-- reklama --

Nepředvídatelné nálady u diabetika aneb Za vztekem hledejte kolísavou glykémii

Nepředvídatelné nálady u diabetika aneb Za vztekem hledejte kolísavou glykémii
Vztek často působí negativně i na ostatní členy rodiny. Nejcitlivější jsou pak děti... Zdroj: Shutterstock

Většina diabetiků nabyla dojmu, že diabetes ovlivňuje pouze jejich slinivku a s tím spojenou hladinu cukru v krvi. Pravdou ale je, že výše glykémie má zásadní vliv i na duševní zdraví. Příliš nízká nebo naopak vysoká hladinu cukru v krvi způsobuje častější výkyvy nálad a hůře ovladatelné emoce. Špatně kontrolovaný diabetes tak může vést k nepředvídatelnému až agresivnímu chování.

Negativní i pozitivní emoce k člověku odjakživa patří a týkají se všech bez ohledu na zdraví. Dlouhodobá nebo chronická nemoc však předurčuje člověka ke dvojnásobné náchylnosti k depresi a úzkostem, které mohou vést u diabetika třeba i k diabulimii.

Pocity vzteku, frustrace a deprese se tedy dostavují i u některých lidí s cukrovkou, kteří se se svou nemocí musí poprat nejenom fyzicky, ale přijmout ji i duševně. Nejintenzivnější negativní emoci může představovat vztek. Přímým spouštěčem této emoce u diabetiků je příliš nízká nebo naopak vysoká glykémie a její časté výkyvy.

Nulovou toleranci by měl mít hněv, který eskaluje k fyzickému nebo emocionálnímu týrání.

Příčiny vzteku u diabetika

Za problémy souvisejícími se vztekem u diabetika je mozek a jeho potřeba glukózy. Aby mozek netrpěl a správně fungoval, potřebuje správnou hladinu cukru v krvi (ideálně v rozmezí od 4 do 10 mmol/mol). Nejnovější studie dokazují, že časté výkyvy glykémie odráží symptomy duševního zdraví. Tyto příčiny se tak podílejí na vzteku a agresi u diabetu 1. a 2. typu. Pokud hladina glykémie během dne prudce stoupá a následně klesá, může to mít tyto následky:

 • Poškození amygdaly, která je zodpovědná za sekreci kortizolu.
 • Zvýšenou produkci a sekreci stresového hormonu kortizolu, který je zodpovědný za reakci „bojuj nebo uteč“.
 • Poškození thalamu, který je zodpovědný za sebekontrolu.
 • Snížení funkce krevních cév v mozku.
 • Deprese a úzkosti s následnými sebevražednými myšlenkami.

Mnoho lidí bere poruchy nálady jako součást své nemoci, přitom může být na vině proměnlivá hladina glukózy v krvi.

Sezóna dovolených pomalu začíná aneb Jak na cestování s diabetem bez starostí

Při cestování je diabetik nucen myslet na vícero věcí naráz. Pokud si tedy chce užít zasloužený odpočinek, je nutné počítat i s případnými ...

Jak z toho ven?

Protože za vztekem u diabetika stojí nesprávná hladina glukózy, je důležité nastavit v krvi zdravé rozmezí a toho se držet minimálně ze 70 % (v takových případech oceníte kontinuální měření glukózy jako spolehlivého společníka). Okamžitá léčba hladiny cukru, ať už připíchnutím inzulínu nebo rychlou sacharidovou svačinkou, vrátí nejenom vaše fungování do normálu, ale zároveň sníží i nepříjemné nepřátelské pocity nebo agresivní chování. Existují také způsoby, jak takové situace lépe zvládat, nebo jim dokonce předcházet:

 • Měřte svou glukózu častěji.
 • Uvolňujte své emoce pravidelným cvičením nebo meditací.
 • Jezte pravidelně a nečekejte s jídlem příliš dlouho.
 • Nastavte si vlastní rutinní režim, který je u diabetika zásadní a přínosný.
 • Zvyšte ve stravě příjem bílkovin a vlákniny.
 • Omezte celkově příjem sladkých a rafinovaných sacharidů.

Závěrem

Pocity zuřivosti jsou občas normálním projevem na vypjaté situace a nemusí se týkat pouze lidí s diabetem. Problém nastává v momentě, kdy vztek zesílí a promítne se navenek. Příznaky vzteku mohou být intenzivní, často děsivé a leckdy překvapí i samotného diabetika, který může po emočním výlevu na svého partnera nebo dítě propadnout melancholii a nekontrolovatelnému pláči. Péče o sebe je v těchto případech více než důležitá.

Dodržování zásad diabetické diety je jednou z podstatných cest, jak zvládnout všechny potíže spojené s touto nemocí. Ani v tomto případě tomu není jinak!

Zdroj: Is.muni, Denik-diabetika, Healthline, Healthyplace

4299

Diskuze k článku