Za malátností může být přehlédnuté klíště, proti jejich zakousnutí pomáhá i obyčejné „béčko“

Za malátností může být přehlédnuté klíště, proti jejich zakousnutí pomáhá i obyčejné „béčko“
Klíšťata v sobě nosí i několik patogenů, jež vás mohou nakazit současně Zdroj: Pixabay

Dostačující vlhkost a teplé jarní dny povzbuzují klíšťata, aby se provrtala z půdy na povrch, a zahájila tak svou aktivitu. Tyto malé potvůrky ze třídy pavoukovců jsou přenašeči nejrůznějších infekčních onemocnění, jako je lymská borelióza nebo klíšťová encefalitida. A ačkoliv samotný diabetes není přímo spojen s vyšším rizikem přenosu těchto chorob, právě labilní glykémie může mít na tyto choroby jasnou imunitní odpověď.

Klíšťata se běžně živí krví savců a ptáků, ale vlhké zimy bez mrazů, obecně teplejší klima a venkovská stavení jsou důvodem, proč je jejich populace stále větší, ale i proč se jejich aktivita přesunula z lesů téměř do měst.

Nejvíc ohrožené skupiny

Kromě malých dětí a důchodců patří mezi ty nejohroženější skupiny i lidi s diabetem. Přisátí klíštěte, případně propuknutí nákazy u nich může mít negativní dopad na imunitní systém, který je už tak velmi oslabený. Schopnost bojovat pak s vážnějšími příznaky může znamenat i delší hospitalizaci a dlouhodobou rekonvalescenci.

Jedna studie, kterou celosvětově uveřejnila Dr. Alena Žákovská, dokonce uvádí, že klíšťata mohou preferovat určité krevní skupiny. Podle jejích výzkumů byla pro tyto pavoukovce nejlákavější krevní skupina s typem A, naopak nejméně parazitů přilákala ta s typem B.

Tip: Právě diabetici s krevní skupinou A by měli být obzvlášť pečliví, pokud jde o ochranu před klíšťaty.

Onemocnění spojená s klíšťaty

Klíšťová encefalitida a lymská borelióza zdaleka nejsou jediné nemoci, které mohou klíšťata přenést. Ta jsou schopna být pozitivní i na anaplasmu, babesii nebo toxoplasmu. Jedno jediné klíště může obsahovat i několik patogenů, a způsobit tak několik infekcí naráz.

Samotný diabetes sice nemá přímou spojitost s vyšší mírou nákazy, ale jedna studie poukazuje na to, že právě hyperglykémie narušuje imunitu v těle, a ta si pak s určitými patogeny, které by jinak byly z krevního řečiště vyplaveny, neumějí poradit.

Tip: Pokud klíště identifikujete, ihned ho odstraňte pinzetou. Můžete ho odnést i do laboratoře, ale toto „vyšetření“ je poměrně nákladné.

Lymská borelióza

Nejčastější onemocnění způsobené klíštětem – ročně se v ČR nakazí až pět tisíc lidí. Tato nemoc má poměrně zajímavou historii. Poprvé totiž byla diagnostikována v americkém státě Connecticut ve městě Old Lyme, kde dospělé i děti trápilo podivné onemocnění. Název tato nemoc dostala právě podle města, kde byla poprvé v roce 1975 popsána.

    • Příznaky: Nemoc postihuje prakticky jakoukoliv tkáň v těle (kůži, klouby, svaly, nervový systém i srdce). Typickým příznakem je skvrna ve tvaru terče, malátnost a silná únava – v první fázi tak připomíná chřipkové onemocnění.
    • Léčba: Ta trvá poměrně dlouho (2 až 3 týdny) a léčí se pomocí antibiotik. Z doplňků stravy může být podpořena vitamíny ze skupiny B a hořčíkem.
    • Imunita: Nakazit se touto nemocí můžete opakovaně, a to i ve velmi krátké době.

Zajímavost: Pravděpodobnost nákazy je o něco nižší, vytáhneme-li klíště do 24 hodin. Nicméně i tak se organismus může infekci zcela ubránit, aniž byste pozorovali jakékoliv příznaky.

Diabetici své tělo zdobí speciálním symbolem. Při výběru tatéra by však měli být opatrní

Tetování má dlouholetou tradici – už v pravěku si, především náčelníci, zdobili tělo svými loveckými úspěchy. V dnešní době se o tetování na ...

Klíšťová encefalitida

Zánět mozku nebo mozkových blan je závažné neurologické onemocnění způsobené virem, které propukne u jednoho tisíce lidí v ČR a má bohužel dlouhodobé, někdy i trvalé, následky. Jeho záludnost je v tom, že mnoho infikovaných o klíštěti ani neví, protože vás neupozorní žádný terčík jako u boreliózy.

    • Příznaky: Ty se většinou, ale není to tak u všech, projevují ve dvou fázích – první fáze taktéž připomíná chřipku. Nemocného trápí bolesti hlavy, svalů, horečka, nechutenství, únava a malátnost. Poté nastává období klidu, které trvá i několik dnů. Druhá fáze postihuje centrální nervový systém, ten reaguje velkými bolestmi hlavy, světloplachostí, spavostí, nevolností apod.
    • Léčba: Ta správná léčba bohužel neexistuje, léčí se pouze příznaky, které encefalitida způsobuje. Podávají se léky proti bolesti, na snížení horečky a proti zvracení. Pacient musí být chráněn před denním světlem a je důležitý klidový režim. Následná rekonvalescence trvá i čtyři týdny a u některých pacientů přetrvávají obtíže i několik let.
    • Imunita: Ta je po prodělání nemoci dlouhodobá – až 30 let.

Zajímavost: Klíšťata nepadají ze stromu, jak se někteří mylně domnívají, ale lezou do výšky zhruba jednoho metru.

Co klíšťata přitahuje?

Tyto parazity nepřitahuje sladká krev, jak by si někdo mohl myslet, ale jeho přisátí je podmíněno pachovými látkami určitého člověka. Klíšťata jsou totiž vyhledávači tepla a paliva, které vydechujeme, a zároveň vnímají odér, který vylučujeme prostřednictvím potu.

Co klíšťata odpuzuje a jak se chránit?

Osvědčenými metodami jsou: nošení dlouhého oblečení, repelent a pravidelná kontrola těla po návratu z venku. Proti klíšťové encefalitidě se můžete dokonce očkovat, to je však jedno z preventivních opatření, a to vám navíc poskytuje ochranu proti jedné nákaze (očkování proti dalším patogenům zatím není k dispozici).

Dalším, co účinně odpuzuje klíšťata, i když pro to neexistuje žádná nezvratná studie, je B-komplex. Má se za to, že vitamíny ze skupiny B prostupují póry a vydávají specifický zápach, který je klíšťatům nepříjemný. B-komplex je ale i skvělým pomocníkem při hojení ran, únavě, stresu nebo při snížené imunitě.

Zdroje: healthline.com, doplnvitamin.cz, khsstc.cz

1571

Diskuze k článku