Bis Bis

Neocenitelné rady pro diabetičky aneb Jak na krásné vlasy i pokožku

Neocenitelné rady pro diabetičky aneb Jak na krásné vlasy i pokožku
Krásnou pleť a vlasy může mít kterákoliv z vás. Zdroj: Shutterstock

Diabetes vyžaduje mnoho ústupků. Každodenní rituály, které se nesou ve znamení sledování hladiny glukózy, dodržování správného jídelníčku, hledání času na cvičení, nebo zvládání stresu, jsou ještě umocněny pracovními povinnostmi a péčí o děti. Na ženskou sebepéči tak nezbývá moc času. Zejména diabetická pokožka přitom vyžaduje mnohem víc, než by se na první pohled mohlo zdát.

Červená, svědivá a suchá pokožka je s diabetem často spojována. Málokdo si ale při prvním flíčku na pokožce připustí, že takové rozškrábání pupínku může vést k trhlinám na kůži a posléze k vážným infekcím. Správnou péčí o pleť a vlasy však můžete nepříjemným změnám a následným zdravotním komplikacím předcházet.

Kožní onemocnění a prevence

Vysoká a kolísavá hladina krevního cukru má na svědomí několik neduhů, mezi které patří i suchá a popraskaná kůže. Naštěstí lze většině kožních problémů předejít, nebo je snadno léčit za předpokladu, že jsou zachyceny včas. Mezi nejčastější kožní onemocnění patří:

  • Plísňové infekce – lidé s diabetem jsou k těmto infekcím mnohem více náchylní. Mnohdy k tomu stačí bolavý zub, horečka, onemocnění, ale i ponechání mokrých plavek na těle. To vše má za následek zvyšující se glykémii, a ta zase zmíněné infekce. Ty se objevují v podpaží, koutcích úst a mezi prsty na nohou. U žen se také často objevují vaginální kvasinkové infekce.
  • Bakteriální infekce – i k těmto infekcím mají diabetici blíž než zdraví lidé. Projevují se vředy, záněty spojivek, ječnými zrny, folikulitidou (zánětem vlasových váčků), ale i infekcí okolo nehtů.
  • Necrobiosis lipoidica – jedná se o malé vystouplé hrbolky podobné pihám, které mají žlutou až červenohnědou barvu a kůže kolem nich je většinou lesklá a napjatá. Zprvu malé útvary se můžou rozšířit přes celé končetiny a jsou velice svědivé.
  • Ateroskleróza – stav, který vede ke ztrátě vlasů, lesklé kůži, ztluštění, odbarvení nehtů na nohou a pomalému hojení ran.

Dalšími onemocněními můžou být: diabetické puchýře, vředy, skvrny na holeni a žluté skvrny kolem očních víček. Všechna tato onemocnění jsou způsobena nezvládnutým diabetem. A jak těmto stavům účinně předcházet? 

  • Udržujte stálou hladinu cukru v krvi.
  • Udržujte svou pokožku čistou a suchou.
  • Své tělo pravidelně kontrolujte.
  • Pijte hodně vody.
  • V letních měsících nevycházejte bez opalovacího krému.

Jak o diabetickou pokožku pečovat?

1. Každý den zvlhčujte. Hydratovaná pokožka má mnohem menší tendenci praskat. Používejte především neparfémované krémy, které obsahují ceramidy a ureu. Zvlhčování pokožky provádějte každý den a také navíc po koupeli, plavání, nebo v případě svědění.

TIP: Naučte se nosit malý krém vždy v kabelce. Především v zimních měsících, kdy může kůže na rukou nepěkně popraskat, je hydratace velice důležitá. 

2. Péče o vaše nohy je zásadní. Svá chodidla kontrolujte každý den a ujistěte se, že jsou bez vyrážky, vředů, stroupků a prasklinek. Pozornost věnujte i patám – suché a popraskané paty jsou důsledkem nevyrovnané glykémie a nedostatečná péče může vést k vážné infekci. Suché paty každý den ošetřete pemzou a následně krémem s obsahem 10 % urey.

3. Používejte šetrné prostředky. Parfemovaná mýdla můžou poškodit vaši už tak citlivou pokožku. Vybírejte si proto jemná čisticí mýdla a nejlépe mýdlové oleje, které budou vaši pokožku především hydratovat a chránit.

