohou vést k poruše metabolismu glukózy, ale i ke snížení absorpce živin ve střevě. Všechny tyto aspekty ovlivňují především hladinu cukru v krvi.

Hypoglykémie

Právě při infekci lamibií střevní může docházet ke snížení hladiny cukru v krvi. Do těžké hypoglykémie se však může dostat i nediabetik, a to při nákaze malárií (na tu by si diabetici měli dát obzvlášť pozor). 

Hyperglykémie

V tomto případě nejvíce zvyšuje glykémii parazit krevnička střevní, která způsobuje schistosomózu. Usazuje se v játrech, ovlivňuje metabolismus glukózy, a právě podle závažnosti infekce na ní tělo reaguje stoupající glykémií.

Ochrana před diabetem

Teď se pojďme ponořit do sféry bádání. Vědci totiž zkoumají vliv určitých parazitů na diabetes. Experimentální léčba nejenom naznačuje, že by někteří parazité mohli blokovat rozvoj chronického onemocnění diabetem 1. typu (narušením cest, které by vedly k destrukci beta buněk), ale zároveň by mohli mít pozitivní vliv i pro diabetiky 2. typu. Hlístoví parazité totiž mají schopnost regulovat obezitu a navodit některé metabolické změny, které by mohly vést k remisi. Stále je to však jen oblast zkoumání!

Oboustranný vztah

Cesta mezi parazity a diabetem je mnohem složitější a jejich vztah je podle četných studií dokonce oboustranný. Stále však není jasné, zda infekce vede k onemocnění diabetem, nebo naopak diabetes vede ke zvýšenému riziku infekce. Čísla však jasně uvádějí, že dospělí jedinci s cukrovkou jsou ohrožení o 47 % více než nediabetická populace, přičemž celých 18 % diabetiků v sobě nějakého střevního parazita má (nejvíce jsou ohroženi muži mezi 51. až 60. rokem života).

Podle studií trápí diabetiky na celém světě nejvíce parazit s názvem Helicobacter pylori, u kterého se odhaduje, že postihuje 60 % dospělých diabetiků. Dále to je virus hepatitidy C a již zmíněná kokcidie kočičí – ta jako jedna z mála opravdu může poškodit pankreatické buňky slinivky, a tím ovlivnit sekreci inzulínu.

Zajímavost: Parazitární infekce jsou nakažlivé, ale zároveň přispívají k astmatu, alergiím, a dokonce i k četným autoimunitním onemocněním. 

Jak se účinně před parazity chránit

Nakazit se lze samozřejmě při špatné hygieně, skrz kontaminovanou vodu nebo ze zdrojů potravin – tady je lepší dávat si moc dobrý pozor především na dovolené, kde jsou hygienické podmínky rozdílné.

  • Pravidelně si myjte ruce teplou vodou a mýdlem.
  • Omývejte dostatečně ovoce i zeleninu, především konzumujete-li je syrové.
  • Při přípravě masa se ujistěte, že je dostatečně tepelně opracované.
  • Nepijte vodu z nekontrolovaných zdrojů, především v zahraničí pijte vodu balenou.
  • Omezte kontakt s divokými zvířaty, nedotýkejte se jejich výkalů, a pokud se tak stane, omyjte si důkladně ruce.
  • Pravidelně odčervujte svá domácí zvířata, ale také je chraňte proti blechám a klíšťatům.
  • Zejména v kuchyni a koupelně udržujte hygienické prostředí.
  • Dejte pozor na hmyz: na dovolené se informujte, zda je v ubytování zamezen jejich vstup (např. síťovinami na oknech a na dveřích).

Zdroje: sciencedirect.com, ncbi.nlm.nih.gov, endocrinologyadvisor.com, bmcinfectdis.biomedcentral.com

16988

Diskuze k článku