4. Řekněte “ne” horké vodě. Příliš horká voda vaší pokožce neprospěje. Po horké koupeli může být pokožka suchá, napnutá a nepříjemně svědivá. Nemluvě o tom, že diabetici trpící neuropatií si mohou nepěkně popálit svá chodila v důsledku necitlivosti dolních končetin.

5. Při osušování je důležitá pečlivost. Důkladně osušte veškeré záhyby na těle, hlavně mezi prsty na nohou a v podpaží. Vlhkost, která se v těchto místech často objevuje, může vést k nepříjemné plísňové infekci.

6. Šetrně ošetřete rány a škrábance. Jakoukoliv ránu vždy vymyjte jemným mýdlem a vodou (případně namažte antibakteriální mastí). Kontrola takových ran by se měla stát každodenní součástí vaší rutiny. Pokud se rána nehojí nebo se zhoršuje, okamžitě navštivte lékaře.

7. Vsaďte na vhodné obutí. Žádný diabetik by na obuvi neměl šetřit, a to zvlášť v případě neuropatie (s tímto onemocněním máte dokonce nárok na kompenzaci od vaší pojišťovny). Zvažte i pořízení speciálních ponožek do bot.

TIP: Na trhu lze sehnat speciální kosmetiku pro diabetiky, kterou jednoduše zakoupíte v lékárně. 

Nepředvídatelné nálady u diabetika aneb Za vztekem hledejte kolísavou glykémii

Negativní i pozitivní emoce k člověku odjakživa patří a týkají se všech bez ohledu na zdraví. Dlouhodobá nebo chronická nemoc však předurčuje ...

Jak využít domácí suroviny v péči o pokožku?

  • Vyrobte si doma zábal ze dvou lžic medu a lžičky kurkumy. Naneste na pokožku a nechte 20 minut působit (med hydratuje a kurkuma je protizánětlivá). 
  • Na vysušené rty úžasně působí kokosový olej nebo přepuštěné máslo ghí (o olejích, které můžete použít nejen v kuchyni, ale i v péči o pokožku, se dočtete zde).
  • Svědivé pokožky se jednoduše zbavíte koupelí z ovesných vloček.
  • Přidejte pár kapek tea tree oleje do hydratačního krému nebo do kokosového oleje – působí nejen protizánětlivě, ale také zmírňuje svědění.

Příčiny vypadávání vlasů

Zaměřme se nyní na vaši korunu krásy – vlasy. Jejich ztráta je málo diskutovaným problémem. Možná je to proto, že husté vlasy přispívají k osobnímu pocitu krásy a jejich ztráta bývá doprovázena pocitem studu a méněcennosti. Pravdou je, že stejně jako vaše tělo trpí nadbytkem cukru v krvi, tak i vaše vlasy reagují na vysokou glykémii. Ta totiž poškozuje krevní cévy, které pak nejsou schopny dodávat do vlasových folikul kyslík a živiny.

Na ztrátu vlasů můžou mít samozřejmě vliv i léky na diabetes – patří mezi ně některé inzulíny, ale také lék Metformin, který může nepřímo za vypadávání vlasů tím, že brání vstřebávání vitamínu B12 ve střevě.  

Jak o své vlasy pečovat?

Nejlepším způsobem, jak vrátit hlavě hustou kštici, je především vyrovnaná glykémie. Pojďme se podívat ale i na další postupy, jak o své vlasy pečovat:

  • Jezte stravu bohatou na vitamíny a minerály.
  • Podpořte růst nových vlasů vlasovými doplňky, které obsahují biotin nebo B-komplex.
  • Používejte šetrné šampony na přírodní bázi.
  • Vyhněte se parfémování vlasů, tužidlům a silným lakům.
  • Nesvazuje vlasy do copů a uzlů.
  • K česání používejte kvalitní kartáče, které nepoškodí strukturu vlasu.
  • Nikdy vlasy při česání netrhejte, nejdříve rozčešte konečky a následně celou délku.

Vaše pokožka si jednoduše zaslouží tu největší péči. Není to přeci žádná marnost. Kvalitní péčí o své tělo můžete předejít mnoha nepříjemným komplikacím.

Zdroj: Diabetes, Indianexpress, Diabetesstrong, Eucerin

2738

Diskuze k článku